;

Hollywood;pisztoly;

Alec Baldwin

- Halálos Hollywood: veszélyes üzem a filmforgatás

Halyna Hutchins operatőr halála nem az első tragédia az amerikai filmipar történetében – és félő, hogy nem is az utolsó.

Cikkünk megjelenéséig nem emeltek vádat a múlt csütörtöki halálos fegyverbaleset ügyében. Az óriási médiaérdeklődést kiváltó szerencsétlenség az egyesült államokbeli Santa Fében történt, a Rust (Rozsda) című western forgatásán. A vizsgálat eddigi megállapításai szerint Alec Baldwin pisztolya egy jelenet próbája közben, véletlenül sült el, és sebesítette meg a stáb két tagját. Halyna Hutchins operatőr életét már nem tudták megmenteni. A rendező Joel Souzát a kulcscsontján találta el lövedék, őt már kiengedték a kórházból. A főszereplő egy rendezőasszisztenstől vette át a revolvert, abban a hitben, hogy vaktöltény van benne. Két tanú eskü alatt vallotta, hogy a forgatáson korábban is sült már el fegyver véletlenül. Néhányan, a rossz munkakörülmények miatt, faképnél hagyták a csapatot, órákkal a szerencsétlenség előtt. A CNN úgy tudja, átállás alatt egyesek unalmukban sörösdobozokra lövöldöztek a kellékfegyverekkel az új-mexikói sivatagban, ekkor kerülhetett éleslőszer a pisztolyba. A helyi rendőrség több száz bizonyítékot foglalt le, ezeket az FBI is megvizsgálja. Az ügyészség később dönt arról, hogy indít-e bűnvádi eljárást.  

Halyna Hutchinsra emlékeznek

Brandon Lee legendája

„Soha, senkinek sem volna szabad meghalnia fegyver által filmdíszletben” – írta a szintén fegyverbalesetben elhunyt Brandon Lee húga, Shannon, aki a tragédia után az elsők között nyilvánított részvétet. Bruce Lee fia Hollywood emelkedő csillaga volt, amikor a golyó 28 éves korában kioltotta életét (1993). A holló című, képregényen alapuló bosszúfilmtől remélte, hogy kilép apja árnyékából. A végzetes jelenetben forgópisztolyból lőttek rá, vaktölténnyel. Ám egy korábbi felvételnél már használták a fegyvert, akkor maradhatott a csőben egy ólomlövedék-darabka.

A fémszilánk kirepült a csőből, belefúródott Lee hasába. Sérülései olyan súlyosak voltak, hogy már nem segíthettek rajta. A vizsgálat balesetet állapított meg, ám azóta is keringenek összeesküvés-elméletek. Alighanem azért is, mert az áldozat apja, Bruce Lee szintén furcsa körülmények között halt meg, a legendagyártás már régen beindult. Olaj volt a tűzre, hogy a jelenetet megörökítő filmszalag megsemmisült. Bizonyítatlan állítás szerint a család régi ellensége, egy kínai üzletember szervezte meg a merényletet Brandon ellen.

Megszenvedte a következményeket az a kolléga is, aki elsütötte a fegyvert. Michael Massee ellen nem emeltek vádat, de a traumától összeomlott, egy évig dolgozni sem tudott. Élete végéig cipelte a lelki terhet, pedig a kar­rierje jól alakult. De hiába volt Brad Pitt, Angelina Jolie és Michelle Pfeiffer partnere, hiába játszott David Lynch, Steven Spielberg és Wim Wenders filmjeiben, krimikben, Pók­ember-feldolgozásokban és népszerű tévésorozatokban (Helyszínelők, Doktor House, 24) – halálakor (2016) mégis úgy emlékeztek rá, hogy ő volt az, aki agyonlőtte Brandon Lee-t.  

