minimálbéremelés;Schmidt Jenő;Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége;

Képünk illusztráció.

- Nehéz feladat elé állította az önkormányzatokat a minimálbér-emelés

Az érdekképviseleti vezető szerint kormányzati segítség nélkül aligha lehet kigazdálkodni a bérfejlesztést.

"Nem kérdés, hogy a megnövekedett árak miatt emelni kell a béreken, de ez az önkormányzatok esetében pótlólagos forrás nélkül nem megy" - mondta el az Inforádiónak adott nyilatkozatában a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke.

Schmidt Jenő - aki egyben a Somogy megyei Tab fideszes polgármestere - azt mondta, bérfeszültséget okozhat a minimálbér-emelés a közszektorban, mert a minimálbérnél többet keresők is jogosan várhatnának el fizetésemelést. Ugyanakkor utóbbiról nincsen szó, az önkormányzatok pedig amúgy is nehéz gazdasági helyzetben vannak. Úgy véli, a feszültséget az okozza, hogy csak a legkevesebbet kereső, középfokú végzettségűeknél áll be béremelkedés, a diplomásoknál nem, pedig ezt ezek után ők is jogosan várják el. Megjegyezte, az önkormányzati szektor a minimálbér-emelkedésből fakadó plusz költségeket meg fogja kapni, de a feszültség sokkal nagyobb lesz, 

"a bérarányok elcsúsznak (...) hatalmas nagy bérfeszültség megy végig az egész közszektoron, ami 800 ezer ember, az önkormányzati szektorban dolgozóknál még 100 ezer ember. Nem vagyunk képesek arra, hogy a felmerülő különbséget odaadjuk. Közben viszont megértjük a kormányt, hogy csak a minimálbér emelésére van lehetőség a kezében"

– fejtette ki Schmidt Jenő. 

Szerinte az nehezíti el az önkormányzatok gazdálkodását, hogy a kormányzat számára az az alapelv, hogy minden befolyó adóforinttal ő rendelkezik, az önkormányzat mozgástere "konvergál a nullához". Mint mondta, egy-két településnek van nagyobb mozgástere, de ezek nagyon régi iparvárosok, ahol hatalmas ipari fejlesztés volt. 2800 önkormányzatnak szinte nincs egyéb, plusz bevétele, ebből adódóan minden költségnövekményt finanszírozni kell, és arra is gondolni kell, hogy az árak folyamatosan emelkednek. A 2022-es, már elfogadott költségvetés pedig bebetonozott számokat jelent, miközben az energiaárak még nőni fognak - tette hozzá.

Schmidt Jenő összefoglalva azt mondta, a rendszer már most borzasztóan nehezen tervezhető, az önkormányzati szektor mozgásterét pedig "elkölti az állam".

A kormány alig egy éve 800 milliót adott erre a feladatra, tanulmányok készítésére az állami vasúttársaságnak.