;

feljelentés;Kósa Lajos;Pegasus;

- Pegasus-ügy: a „célpont” most Kósa Lajos

Hivatali visszaélés gyanúja miatt tett bejelentést a Központi Nyomozó Főügyészségen a Pegasus-ügyben a bejelentéseiről ismertté vált magánszemély, Tényi István.

Noha ezt ismeretlen elkövető ellen tette, egyértelmű, hogy a fideszes Kósa Lajosra utalt, aki a múlt héten elismerte: Magyarország megvette és használja az izraeli NSO által fejlesztett, Pegasus nevű kémszoftvert, és kiderült, hogy a Belügyminisztérium volt a vevő. (Eddig a beszerzést tényét sem ismerte el a kormány). Ezt a programot használták a többi között ellenzékiek, civilek, újságírók megfigyelésére. Tényi egy másik bejelentésben az Országgyűlés elnökénél indítványozta Kósa Lajos – aki a honvédelmi és rendészeti bizottság elnöke – soron kívüli nemzetbiztonsági ellenőrzését. 

A Központi Nyomozó Főügyészségen tett bejelentés érdekessége, hogy mivel a jogszabályok szerint állampolgárként nem tehet feljelentést az ügyben, kérte, hogy levelét továbbítsák az Alkotmányvédelmi Hivatalnak, tehát lényegében az ügyészség jelentse fel Kósát.

Egy esetleges vizsgálattal viszont furcsa módon az Orbán-kormány járhat jól. Stummer János, a nemzetbiztonsági bizottság ellenzéki vezetője még a múlt héten arról beszélt a Népszavának, hogy ha feljelentést tesznek minősített adattal való visszaélés miatt, akkor a törvény szerint ezen eljárás ideje alatt nem lehet parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezni a Pegasus-ügyben. Márpedig ezt az ellenzék jó ideje szeretné.

Ami a fideszes bizottsági elnök nemzetbiztonsági ellenőrzését illeti, ezen az eljáráson minden képviselő átesik, amikor bekerül a parlamentbe és a törvény értelmében ezt nem ismétlik meg mandátumuk lejárta előtt. A képviselők egyötöde, tehát az ellenzék magában is kezdeményezheti vizsgálóbizottság felállítását, de ha létrejön egy ilyen testület, az akkor is csak a botrányos lehallgatások jogszerűségének és a kormány felelősségének vizsgálatára kaphat felhatalmazást, Kósa Lajos nyilatkozatának kivizsgálására önmagában nem.

Közben a 24.hu a hétvégén elérte az izraeli NSO Groupot, a Pegasus fejlesztőjét. A cég – konkrét ország említése nélkül, általánosságban – közölte, akár szerződést is bonthatnak azzal a kormánnyal, amely nem az eredeti célokra, tehát a terrorveszély elhárítására, bűnmegelőzésre használja a programot. 

A kicsik tünetei jóval súlyosabbak, mint a korábbi hullámok idején.