Brandon Lee

Gyilkos vaktöltény

„Filmkészítők vagyunk, tűzfegyverekkel dolgozunk” – írta két ausztrál szakember, Christopher Gist és Sarah Mayberry a tragédia után. A forgatáson használt fegyver lehet utánzat, de lehet vaktölténnyel töltött valódi fegyver is. Létfontosságú, hogy minden résztvevő ismerje működésüket. Tudniuk kell, hogy vaktöltény (papír, műanyag, filc vagy gyapot) is okozhat súlyos sérülést, ezért tilos emberre célozni. A szigorú eljárásrendet követve a biztonságért felelős stábtagnak előre fel kell hívnia a figyelmet a balesetveszélyesre.

Azt is kockázatként kell kezelni, ha például az egyik színész forró kávét tölt a díszletben, mert leforrázhatja magát vagy kollégáit. Lőfegyverekre fokozott óvatosságot ír elő a protokoll. Az ártatlannak tűnő helyzetekben is a stáb legalább három tagjának mindig rajta kell tartania a szemét a veszélyes kellékeken: ők a fegyvermester, a biztonsági felelős és a kaszkadőrök koordinátora. Még arra is van szabály, hogy a szomszédokat jó előre értesítsék, nehogy pánikot keltsen a lövöldözés.

A tragédia felkavarta az amerikai közvéleményt. Néhány óra alatt több mint 18 ezren írták alá azt a petíciót, amely a lőfegyverek betiltását követeli a filmforgatásokon. „Nincs mentség arra, hogy ilyesmi megtörténhet a XXI. században” – fogalmazott a javaslatot megszövegező Bandar Albu­liwi forgatókönyvíró-rendező. Dave Cortese, Kalifornia állam szená­tora szerint sürgősen fel kell lépni a munkavédelmi szabályok megsértése el­len. A Hollywood Reporter ugyanakkor jelentette, hogy Az újonc című zsarusorozat forgatásáról azonnali hatállyal száműztek minden éleslőszert.

Persze a szabályok csupán annyit érnek, amennyit betartanak belőlük. A tökéletes biztonság illúzió, a filmipar fejlődését a hőskortól több mint száz éve forgatási balesetek kísérik. Az elsőt még 1914 nyarán jegyezték fel Amerikában, a Colorado állambeli Canon Cityben. Grace McHugh, szerepe szerint, átkelt az Arkansas folyón. A csónak felborult, a színésznő a vízbe esett. Owen Carter operatőr utánaugrott, és egy homokzátonyra vonszolta, ám azt a sebes víz elmosta alóluk. Társaik tehetetlenül nézték végig, ahogy a hullámok elragadják mindkettejüket.  

Vietnam végzete

Hárman haltak meg különösen megrázó balesetben egy vietnami háborús jelenet felvételén, 1982 nyarán. A Homályzóna című film legutolsó forgatási napján látványos akciójelenet volt soron. Az egyik szereplő, Vic Morrow lángoló romok között menekült, két kisgyerekkel együtt, az őket üldöző harci helikopter elől. Ám a heves szélben, a pirotechnikai robbanások közben a pilóta elvesztette uralmát az alacsonyan repülő jármű felett. A helikopter rázuhant a színészre és a két statisztáló gyerekre, a hétéves Myca Dinh Lere és a hatesztendős Renee Shinn Chenre. Mindhárman szörnyethaltak.

A pilóta, a rendező John Landis (Blues Brothers) és további három stábtag ellen vádat emeltek gondatlanságból elkövetett emberölés címén. Az ügyészség azzal érvelt, hogy a filmeseket csak a bombasztikus vizuális hatás érdekelte, vétkesen elhanyagolták a színészek biztonságát. Csaknem egy évig tartó büntetőeljárás végén az esküdtszék mind az öt vádlottat felmentette. A kártérítésről peren kívül egyezett meg a gyártó Warner Bro­thers és Steven Spielberg producer az áldozatok családjaival.

Rövidesen újabb emlékezetes eset történt: egy borzalmasan rosszul elsült tréfa okozta Jon-Erik Hexum halálát (1984). A magas, jóképű, csupán 26 éves színész CIA-ügynököt alakított egy tévésorozatban. Amikor forgatás közben kínosan sokáig várakoztak a díszletben, a fiatalember megunta a tétlenséget. Hogy hangulatát viccesen érzékeltesse, filmbéli pisztolyát a halántékához szorította és elsütötte. Ám a .44-es kaliberű Magnum olyan erővel lőtte ki a papírból készült vaktöltényt, hogy az közvetlen közelről végzetes agysérülést okozott.  

