;

MotoGP;

- Ifjú királya van a MotoGP-nek

Már a harmadik idényében az élre került a gyorsasági-motorosok között a mindössze 22 éves Fabio Quartararo, aki két futammal a szezon vége előtt behozhatatlan előnyre tett szert.

A 2010-es évek elején még Valentino Rossiról, Jorge Lorenzoról, Dani Pedrosáról és Casey Stonerről szólt az élmezőny harca. Amikor Stoner 2012 végén váratlanul bejelentette, hogy mindössze 26 évesen visszavonul, a helyét egy addig kevesek által ismert fiatal, Marc Márquez vette át. Ő azonban tett róla, hogy nagyon hamar mindenki megtanulja ezt a nevet, rögtön világbajnok lett, majd az utána következő hat év alatt ötször neki gratulálhatott az idény végén a mezőny.

A 2020-as szezon első versenyén azonban Márquez nagyott bukott, a vállát többször is műteni kellett, a teljes sorozatot, valamint a mostani idény első két futamát is ki kellett hagynia.

Márquez kiesése mindenkinek adott egy óriási esélyt, a szinte legyőzhetetlen pilóta hiányában tavaly 14 futamon kilenc különböző győztest avattak, a világbajnok a mindössze egyszer elsőként célba érő Joan Mir lett.

A Portugál Nagydíjon visszatérő Márquez egyelőre rendkívül hektikusan szerepel, hiába nyert háromszor, agresszív vezetési stílusa miatt négyszer kiesett, illetve többször komoly pozíciókat veszített hibái miatt.

A spanyol ismét verhető volt, a lehetőséggel pedig egy olyan fiatal francia srác élt, aki három évvel ezelőtt, újoncként is többször megszorította az akkor még élete formájában versenyző nyolcszoros világbajnokot.

Fabio Quartararo úgy került fel a MotoGP-be 2018-ban, hogy a kisebb kategóriákban nem tudott kiemelkedő eredményt felmutatni. Négy év, 71 Moto3-as és Moto2-es futamából mindössze egyszer győzött, valamint háromszor lett második.

A királykategóirában azonban rögtön felhívta magára a figyelmet, a fiatal pilóta az ötödik helyet szerezte meg az első időmérőjén, megelőzve Morbidellit és többek között Rossit. A futamot már a rajt előtt elbukta, miután rossz beállítást választva nem tudott elindulni a felvezető körön, végül a bokszutcából rajtolva jelentős hátrányból a 16. lett, a versenytempója viszont neki volt az egyik legjobb a mezőnyből, a leggyorsabb kör is az övé lett.

Abban az évben hat pole pozíciót, öt második és két harmadik helyett szerzett az időmérkőkön. Érdekesség, hogy mind az öt második pozíció alkalmával ugyanaz a versenyző végzett előtte, Marc Márquez. Quartararo újonc évében a szatelit Yamahával az ötödik helyen zárt év végén, a szakemberek pedig rögtön a jövő klasszisai között emlegették.

Amikor Márquez egész évre kidőlt, jelentősen javultak a francia esélyei. Quartararo két pole pozícióval és két győzelemmel kezdett, utána rapszodikus teljesítményt nyújtott, egyszer ugyan még nyert, de 14 futam alatt mindössze négyszer végzett a legjobb öt között, összetettben a csalódást keltő nyolcadik helyen zárt.

Ennek ellenére Lin Jarvis és a gyári Yamaha már korábban elhatározta, magához láncolja a háromszoros futamgyőztest.

Ez a döntés pedig kifizetődött, Quartararo elképesztő magabiztossággal, 16 verseny alatt 10 dobogót (ebből öt győzelem) begyűjtve hozta el a világbajnoki trófeát, ezzel ő az első francia pilóta, aki MotoGP világbajnok tudott lenni. „Nagyon jó érzés, nem is találom a szavakat. Nagyszerű évet futottunk, sok győzelmet és dobogót ünnepelhettünk együtt a csapattal. A karrierem legszebb időszakát élem meg” – nyilatkozta a bajnok.

Csapattársa, Maverick Vinales annyira összeveszett a Yamahával, hogy idény közben távozott (Jorge Lorenzo szerint komolyan frusztrálta őt a francia sebessége), a helyét pedig egy ismerős név, Franco Morbidelli vette át.

A Yamaha 2015 után ad ismét világbajnokot a sportágnak, legutóbb Lorenzo volt képes hasonló teljesítményre.

Valentino Rossi a szezon befejeztével visszavonul, Vinales az Aprilia motorján ül, Márquezről nem tudni, hogy képes lesz-e valaha olyan szinten versenyezni, mint régen. A Forma 1-hez hasonlóan generációváltás zajlik a MotoGP-ben is, és kétség sem fér hozzá, hogy a sorozat legfényesebben ragyogó csillaga jelenleg az újdonsült világbajnok, Fabio Quartararo.

Öt vízilabdás világversenyt rendeztek az olimpia óta az utánpótlás korosztályban, négyben éremmel zárt a sportág: ez nem labdarúgás…