;

Szekszárd;Ács Rezső;

- Széteshet a város az egy éve betegeskedő fideszes polgármester miatt, aki csonkolta a közgyűlés és az ellenzék jogait

Az ellenzék szerint a Tolna megyei kormánypárti polgármester állapota miatt nem tudja ellátni feladatát. A Fidesz-KDNP helyi frakcióvezetője elismerte, látszik Ács Rezsőn, hogy beteg, de korábban is dolgoztak már így.

„Azt kérjük a polgármestertől, kérdezze meg városunk lakóit, azokat, akik felhatalmazták őt 2019-ben, megbíznak-e ilyen állapotban is benne vagy azt szeretnék, hogy a városnak erős, látható, tettre kész vezetője legyen?” – szólította fel egy saját maga elleni bizalmi szavazás kiírására Ács Rezsőt, Szekszárd Fidesz-KDNP-s polgármesterét az ellenzéki Éljen Szekszárd (ÉSZ) frakciója. A tolnai megyeszékhelyen jelenleg egy fős kisebbségben lévő tömörülés szerint ugyanis betegsége miatt a városvezető immár hosszabb ideje nem képes ellátni feladatait.

Ács Rezső tavaly decemberben egy Facebook-oldalán közzétett videóban jelentette be, hogy beteg: egy ideje lassabb a mozgása, ügyetlenebbnek érezte magát, nehezebben beszélt, ezért kivizsgáltatta magát. Állítása szerint egészségügyi problémáit a stressz okozza, ettől jött elő egy régi problémája, amelynek kísérő tünete az ataxiás – az akaratlagos izommozgások koordinációjának zavarából adódó bizonytalan és ügyetlen – mozgás. A városvezető megjegyezte, szellemi képességeit nem befolyásolja a betegsége, ezért úgy döntött, amíg csak bírja, folytatja a munkát.

– Egyszer ki kell mondani, hogy elég! – fogalmazott lapunknak Bomba Gábor. Az ÉSZ frakcióvezetője szerint a polgármester egészségügyi állapota láthatóan folyamatosan romlik – a városban visszafordíthatatlan betegségről beszélnek –, emiatt nem képes ellátni a feladatait, s így nincs vezetője Szekszárdnak. – Egy cég sem működik az ügyvezetője nélkül – jegyezte meg az ellenzéki politikus.

Máté Gábor, a Fidesz helyi frakcióvezetője szerint viszont ugyan valóban látszik a polgármesteren, hogy beteg, ám ettől még teljesen alkalmas a feladatai ellátására.

– Korábban is előfordult már, hogy valaki betegen dolgozott, ez nem kizáró ok – mondta lapunknak. – Sokkal inkább arról van szó, hogy bár hivatalosan véget ért az ellenzéki előválasztási kampány, ezt az Éljen Szekszárd – amely nem tudja feldolgozni, hogy elveszítette a közgyűlésben a többségét – folytatja. Máté Gábor szerint így az Ács Rezső menesztésére tett kísérletük nem több, mint egy újabb, kétségbeesett kampányfogás.

Az ÉSZ-közlemény ugyanakkor konkrétumokat sorol fel, amelyek szerintük alátámasztják, hogy a polgármester már nem bír megbirkózni feladatival. A közgyűléseken Ács Rezső beszéde sokszor érthetetlen, lassú, mozgása koordinálatlan, a legutóbbi közgyűlésen csak a napirendek mintegy egyharmadáig vezette az ülést, de addig is – az ellenzék szerint gyakran a szereptévesztésben lévő – jegyző válaszolt helyette a feltett kérdésekre. A városvezető alig jár be hivatalába, elmaradnak személyes egyeztetései a minisztériumokkal, a kormányzattal, akadnak projektek, amelyek teljesen leálltak, és már a városi és nemzeti ünnepeken is mások képviselik.

– Az első számú vezető legfontosabb feladata a lobbizás, ami Szekszárdnak létszükséglet, hiszen a város nagyjából tíz évvel van elmaradva a hazai átlagtól – folytatta Bomba Gábor. – Ezzel szemben sok jel arra utal, hogy a döntéseket is mások hozzák a polgármester helyett. Minden késik, lemaradunk a pályázatokról, határidőkről. Január óta már a polgármesteri személyes egyeztetések is megszűntek, az irományokon laikus számára is furcsán különböző aláírások szerepelnek, sok esetben mintha bélyegzővel helyettesítenék a személyes aláírást. A legutóbbi közgyűlésen megbeszélt rendkívüli közgyűlést sem sikerült már összehívni, levezetni, sőt, a havonta esedékes közgyűlést sem tudta összehívni a polgármester, azt is kénytelen volt elhalasztani.

Az ÉSZ közleménye megjegyezte, eddig úgy tettek, mintha nagyjából minden rendben lenne, azonban Szekszárd érdekei miatt tovább már nem szabad asszisztálni a jelenlegi színjátékhoz. Szerintük ugyanis már nem egy magánember egészségi állapotáról van szó, hanem arról, hogy nincs, aki hivatalos minőségében képviselje a várost.

– Ez egy kisváros, itt mindenki látja-tudja a problémákat – jegyezte meg a Bomba Gábor. – Nyilvánvalóan a kormánypárti képviselők is látják a problémákat, úgy tudjuk, velük sem egyeztet a polgármester. Persze nyilván tartanak tőle, hogy az időközi polgármester-választáson veszítenek, de mi nem is azt szeretnénk, hogy Ács Rezső a közgyűlésben kérjen bizalmi szavazást maga ellen, hanem hogy a városlakóktól. Az év végéig meg lehetne szervezni a voksolást, s ha a helyiek az ismert állapotok ellenére úgy gondolják, a polgármester maradjon a hivatalában, elfogadjuk a döntést. Ha viszont megvonják tőle a bizalmat, akkor mondjon le, és legyen időközi választás. A tavaszi országgyűlési választásokkal együtt meg is lehetne tartani.

Az ügyben megkerestük a megszólított polgármestert is, ám Ács Rezső nem reagált kérdéseinkre.

Nehéz fél évtizedÁcs Rezső a második ciklusát tölti a szekszárdi polgármesteri székben – előtte több ciklust képviselőként dolgozott –, s 2019 októberében úgy tűnt, igencsak nehéz fél évtized vár rá. A tolnai megyeszékhely közgyűlésében az ellenzéki Éljen Szekszárd tömörülés egy fős többséget szerzett, s megnyirbálta a városvezető hatásköreit, illetve a városi újság éléről is leváltotta a kormánypárti főszerkesztőt. Ebben a helyzetben igencsak jól jött a polgármesternek a koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzet, amelynek során – a törvényi felhatalmazást kihasználva – egyszemélyi döntéseket hozhatott. Lesöpörte az ellenzék által összeállított büdzsét, s egy másik költségvetést fogadott el, csökkentette a képviselők fizetését, átírta a szervezeti és működési szabályzatot, megnyirbálta a képviselők és a bizottságok jogosítványait, utóbbiak minden komoly döntési jogát magára ruházva, s visszahódította a városi lapot is. Ráadásul Zaják Rita tanácsnokká emelésével elérte, hogy a párbeszédes képviselő kilépjen az ellenzéki frakcióból, s így megszűnt az Éljen Szekszárd többsége a közgyűlésben – a Párbeszéd fel is függesztette a képviselőnő párttagságát.

Az oltatlanok kivételesen előzetes regisztráció nélkül is érkezhetnek.