Bombaként robbant az Index november 4-i cikke, amely szerint Karácsony Gergelyék eladnák a Városháza védett ingatlanegyüttesét. Sőt rá is erősítettek: a következő cikkben már azzal vádolták meg a Főpolgármesteri Hivatalt, hogy valótlant állítanak, amikor egyértelműen cáfolták a hírt. Azt állították, hogy az eladási szándékot szerződés bizonyítja. Ennek bizonyításául megjelentettek egy egyoldalas „Alvállalkozói tanácsadói, közreműködői díj megállapodás” című valamit, amelyből úgy tűnik, hogy az egy együttműködési szerződés melléklete. Ez a megállapodás az egyébként kényszertörlés alatt álló Northern Rock kft. mint megbízó és a Beák és társa Ingatlaniroda, mint megbízott között jött létre ismeretlen időpontban, merthogy dátum nincs rajta. A megállapodásból annyi tudható meg, hogy a megbízottat az értékesítésben történő sikeres közreműködése esetén „20 %+ÁFA, azaz 1,15 millió Euró vagy annak megfelelő összegű forint” díjazás illeti meg, mégpedig a „befektető által fizetett” sikerdíjból. Az nem derül ki, hogy a felek tevékenysége az értékesítés eladói vagy vevői oldalára irányul, mint ahogy az sem, hogy a megjelölt összeg minek a húsz százaléka. A tisztán látást nem könnyíti meg, hogy ingatlanügylet esetén sikerdíjat az eladó szokott fizetni, aki nyilvánvalóan nem azonos a másik oldalon álló befektetővel.
Azt minden zöldfülű ingatlanközvetítő is tudja, hogy eladási megbízást csak az ingatlan valóságos tulajdonosa adhat. Hiszen ellenkező esetben bárkinek a feje fölül eladhatnák az ingatlant anélkül, hogy tudna róla (volt már példa rá). Persze a jogszerűen megbízott ingatlanközvetítőnek jogában állhat alvállalkozót, közreműködőt igénybe venni. A kérdés tehát az, hogy a jogszerű tulajdonos Főpolgármesteri Hivatal tényleg megbízta-e azzal a zűrös hátterű és kényszertörlés alatt álló Northern Rock kft.-t, hogy vevőt keressen a Főváros legértékesebb ingatlanegyüttesére. Nem hiszem, hogy nagy kockázatot vállal, aki erre nemmel válaszol. Szeretném feltételezni, hogy a fenti jogi megfontolások nem kerülték el az Index figyelmét sem. Akkor viszont nem érthető, hogy miért nem állnak elő azokkal a bizonyítékokkal, amelyek alátámasztják a meghökkentő állításukat. Addig ugyanis a bemutatott és utalásokban érintett iratok csak olyan papírdarabok, amilyeneket bárki bármelyik ingatlanról percek alatt előállíthat – igaz, a tulajdonos tudomása nélkül bűncselekményt elkövetve. Amíg az ellenkezője nem bizonyosodik be, addig itt egy tipikus fake news-ról van szó, amelynek célja a Főváros jelenlegi ellenzéki vezetésének és személyesen Karácsony Gergelynek a lejáratása.
Az i-re a pontot a „közszolgálati” M1 tv tette fel, amelynek híradójában Karácsony Gergely cáfolatát úgy interpretálták, hogy „Karácsony magyarázkodik”. Tudják: a tipikus kabátlopási eset. Ez volt az a pillanat, amikor magamban feltettem a költői kérdést a Fidesz-közeli sajtóetikával kapcsolatban: van még lejjebb? Persze tudom, hogy van és lesz. Hiszen még hónapok vannak hátra a kampányból.