;

Brüsszel;élelmiszer;minőség;Brüsszel EU;

- Nemsokára szigorúbban büntetik a fogyasztók megtévesztését

Az Európai Parlament fogyasztóvédelmi bizottságának csütörtöki meghallgatásán a képviselők ismét felpanaszolták, hogy minőségi különbségek vannak a kelet-, illetve nyugat-európai szupermarketekben kapható, azonosnak látszó termékek között.

Az európai uniós tagállamoknak november végén nemzeti törvényeikbe átültetniük, majd jövő májustól alkalmazniuk kell a közösség friss fogyasztóvédelmi irányelveit. Ezek a rendelkezések szigorúbb szankciókat írnak elő a fogyasztók megkárosításának esetére és bővítik a rendelkezésükre álló jogorvoslati lehetőségeket. A jogszabályi változtatások pontosítják az úgynevezett “kettős minőségű” termékek megtévesztő forgalmazására vonatkozó szabályokat is. Eszerint ezeket az árucikkeket nem lehet különböző országokban hasonló kiszerelésben árusítani, például eltérő gyümölcstartalmú italokat ugyanolyan csomagolásban kínálni.

Az Európai Parlament fogyasztóvédelmi bizottságának csütörtöki meghallgatásán a képviselők ismét felpanaszolták, hogy minőségi különbségek vannak a kelet-, illetve nyugat-európai szupermarketekben kapható, azonosnak látszó termékek között. Felkérték az Európai Bizottságot (EB), hogy folytassa ezeknek az árucikkeknek a vizsgálatát, és javasoljon szigorúbb szankciókat a fogyasztókat félrevezető gyártókkal, illetve forgalmazókkal szemben.

A “kettős minőségű” termékekkel azután kezdték foglalkozni az EU döntéshozói, hogy 2017-ben kelet- és közép-európai országok, köztük Magyarország, felvetették: egy sor élelmiszer és fogyasztási cikk rosszabb minőségben kerül forgalomba az Unió keleti felén, mint a nyugatiban. Az EB Közös Kutatási Központja tesztelte termékek egy csoportjának összetételét, csomagolását, és ebből kiderült, hogy valóban vannak eltérések az egységes piacon ugyanazon márkanéven és csomagolásban forgalmazott egyes élelmiszerek között, de a különbségeket nem lehet földrajzi régiókhoz kötni. Vagyis a választóvonal nem Kelet és Nyugat között húzódik.

Mint a szakbizottsági ülésen elhangzott, a vizsgálatok nem zárultak le, az Európai Bizottság irányításával és pénzügyi támogatásával jelenleg mosószereket és kozmetikumokat is tesztelnek. A vizsgálatokban 26 tagállam vesz részt, az eredmények jövőre várhatók. Az uniós jog betartatásáért felelős Európai Bizottság képviselője közölte, hogy szigorúan számon fogják kérni a tagállamokon a fogyasztóvédelmi előírások betartását.  

Október 26-tól érvényes Ausztriában az úgynevezett klímaticket, amivel azt szeretnék elérni, hogy többen utazzanak tömegközlekedési eszközökön. Hiába az egyre nyomasztóbb klímaválság, nálunk nem lehet ehhez hasonló lépésekre számítani.