;

Brazília;bűnvádi eljárás;koronavírus;Jair Bolsonaro;

- Járványügyi visszaélések, mulasztások miatt megindulhat a bűnvádi eljárás a brazil elnök ellen

Jair Bolsonaro ügyében most a brazil szenátus egyik bizottsága tett javaslatot, arról a főügyész dönthet.

Induljon bűnvádi eljárás Jair Bolsonaro, Brazília elnöke ellen a koronavírus-járvány a világon második legmagasabb mértékű halálos áldozatainak számával kapcsolatos tettei és mulasztásai miatt – javasolta kedden a brazil szenátus egyik bizottsága. A 7:4 arányú szavazás egy hat hónapos bizottsági vizsgálat végső pontja volt, amely a kormánynak a járvány kezelését vizsgálta.

A szenátusi bizottság hivatalosan jóváhagyta azt a jelentést, amely felszólítja az ügyészeket, hogy Bolsonarót a sarlatánságtól és a bűnözésre való felbujtástól kezdve a közpénzekkel való visszaélésen át az emberiesség elleni bűncselekményekig terjedő vádakkal állítsák bíróság elé, és ezzel tegyék felelőssé őt a Brazíliában történt több mint 600 ezer koronavírus okozta halálesetek közül sokért.

Az elnök tagadta a vádakat. Most a döntés, hogy a legtöbb vádat benyújtják-e, Augusto Aras főügyészre hárul, aki Bolsonaro kinevezettje, és akiről széles körben úgy vélik, hogy védelmezi őt. Omar Aziz szenátor, a vizsgálat elnöke azt mondta, hogy szerda reggel átadja az ajánlást a főügyésznek.

A dokumentum szerint a járvány kezdete óta Bolsonaro akadályozta a helyi vezetők által a vírus terjedésének megállítására tett erőfeszítéseit, mondván, a gazdaságnak tovább kell működnie, hogy a szegények ne szenvedjenek még nagyobb nélkülözést. Emellett kitartóan kiállt egy malária elleni gyógyszer mellett, jóval azután, hogy széles körű tesztek kimutatták, hogy az nem hatékony a koronavírus ellen, tömeggyűléseket tartott, ahol maszkok nélkül jelent meg, és kétségeket ébresztett a védőoltásokkal kapcsolatban.

Amint arról a Népszava is beszámolt, egy a koronavírus helyzetet vizsgáló bizottság korábbi jelentése szerint „Jair Bolsonaro elnök megszegte államfői kötelességét, nem akadályozta meg több ezer honfitársa halálát”.

A szakértői bizottság egyhangúlag, 17:0 arányban, egy tartózkodás mellett javasolta a vakcina engedélyezését a kisebb gyermekek körében.