Nem tűnik nagyon összehangoltnak a hatóságok eljárása az Afganisztánból kimenekítettek ügyében: a jelek szerint hamarabb kaptak letelepedési engedélyt az érintettek, minthogy döntöttek volna arról, ki segíti őket új életük elindításában, a beilleszkedésben.
Mint emlékezetes, az augusztus végi afganisztáni evakuálás során a honvédség – a Sámán akció során – Magyarországra menekített a tálibok bosszúja elől több száz olyan afgán állampolgárt, akik korábban Kabulban segítették a magyar kontingenst. 57 afgán család, 180 gyermek, összesen 450 ember érkezett így Magyarországra. Ahogy azt a Népszava elsőként megírta, a magyar vendégszeretet jegyében a kimenekítettek ügyében nem menekültügyi, hanem a sokkal korlátozottabb jogokat biztosító idegenrendészeti eljárás indult. Ezek mára lezárultak, és az érintettek megkapták a tartózkodási engedélyt.
Azt viszont ma sem tudni, hogy most kinek is kellene segítenie őket az újrakezdésben. Nem zárult le ugyanis az a pályázat, amely során kiválasztják, ki egyengeti majd a menekültek sorsát. Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság a Népszava kérdéseire csak annyit közölt: „A harmadik országbeli állampolgárok magyarországi beilleszkedését elősegítő komplex program pályázatainak elbírálása folyamatban van.”
„A Magyar Máltai Szeretetszolgálat beadta pályázatát az Afganisztánból kimenekített családokat segítő és integrációjukat támogató feladatok ellátására a Belügyminisztériumhoz. A menekültügyi pályázat beadási határideje október 18. volt, a pályázat elbírálása folyamatban van” – erősítette meg lapunk érdeklődésére a Máltai Szeretetszolgálat.
Noha még nincs döntés, a Szeretetszolgálat úgy döntött, a pályázatok elbírálásáig „saját forrásai terhére a családok érdekében megfogalmazott programját megkezdi.” Mint megtudtuk, eddig négy családot költöztettek a szervezet által biztosított lakásokba, és mielőbb szeretnék a teljes támogató programot elindítani. Ennek keretében a családok teljes körű ellátásban részesülnek, biztosítják lakhatásuk feltételeit, napi életük költségeit, dokumentumaik ügyintézését, honosítását, a sürgősségi egészségügyi ellátásukat, magyar nyelv oktatásukat, a kiskorú gyermekek közoktatási, szakképzési rendszerbe való integrálását, a felnőttek munkaerő-piaci integrációját, képzését.
Azt egyelőre nem tudni, hogy összesen hányan vesznek majd részt a programban, mert – miként azt a Máltai Szeretetszolgálat írta – „sok család más országban, családtagjaik, rokonaik közelében tervezi életének folytatását és újrakezdését.” Mivel nem tudni, hány embert, családot kell majd segíteni, a program költsége sem ismert. Sőt, kérdéses az is, hogy egyáltalán a 450 afgán állampolgár többségével mi történt, hol vannak most. Jelenleg csak annak a négy család tagjainak a sorsa ismert, akiket a Máltai Szeretetszolgálat vett szárnyai alá. Azt nem tudni, hogy hányan maradtak a balassagyarmati vagy vámosszabadi befogadó állomásokon, és mennyien távoztak máshova, esetleg külföldre. Az erre vonatkozó kérdésünkre az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság nem válaszolt.