Vagy megszavazza a parlament az ország költségvetését, vagy vállalja az előrehozott választásokat, tette egyértelművé még hétfőn Marcelo Rebelo de Sousa portugál államfő. (Portugáliában különben 2023-ban kerülne sor parlamenti választásokra.) Márpedig úgy néz ki, hogy a 2015-től példásan működő baloldali összefogás válaszúthoz ért, a balközép Szocialista Párt radikális baloldali partnerei bejelentették, nem hajlandók megszavazni a büdzsét.
A Kommunista Párt főtitkára, Jeronimo de Sousa hétfőn sajtótájékoztatón ismertette pártja álláspontját. Azt állította, mindent megtettek a kompromisszum érdekében, de sikertelenül. A másik radikális szövetséges, a Bal Blokk már vasárnap közölte: a jobboldali ellenzékkel együtt nemet mond a költségvetésre. Ha a két párt valóban nem szavazza meg a büdzsét, az a kisebbségi Costa-kabinet végét jelentheti.
A lisszaboni parlament szerdán szavaz első olvasatban a 2022. évi költségvetésről. António Costa miniszterelnök 2015 óta kisebbségi kabinettel kormányoz, a Szocialista Pártnak a kommunisták és az ugyancsak radikális baloldali, viszonylag új párt, a Bal Blokk biztosítja a külső parlamenti támogatást. A jelenlegi ciklusban a 230 fős törvényhozásban a szocialistáknak 108 mandátumuk van, a Blokknak 19, a kommunistáknak pedig 10. Costa kormánya esetenként a Zöldek 2 mandátumos és az állatvédők 3 mandátumos támogatására is számíthatott. Ha csak a Kommunista Párt szavaz a büdzsé ellen, azt még túléli a Costa-kabinet, ám ha a Bal Blokk is tartja magát előzetes álláspontjához, akkor a zöldek és állatvédők voksa kevés lesz az előrehozott választások elkerüléséhez.
A két korábbi támogató ezúttal azt kifogásolja, hogy a kormány nem tett eleget a lakosság vásárlóerejének növelése és a közszolgáltatások javítása érdekében, és az új költségvetés sem ígér e téren semmit.
A költségvetés elutasítása első olvasatban még nem jelentené a kabinet automatikus bukását és az előrehozott választás kiírását, hiszen a végső szavazásig még lenne esély valamiféle megállapodásra, ám Marcelo Rebelo de Sousa államfő hajthatatlan, mert álláspontja szerint a politikai válság „igen sokba kerülne az országnak.” António Costa úgy fogalmazott, a szocialisták nem akarnak előrehozott választásokat, de nem is félnek a lehetőségtől.
Costa és kormánya azért került a nemzetközi figyelem homlokterébe, mert 2015-től sajátos gazdasági válságkezelésbe kezdett, teljesen elutasítva a megszorítások politikáját. A negyedik útnak is nevezett gazdaságélénkítési modell sikeresnek bizonyult, s bár többséget 2019-ben sem tudott szerezni, újra Costa vezetésével alakulhatott kormány.