Az oltással járó kockázatokat messze meghaladják az előnyei, nevezetesen annak a lehetősége, hogy enyhe tünetekkel vészelhessék át az emberek a fertőzést. Szegedi Andrea professzor, tanszékvezető egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinika igazgatója megjegyezte azt is, hogy a covid-fertőzésnél is előfordulhat a tünetek átmeneti fellobbanása. Hozzátette: az oltás hatékonysága a biológiai terápiával kezelt betegeknél sem csökken.
A pszoriázis – más néven pikkelysömör – 150-200 ezer ember életét nehezíti Magyarországon. Jellegzetes tünetei – a bőrön nagy kiterjedésű, vöröses elszíneződésű gyulladás – egyénenként eltérő lehet, de nagymértékben ronthatja az érintettek életminőségét. A kór nem gyógyítható, de korszerű kezeléssel kordában tartható krónikus betegséggé szelídhető, sőt a páciensek jó részénél a tünetmentesség is elérhető. Ehhez leginkább arra van szükség, hogy az érintettek eljussanak azokba a centrumokba, ahol elérhető a kezelések teljes palettája, köztük a biológiai terápia is. Ám egy hazai kutatás szerint a betegek 20 százaléka nem is tudja, hogy léteznek ezek a specializált centrumok, illetve négy páciens közül mindössze egy járt már ilyen helyen.
„A pszoriázis centrumban dolgozó szakemberek a kivizsgálás eredményétől, a pszoriázis típusától és súlyosságától, a korábban kapott kezelésektől, a páciens életkorától, illetve az esetleges társbetegségek meglététől függően személyre szabott kezelést javasolnak. A megfelelő terápia kiválasztásakor nemcsak a kórelőzményeket, hanem a páciens élethelyzetét és egyedi igényeit is figyelembe veszik” – közölte Kemény Lajos professzor, tanszékvezető egyetemi tanár, a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika igazgatója. Beszélt arról is, hogy ezekben a centrumokban azok a pikkelysömörös betegek is pontos diagnózishoz, teljes körű információhoz és terápiás javaslathoz juthatnak, akik a korábbi terápiás kudarcaik miatt elvesztették az állapotuk javulásába vetett hitüket. A központi kezelőhelyek közfinanszírozott ellátást nyújtanak, ezért minden biztosított térítésmentesen veheti igénybe a gyógyító szolgáltatásaikat.
A hazai pszoriázis centrumok az egyetemi klinikák, illetve kórházi központok bázisán országszerte 10 helyszínen – 8 vidéki nagyvárosban és a fővárosban 2 helyen – érhetők el, így minden pikkelysömörrel élő magyar beteg találhat működő centrumot a lakhelyétől elérhető távolságban.