Zombik vérfürdője

A legbizarrabb baleset egy évtizeddel ezelőtt történt, a torontói Cine­space­ Flmstúdióban. Kerekeken guruló platformon forgattak, amikor egy hirtelen rántástól több szereplő elvesztette egyensúlyát, néhányan másfél méter magasról leestek. Megdöbbentő látvány fogadta a segítségnyújtókat. David Ralph, a mentősök főnöke elmondta az AP hírügynökségnek, látta az elsőként odaérő rohammentősök arcán a rémületet. „Erre nem voltunk felkészülve”, ismerte el utóbb Andrew Gibson rendőr őrmester. Percekbe telt, mire felocsúdtak a sokkból, és rájöttek, hogy a helyzet nem olyan tragikus, mint első látásra.

A segélyhívó ugyanis elfelejtette közölni, hogy a díszletben egy horror forog (A Kaptár 5. – Megtorlás, 2012). Ebben a rémmesében egy elszabadult vírus zombivá változtatja az embereket, a hősök pedig – ahogy a műfajban lenni szokott – élet-halál harcot vívnak a vérszomjas élőhalottakkal. A sérültek teljes sminkben feküdtek, meglocsolva művérrel, kidekorálva durva sebesülésekkel. A rohammentősök csak a sminkesek segítségével tudták megállapítani, hogy melyik seb igazi. Lábtörés volt a legsúlyosabb eset, a többség megúszta karcolásokkal. Hét, könnyebben sérült filmes zombi már aznap délután újra munkába állhatott.

Uma Thurman
Sztárok, akik megúsztákSztárok, akik megúszták Előfordul, hogy világsztárok kerülnek életveszélyes helyzetbe munka közben. Kate Winslet kétszer is sürgős orvosi segítségre szorult a Titanic (1997) forgatásán. Kis híján megfulladt, amikor a hajótestbe betörő víz hirtelen elsodorta, majd áthűlt a vízben, hipotermia miatt látták el. Uma Thurman a Kill Bill (2003) egyik autós jelenetének felvételén karambolozott, nyaka és térde sérült. Quentin Tarantino rendező utóbb szörnyű tévedésnek nevezte, hogy rábeszélte a színésznőt, maga vezessen. Fájdalmas élményben volt része a Mel Gibson-féle Passió (2004) főszereplőjének is. Jim Caviezel testét nem óvta eléggé a jelmez alá rejtett védőfelszerelés Jézus szerepében, így valódi sebeket kapott a római katonák ütlegeitől. Ráadásul a vállát is kificamította a keresztet cipelve. George Clooney a Sziriana politikai thriller (2005) forgatásán bevágta a fejét, amikor – híven a szkripthez – egy székhez kötözve felborították. Visszatérő fejfájás lett a sérülés következménye, operálni kellett. Kevin Costner Waterworld című sci-fijének (1995) szabadtéri felvételeit pocsék időjárás nehezítette. Laird Hamilton kaszkadőr, élő szörfös legenda elsodródott a viharos tengeren, órákig hánykolódott, amíg a parti őrség kimentette. Ez esetben egyébként az elkészült film maga is kimeríti a katasztrófa fogalmát.

A nyilvánosság még javában a szabad választásokkal, a demokratikus pártrendszer születésével volt elfoglalva, amikor szemfüles magánosítók (például az igazgatótanács tagjai) már vitték is a gyárat a munkások feje fölül. És a politika tercelt nekik, ugyanis az alkotmányba – az MDF és az SZDSZ bábáskodásával – nem került be az a mondat, ami lehetőséget adott volna a tömeges és tisztességes dolgozói tulajdonszerzésre. Pedig ennek izmos előképe volt: 1956-ban a munkástanácsok lettek lényegében a gyárak gazdái, és az ő vállukra állt rá a forradalom.