;

Irak;dróntámadás;

- Robbanóanyaggal megrakott drónnal támadták meg az iraki miniszterelnök rezidenciáját (fotók)

Kádimi testőrségének hét tagja megsebesült.

Nem sok híja volt, hogy kudarcot vallott az a merénylet, amelyet Musztafa Al-Kádimi iraki ügyvezető miniszterelnök ellen követtek el. Az AFP értesülései szerint a kormányfő bagdadi otthona ellen három robbanószerrel megpakolt drónnal intéztek támadást vasárnap virradóra. Kettőt a biztonsági erők lelőttek, csak a harmadik minirepülő ért célba, ám az is jelentős pusztítást végzett és hét embert megsebesített. A közzétett felvételek azt mutatták, hogy a detonáció ajtókat repített ki helyükről, ablakokat tört be és teljesen átlyuggatta a bejáratnál parkoló autó hátulját. Ennél is vérfagyasztóbb, hogy a ház tetején a hatóságok egy fel nem robbant lövedéket is találtak - amennyiben az működésbe lépett volna, akkor Kádimi aligha ússza meg ép bőrrel az akciót.

A példátlan merényletkísérletet senki sem vállalta magára, de a gyanú árnyéka az Iránhoz kötődő iraki síita milíciákra vetül, bár arra egyelőre semmi sem utal, hogy Teherán keze is benne lenne a dologban. Ezek a félkatonai szervezetek azonban rendelkeznek az eszközökkel egy ilyen akcióhoz és már számos alkalommal hajtottak végre hasonló dróntámadásokat az amerikai csapatok ellen. Az elszántságuk is megvan, tavaly például lelőtték a miniszterelnök egy közeli tanácsadóját. Indítékuk bőven akad, hiszen eleve ellenséges viszonyulnak Kádimihez, aki többször is megkísérelte visszaszorítani befolyásukat. Az októberi választások óta pedig csak fokozódott az ellenszenv: a milicisták a szavazás elcsalásával vádolják a kormányfőt, miután pártjaik leszerepeltek. A miniszterelnököt tették felelőssé azért is, hogy pénteken a biztonsági erők keményen léptek fel az újraszámlálást követelő tüntetőkkel szemben, az összecsapásokban két tiltakozó is életét vesztette.

A milíciák vezetői azonban tagadták, hogy bármi közük lenne a Kádimi elleni akcióhoz, sőt egyesek arra utalnak, hogy megrendezett támadásról van szó. A Kataib Hezbollah nevű fegyveres csoport szóvivője szerint Irakban senki sem akarna “elpazarolni egy drónt” a volt miniszterelnök házára, ha valaki tényleg bántani akarná “akkor arra vannak olcsóbb és biztosabb módszerek.”

Habár szinte biztosra vehető a milíciák szerepe, az iraki kormány képtelen felelősségre vonni őket tetteikért, ahogyan az elmúlt másfél évben újra és újra bebizonyosodott. Sokat elárul a helyzetről, hogy míg más országokban egy ilyen támadást követően a vezetők megtorlásokat szoktak ígérni, Kádimi videóüzenetben nyugtatta a kedélyeket és békés párbeszédre szólított fel - alig néhány órával azután, hogy az életére törtek. Annak viszont riasztó üzenete lenne, ha a merényletkísérlet következmények nélkül maradna - az államhatalom visszavonhatatlanul beismerné gyengeségét. Senki sem érezhetné magát biztonságban bárki egy olyan országban, ahol a miniszterelnökre is büntetlenül rátámadhatnak.

A politikai tekegolyó szépen tarol mostanában Közép- és Kelet-Európában: már ledöntötte a populista cseh és a bolgár miniszterelnököt, a két erős embert.A politikai tekegolyó szépen tarol mostanában Közép- és Kelet-Európában: már ledöntötte a populista cseh és a bolgár miniszterelnököt, a két erős embert.