;

ellenzék;

- Még idén összeáll a közös lista

Az ellenzék az év hátralévő két hónapjában szeretné véglegesíteni, hogy milyen felállásban vág neki a választásnak. Előtte azonban az alapelvekben kell megállapodni.

A miniszterelnök-jelöltek az előválasztási eredményük sorrendjében legyenek a közös ellenzéki lista élén – kezdeményezte még szeptemberben a későbbi győztes, Márki-Zay Péter. A 24.hu-nak adott interjújából kiderült, hogy javaslata nem mellékesen Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke ellen irányul. „Ha ott lesz Gyurcsány Ferenc a lista élén, akkor lehet, hogy Orbán Viktornak újra kétharmada lesz” – vélekedett az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje, aki beszámolt arról is, hogy ebben a kérdésben „számos DK-s vezetővel konfrontálódott”.

Gyurcsány nevének említése nélkül, de hasonló elképzeléssel állt elő a minap Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója is. A Népszavának nyilatkozva elmondta, hogy „személyesen jó ötletnek” találja, ha a lista első öt helyén (ezek a nevek szerepelnek a szavazólapon) az előválasztáson induló ellenzéki miniszterelnök-jelöltek sorakoznak majd.

– A miniszterelnök-jelöltek a figyelem középpontjába kerültek, széles társadalmi réteget képviselnek – indokolta kérdésünkre Kunhalmi Ágnes, a szocialisták társelnöke, hogy miért ért egyet javaslattal. Még akkor is, ha Karácsony Gergely esetében ez a szerep csak szimbolikus. (Karácsony marad főpolgármester, márpedig ezzel a tisztséggel összeférhetetlen a parlamenti mandátum.)

Lukácsi Katalin, a Márki-Zay Péter által alapított Mindenki Magyarországa Mozgalom elnökségi tagja ugyancsak hangsúlyozta, hogy – bár hivatalos döntés még nincs – rokonszenvesnek találja az ötletet. Bízik abban, hogy a lista összeállítása nem szül komoly konfliktusokat.

Kérdés, hogy a többiek mit szólnak az elképzeléshez, és egyáltalán: milyen stádiumban vannak a közös listáról zajló egyeztetések?

„Folynak a tárgyalások” – válaszolta szűkszavúan Kanász-Nagy Máté, az LMP társelnöke. A Momentum tájékoztatása szerint is tartanak a tárgyalások a közös lista összeállításáról a hat ellenzéki párt és a közös miniszterelnök-jelölt között. Az, hogy melyik párt mely politikusát javasolja a közös lista elejére, „a pártok belső ügye és a volt miniszterelnök-jelöltek egyéni döntése”. A Momentum a döntést meghozta: Fekete-Győr Andrást választotta a Momentum parlamenti listavezetőjének.

– A hat párt elnöke és a miniszterelnök-jelölt megállapodott abban, hogy előbb a közös programot kell megalkotni, a közös lista ügye érdemben csak utána kerülhet napirendre – mondta lapunknak Szabó Gábor, a Jobbik választmányi elnöke. Kérdésünkre hozzátette, hogy „beszélgetés” kezdődött a listaállítás alapelveiről.

Voltak, akik csak név nélkül nyilatkoztak. Több forrásból is úgy értesültünk, hogy a pártok létrehoztak egy bizottságot: ennek feladata, hogy kidolgozza a listaállítás alapelveit, majd több lehetőséget is tartalmazó javaslatot terjesszen a pártelnökök elé. Varju László, a Demokratikus Koalíció alelnöke ezt annyiban pontosította, hogy nem új grémiumról van szó, hanem egy már meglévő – általa „ellenállási bizottságnak” nevezett – testületről.

Ha az előválasztáson második helyen végzett Dobrev Klára marad az Európai Parlament tagja, akkor Karácsony Gergelyhez hasonlóan az ő szerepeltetése is jelképes lesz az ellenzéki listán. Varju László azonban erről semmit nem kívánt mondani. A DK alelnöke türelmet kért, közlése szerint a megfelelő időben ebben a témában is nyilvánosságra hozzák álláspontjukat. „Igazi megoldásokat szeretnénk, és azt, hogy az ellenzék közös győzelmet arasson” – jelentette ki Varju László, aki azt a javaslatot sem kommentálta, hogy a miniszterelnök-jelöltek vezessék az ellenzéki listát.

Több helyről megerősítették lapunknak: az ellenzék úgy számol, hogy legkésőbb év végéig, talán már a karácsonyi ünnepek előtt sikerül megállapodni a lista összetételéről. „A januárra már úgy szeretnénk ráfordulni, hogy összeállt a közös lista” – fogalmazott egy parlamenti képviselő. 

Ellenzéki fölény a fővárosbanBudapesten nem sok babér terem a Fidesznek: a Medián felmérése szerint a fővárosban változatlanul magabiztosan vezet az ellenzék. Ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, akkor a hatpárti közös lista 44 százalékot, a Fidesz–KDNP pedig 31 százalékot kapna – olvasható a HVG megbízásából készült kutatásban. Az ellenzéki pártok versenyében a Demokratikus Koalíció az első (13 százalék), a Momentum a második (7) a fővárosban. A visszaeső Jobbikot (4 százalék) a Magyar Kétfarkú Kutya Párt mellett a sokak által spontán említett Mindenki Magyarországa Mozgalom (6-6 százalék) is megelőzi. Karácsony Gergely főpolgármester népszerűsége nem kopott meg az előválasztás második fordulójában történt visszalépése miatt. Az ellenzékiek és bizonytalanok közül 58 százalék állította, hogy nem változott a véleménye a főpolgármesterről, 29 százalékuké kedvezőbb lett, és csak 12 százalékuké vált kedvezőtlenebbé. Miniszterelnök-jelölti indulása és visszalépése egyaránt megosztó volt, ám Karácsony Gergely indulását 50–40, a visszalépését 62–26 arányban helyeslik az ellenzéki és bizonytalan választók A budapestiek kétharmada állítja, hogy ha most vasárnap lennének az önkormányzati választások, biztosan elmenne szavazni. A főpolgármester-választáson 46 százalék voksolna a hivatalban lévő városvezetőre, és 31 százalék egy – jelenleg még meg nem nevezett – fideszes kihívójára. A biztos szavazók körében Karácsony előnye még nagyobb, 52–34 arányú. Az 1000 fős reprezentatív felmérés adatfelvétele október harmadik hetében történt, tehát már az ellenzéki előválasztás után, de még az ötvenhatos nemzeti ünnep előtt, mikor is a kormánypárti Békemenet és az ellenzéki pártok egyaránt demonstrációt tartottak Budapesten.

A Médiahatóságtól és a Magyar Rádió vezetőitől várja a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, hogy következményei legyenek a hamisításnak.