Egymásnak ellentmondó járványügyi intézkedések jelentek meg. Először az a kormányrendelet került nyilvánosságra, amelyben az október 23-ai megemlékezéseket mentesítik a „veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések” alól. Ez a döntés azt jelzi, hogy a kormány nem lát okot aggodalomra a vírushelyzet miatt. Ehhez képest a Semmelweis Egyetem tegnap két szigorításról is döntött, ami azért érdekes, mert az intézmény rektora, Merkely Béla a kormány egyik járványügyi szakértője, kampányarca. Az egyetem öt klinikáján látogatási tilalmat vezettek be, a súlyos-kritikus állapotú betegeket is csak igazgatói engedéllyel, védőfelszerelésben lehet látogatni. A rektori utasításra „a koronavírus járvány és a szezonális fertőzések elkerülésének érdekében került sor.”. Az intézmény tegnap a képzésben is szigorított: a hallgatóknak és az oktatóknak kötelező a maszk az előadótermekben is.
Az egyetem szigorítása a járványügyi adatok ismeretében nagyon is értető. Alig négy nap alatt csaknem megduplázódott az elvégzett koronavírus-teszteken belül a pozitívok aránya. A tegnapi, 12,1 százalékos adat bőven fölötte van az Egészségügyi Világszervezet, a WHO ajánlásának, aszerint ugyanis akkor van kontroll alatt a járvány egy országban, ha a pozitív tesztek aránya nem éri el az 5 százalékot. Október elejéig még sikerült ezt a szintet tartani, sőt, hétfőn is kevéssel 7 százalék felett alakult a mutató, azóta viszont naponta csaknem másfél százalékponttal kúszik feljebb. Hasonlóan magas érték a járvány tavaszi, harmadik hulláma óta nem volt.
A gyors növekedés azt is jelenti, hogy egyre több eset marad rejtve, ami annak fényében aggasztó, hogy tegnap hivatalosan is 2361 új fertőzöttet jelentettek. Ez – a hétfőn közölt, hétvégi összesített adatot nem számítva – szintén rekordmagas értéket jelent az utóbbi hónapokban. Az elvégzett tesztek száma közben alig növekszik; az utóbbi hónapokban napi 12-13 ezer tesztet végeztek (az összesített adatok torzítását kiegyenlítő heti átlaggal számolva), ez az érték mostanra ért napi 14-15 ezer körüli szintre.
A tegnapi adatok szerint már 1105 ember ápolnak kórházban és 155-en vannak lélegeztetőgépen, mind a két adat csaknem duplázódott október eleje óta.