választások;Joe Biden;Virginia;Donald Trump;New Jersey;

- Jobbra leng az amerikai inga

Egy évvel a félidős választás előtt kijózanító pofont kapott a Demokrata Párt. A republikánusok elvitték Virginiát és kis híján New Jersey-t is.

Két amerikai államban és több nagyvárosban tartottak kedden választásokat, az eredmények pedig arra utalnak, hogy a Demokrata Párt jövőre könnyen búcsút mondhat jelenlegi, csekély kongresszusi többségének. Virginiában, ahol a republikánusok 2009 óta nem nyertek jelentős választást, most mindent vitt a jobboldal. Ők nyerték a kormányzói és alkormányzói versenyt, a főügyészi posztot és az állami képviselőházban is nekik áll a zászló. New Jersey-ben, ahol a közvélemény-kutatások biztos liberális győzelmet jósoltak, a hivatalban lévő kormányzó, Phil Murphy egész éjjel izgulhatott, mire szerda délelőttre minimális előnyre tett szert republikánus kihívójával szemben. Mindkét államban két számjegyű jobbratolódás figyelhető meg Joe Biden és Donald Trump tavaly novemberi csatájához képest. Bár az akkori főszereplők neve most nem szerepelt a szavazócédulákon, az első értékelések szerint nagyon is róluk szól a történet.

A Biden tavalyi győzelmében kulcsszerepet játszó, a két párt között középen ingadozó szavazókat idén elijesztette, hogy a Demokrata Pártban a trumpizmusra adott reakcióként előretört a progresszív szárny. A hagyományos liberális szavazók egy részét viszont frusztrálta, hogy két centrista szenátor ellenállása mindmáig meghiúsította a Biden által beígért infrastruktúra fejlesztési és szociális intézkedéscsomagok elfogadását. A fekete választók azt is felróják, hogy a Demokrata Párt minden ígérete ellenére képtelen volt átverni a kongresszuson a szavazati jog védelméről szóló törvényt. Ehhez járult a koronavírus-járvány alatt távoktatásra áttért iskolák által a szülőknek okozott problémahalmaz, illetve a lassan már két éves pandémia keltette általános fáradtság, az egyre újabb hullámok nyomán erősödő kilátástalanság és az inflációtól való félelem.

A republikánusoknak azonban még így sem csak az ablakot kellett kitárniuk, hogy berepüljön rajta a sült galamb. Virginiai kormányzójelöltjük, Glenn Youngkin győzelme erős érv a hagyományos konzervatív politizáláshoz való visszatérés mellett. A politikai múlt nélküli, sikeres üzletember jól kampányolt. Meg tudta oldani, hogy ne haragítsa magára Trumpot és híveit, ugyanakkor távol tartotta Virginiától a volt elnököt, akinek felbukkanása újra a tavalyi helyzetet állította volna elő. Trump már kedden este, az első részeredmények láttán azzal dicsekedett, hogy nem is kellett Virginiában megjelennie, mert Youngkin vetélytársa annyiszor emlegette a nevét, ami elég volt a republikánus sikerhez. Ebben mindenképpen van annyi igazság, hogy Terry McAulieff valóban igyekezett Biden és Trump közötti választásnak beállítani a virginiai versenyt. Ez nem bizonyult jó taktikának, mert Biden népszerűsége a fent részletezett okok miatt jelenleg 42 százalék körül van – nagyjából ott, ahol egy éve Trumpé volt. McAulieffet Biden csak visszahúzta, miközben a közösségi médiából kitiltott és ezért viszonylag keveset szereplő Trump már nem bizonyult hatékony madárijesztőnek.

Az elnökválasztások közötti „félidős” kongresszusi választásokon a mindenkori elnök pártja általában helyeket szokott veszíteni, így a Demokrata Pártnak eleve rossz esélye volt többsége megőrzésére. A mostani eredmények azonban szinte katasztrófát jósolnak – ugyanakkor 2022-ig még sok minden történhet. A Republikánus Párt aligha fogja tudni végleg levakarni magáról Trumpot, a kongresszus viszont elfogadhatja Biden törvénycsomagjait, amivel újra értelmet nyerne a balra szavazás. Nem utolsó sorban pedig jövő őszre talán a koronavírus is influenzává szelídül.

A koronavírus-járvány különösen súlyos negyedik hullámában az iskolákban is kötelező a maszkviselés.