Facebook;Meta;

- Meta lett a Facebook

A mindennapokban egyelőre semmi nem változik, de Mark Zuckerbergék egyre határozottabban állnak rá a virtuális valóságban létező közösségi hálózat kiépítésére, ami újra milliárdok életét változtathatja meg.

Mark Zuckerberg csütörtökön bejelentette, vállalatának új neve ezentúl: Meta Platfroms, Inc., és a jövőben a metaverzum felépítésére koncentrál. Az új elnevezés, a “metaverzum” rövidítése annak, ami a fizikai univerzumon túli új, virtuális világegyetemre utal, amelynek kiépítését a cég ezentúl alapvető céljának tekinti. A vállalatot december 1-jétől hívják így, aminek nem csak az újabb területeket meghódítása az oka, hanem az is, hogy Zuckerberg megszabadítsa a Facebook márkát azoktól a nem kívánatos rétegektől, amelyek az utóbbi évek botrányai során rakódtak rá. (A cég jelenleg története legnagyobb botrányát él: az elmúlt hetekben számos belső dokumentum szivárgott ki, amik arról tanúskodtak, hogy a Facebook tisztában van azzal, milyen károkat okoz a társadalomban, de nem igazán tettek ellene.)

,,Sokat gondolkodtam az identitásunkról, amikor elkezdtük írni az új fejezetet. A Facebook az egyik leginkább használt termék a világtörténelemben. Ikonikus szociálismédia-brand, de a név egyre kevésbé öleli fel mindazt, amit csinálunk” - mondta Zuckerberg a csütörtöki Connect konferencián, ahol a bejelentés elhangzott.

A névváltás nem okoz zavart a Facebook-használatában, hiszen az alkalmazás megmarad, ugyanúgy ahogy az Instagram is. Mindössze az anyavállalatnál érezték célszerűnek, hogy a nevük már ne pusztán a fő brandre, a Facebookra utaljon, hanem több termékre, tevékenységre együttesen.

A Facebook hét évvel ezelőtt vette meg a VR-szemüvegeket gyártó Oculust, amely 3D-s virtuális valóságban játszható videójátékokhoz készíti ezeket. A névváltoztatás után az Oculus bejelentette: ezután ők is besorolnak a Meta márkanév mögé, az eredeti nevüket többé nem használják. A VR-cég hét évvel ezelőtti megszerzése már megágyazhatott a metaverzum tervének, amelynek megvalósítását felgyorsíthatja, hogy a Facebook körül az utóbbi időben egyre több a botrány, ráadásul a fiatalabb generációk körében már kevésbé népszerű. Közöttük a Tiktok jobban hasít, és veszélyezteti a Facebook piaci pozícióját. 

A kritikusok, köztük kongresszusi képviselők szerint a névváltoztatás nem egyéb, mint figyelemelterelés. ,,A Meta annyit tesz: a demokrácia rákfenéje vagyunk, az áttételek a globális megfigyelés és a propagandagépezet, amelyek segítik az autoritárius rezsimeket, és amelyek tönkreteszik a civil társadalmat a profitért” - olvasható Alexandria Ocasio-Cortez New York-i képviselő tweetposztjában.   

A metaverzumEgy olyan digitális platform, amelyre rácsatlakozva a felhasználó egy, a valódi világnak megfelelő, ugyanolyan komplex, emberekkel benépesített, különböző szolgáltatásokat nyújtó helyre léphet be egy avatár formájában, ahol lehet dolgozni, kereskedni, kommunikálni, eseményeken részt venni. Amely állandóan aktív és mindenki számára nyitott, vagyis valóban egy párhuzamos, vagy alternatív valóságot jelent a nem-digitális világ mellett. Valójában a Facebook új, maximalizáltan kiterjesztett változatáról van szó, amely felöleli a szociális jelenlétet, a hivatali munkát, és a szórakoztatást. A metaverzumba a VR-szemüveg segítségével léphetünk be, de szemben azzal, hogy ezt ma még szinte kizárólag játékra lehet használni, a jövőben ezek segítségével dolgozhatunk, játszhatunk, járhatunk koncertre, mozizhatunk, vagy csak úgy ellehetünk, virtuális avatarunk (énünk) bárhol megjelenhet.

Az utóbbi időben országszerte megszaporodtak a piros fémszívek, szinte minden nagyobb településen állítottak fel tárolókat. Vajon mennyi pénzt lehet összegyűjteni? Megéri így jótékonykodni?