;

Lengyelország;tüntetés;abortusztilalom;

- Utcára mentek a lengyelek Iza emlékére

„Eggyel se legyen több!” - skandálták szombaton Lengyelország szerte , megemlékezve a drákói abortusztörvény legújabb áldozatáról.

Izabela, a Pszczina nevű sziléziai városkában élt harmincéves fodrásznő egy hete halt meg a járási kórházban, miután az orvosok nem távolították el sérült és haldokló négy hónapos magzatát. Mire megállapították, hogy biztos nem dobog a magzat szíve és császármetszést hajtottak végre – már késő volt, az asszony fertőzés következtében meghalt. A házaspárnak ez lett volna a második gyermeke, egy kilencéves félárva kislány maradt Iza után.  

A család pár nappal a nő halála után fordult a nyilvánossághoz. Izabela anyjának küldött SMS-eiből kiderült, hogy halálfélelme volt, érezte, hogy valami rettenetes történik vele, s nem segítenek rajta. Jó oka volt rá: az orvosok megállapították, hogy a magzat súlyosan sérült és azt is közölték, hogy aligha lesz képes kihordani. Ennek ellenére nem merték eltávolítani, mivel sejthették, hogy a beavatkozás miatt ügyészi vizsgálatnak, esetleges súlyos büntetésnek teszik ki magukat.

Mindez a lengyel alkotmánybíróság (TK) tavaly októberi döntése miatt történt. Akkor a jobboldal párthíveivel feltöltött testület egy képviselői kérdésre válaszolva kimondta, hogy alkotmányellenes a magzat súlyos örökletes, vagy más betegsége miatti abortusz. Egyetlen lehetőségként azt hagyta meg, ha a terhesség súlyosan veszélyezteti az anya életét. Lengyelországban addig is rendkívül megszorító volt a terhességmegszakítás lehetősége – a nőknek  az erőszak vagy vérfertőzés következtében megfogant magzatot is ki kell hordaniuk. A legális abortusz hiánya miatt a lengyel nők évtizedek óta járnak külföldre – a legtöbben szlovákiai, csehországi és német klinikákra. Ami rosszabb, sokan szorulnak az illegális hazai szolgáltatásokra.

A tavalyi döntés formálisan nem állt kapcsolatban sem a kormányzó jobboldali-nacionalista Jog és Igazságosság (PiS) párttal, sem a kormánnyal, de világos volt, hogy a vakbuzgó katolikus PiS-képviselők csakis pártelnökük, Jaroslaw Kaczynski engedélyével nyújthatták be a kérdést a TK-hoz. A lojális alkotmánybírók pedig vették az üzenetet és megfelelő ítéletet hoztak. Kaczynski úgy kalkulálhatott, hogy ezzel további egyház támogatást szerez, megerősíti befolyását a pártban és a visszaszorítja az őt jobbról bíráló Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszter/legfőbb ügyész befolyását.

A TK döntésére százezres tüntetéssorozat volt a válasz – erős egyházellenes felhanggal. A PiS stratégáit ez kevéssé zavarta, ők inkább arra játszanak, hogy megőrizzék a társadalom konzervatív felének stabil támogatását. Ha pedig támadás éri az egyház tekintélyét, netán a templomokat, akkor ez a tömb összezár és kétely nélkül támogatja őket. A kormánypárti politikusok a haláleset után eltűntek a nyilvánosságból, legfeljebb sajnálkoznak és egyedi műhibáról beszélnek. Viszont "fel vannak háborodva" a szerencsétlenség politikai kihasználása miatt.

Az abortusztörvény lehetett az egyik fő oka annak, hogy Donald Tusk, az Európai Néppárt elnöke visszatért a lengyel politikába. Elhatározta, hogy az ellenzék élére áll, újra harcképessé teszi saját, belső harcoktól sújtott pártját, a Polgári Platformot. Tusk több kérdésben feladta korábbi, mereven konzervatív álláspontját és a jői jogok mellé állt – most is kijelentette, hogy támogatja a nők testük feletti rendelkezését és elfogadhatónak tartja az abortuszt a terhesség korai hónapjaiban.

Tusk és más liberális, illetve baloldali politikusok is részt vettek a hétvégi tüntetéseken. Ott volt Szymon Holownia, volt tv-személyiség, elnökjelölt, a Lengyelország 2050 nevű középutas mozgalom alapítója. Holownia ellenzi az abortuszt, de most kiment a tüntetésre – mint mondotta, beteg felesége küldte, aki szerint ott kell lennie. Valószínűleg ő is megértette, hogy a megfélemlített korházi személyzet miatt meghalt fiatal nő ügye nem „műhiba”, hanem a rendszer lényegéből fakad. A PiS minden erővel fenn akarja tartani a szélsőségesen nacionalista, klerikális rezsimet. Ennek része az EU-ból való belengetett távozás, a Polexit, a vakbuzgó kisebbség lelki terrorja, az állami oktatás megszállása.

Közben kiderült, hogy Izabela nem egyetlen áldozata a rezsim abortusztilalmának. Swidnicében a nyáron meghalt egy Ania nevű kétgyermekes anya, akit arra kényszerítettek, hogy szülje meg halott magzatját.

Még pénteken tört ki pánik Travis Scott rapper houstoni koncertje közben, csaknem 300 sérültet is el kellett látni.