Tokaj;luxusszálló;közpénzek;

- Állami és helyi közpénzekkel tömik a Tokajban készülő luxusszállót

Kilencven tonna betonacélt építenek be a világörökségi tájba, ahol a szálloda mellett más „turisztikai attrakciót” is létrehoznak.

Az Orbán-kormány és a tokaji önkormányzat sem sajnálja arra a közpénzt, hogy a Minaro Hotel Tokaj (a projekt korábbi elnevezése Grand Hotel Tokaj volt) felépüljön, a pihenni vágyó leendő vendégek pedig könnyen megközelíthessék az ötcsillagos épületet – írja a 444

A 100 leggazdagabb magyart bemutató 2021-es kiadvány szerint a 170 milliárd forintos jelenleg kilencedik helyen álló Jellinek Dániel ingatlanos cégének, az Indotek Group résztulajdonában álló – korábban Mészáros Lőrinc, majd Tiborcz István érdekeltségébe tartozó – Appeninn Holding Nyrt-nek 75 százalékos részesedése lett tavaly a hotelt építtető Dreamland Holding Zrt-ben.

Utóbbi társaság – korábbi tulajdonosai idején, még 2018-ban – a Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alatt álló Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) a Kisfaludy-pályázatok keretében még 2018-ban kapott 2,9 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást. 

A hotel egy elhagyatott bányaterületen épül a Tokaj városhoz tartozó Csurgó-völgyben, s ezt az önkormányzat is – a későbbi adóbevételek reményében – szintén közpénzből támogatja. Mint kiderült ugyanis, még a nyár végén írtak ki közbeszerzést a csurgó-völgyi infrastruktúra, csapadékelvezetésére és közvilágítási problémák megoldására. Október végén hirdették ki a győztest: a munkát az Aktuál BAU Kft. végezheti el 298 millió forintért.

A lap hozzátette, a Dreamland-csomag része még a TATK Tokaj Aktív Turisztikai Kft. is, amely szintén a Jellinek-birodalomhoz tartozik. A cég a kormányzati MTÜ-től 993 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott turisztikai attrakciófejlesztésre. Konkrétan a luxusszállodához kapcsolódik majd az Aktív Turisztikai Központ épülete, rendezvényteremmel és látványkonyhával. Ehhez 3 ezer négyzetméteren rendezik a tájat: magyarán a világörökségi tokaji tájba 90 tonna betonacélt építenek be.

A magyar kormányfő egyelőre csak azt ismételgeti, mit nem fogad el az uniós légszennyezés csökkentésért folytatott küzdelemben. Pótmegoldásként pedig csak ellentmondásos lózungokat hoz fel.