;

Németország;koalíciós tárgyalások;Christian Lindner;Olaf Scholz;Robert Habeck;

Bundestag

- Nehéz egyezkedés várható Németországban

Szerdán megkezdődtek a koalíciós tárgyalások az SPD, a Zöldek, valamint a liberális FDP között.

A német választáson győztes szociáldemokraták, a környezetvédők és a szabaddemokrata FDP összesen 22 munkacsoportot alkotva kezdték meg a tárgyalásokat az új kormányprogramról. A cél az, hogy karácsonyig állapodjanak meg az új német koalícióról. A második világháború óta először fordul elő, hogy a tárcákat három párt között kell elosztani, s nemcsak ez okoz nehézséget, hanem az is, hogy az FDP programjának több olyan eleme van, ami sehogyan sem illeszkedik az SPD, illetve a környezetvédők elképzeléseibe.

Nem lesz könnyű dolga a leendő pénzügyminiszternek, hiszen egyfelől Olaf Scholz leendő kancellár aligha akar túlköltekezést, másrészt azonban egy sor olyan elképzelés merülhet fel a koalíciós tárgyalások során, amelyeket valamiből finanszírozni kell.

De az is talány, ki lesz a pénzügyi tárca vezetője? A két kisebbik pártot irányító Robert Habeck, a Zöldek társelnöke, valamint Christian Lindner, az FDP párt- és frakcióvezetője is jelezte érdeklődését a kulcspozíció iránt. Pedig, amint a Frankfurter Allgemeine Zeitung emlékeztet rá, egyikük sem jeleskedett korábban a pénzügyi pályán, mégis kizárólag ők jöhetnek szóba. Pártjaik komoly kampányba kezdtek. Baden-Württemberg környezetvédő pénzügyminisztere, Danyal Bayaz Habeck érdemeit próbálta meg kidomborítani, míg Lindner jobbkeze, Marco Buschmann főnöke rátermettségét kísérelte meg meg igazolni.

Bár elviekben személyi kérdésekről nem, vagy csak alig esik szó a koalíciós tárgyalások végéig, valójában már javában zajlik a posztok elosztásáról szóló vita. A leköszönő szövetségi kormányban 14 minisztérium van. Ha nem változna a tárcák száma, akkor a kancellári hivatallal együtt 15 posztot kellene elosztani.

Ez azért ígérkezik nehézkesnek, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy a kisebbik koalíciós partnerek gyakran lesznek kárvallottjai a koalíciós együttműködésnek. A 2013-as választáson az addig kormányon lévő FDP kiesett a parlamentből. Ezt követően az SPD lett nyolc évig a CDU/CSU nagykoalíciós partnere, s az SPD népszerűsége folyamatosan esett, legalábbis idén júliusig, a választási kampányig. Mindezekből kiindulva a két kisebbik párt mindent elkövet azért, hogy ne szürküljön bele a koalíció munkájába és látható maradjon. Ehhez azonban befolyásos tárcákra van szükség, s közülük is a legfontosabb a pénzügyi.

Wolfgang Schäuble (CDU) és Olaf Scholz (SPD) az elmúlt tizenkét évben megmutatta, hogy pénzügyminiszterként sokat lehet elérni. Utóbbi nagyban köszönhette a tárcának azt, hogy idén őt tartották a leghitelesebb kancellárjelöltnek. Lindner és Habeck tehát azon birkózik, melyikük váljon a kormány domináns erejévé. A német lapok szerint Lindnernek vannak nagyobb esélyei. Igaz, a Zöldek jobban teljesítettek a szeptemberi választáson.

Ha a környezetvédők váltig ragaszkodnának a pénzügyi tárcához, lehet, hogy megkapnák ugyan, de ez esetben az FDP-nek jutna a környezetvédelmi minisztérium, ami komoly presztízsveszteséggel érne fel a Zöldek számára, s ez a fejlemény szavazóiknál sem venné ki jól magát. A párt a választási kampány során nem is hagyott kétséget afelől, hogy elsődlegesen ezt a tárcát takarja. Maga Christian Lindner is néhány nappal ezelőtt magától értetődőnek nevezte, hogy azt a Zöldek kapják meg. Kijelentése azonban nem nyerte el sem a környezetvédők, sem a szociáldemokraták tetszését. Utóbbi két párt emlékeztetett arra, hogy még nem érkezett el a posztokról való egyezkedés ideje. Mindenesetre a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy Lindner megkapja a pénzügyi tárcát, Robert Habeck pedig alkancellár és környezetvédelmi miniszter lesz. Azért ő, mert a másik társelnök, Annalena Baerbock vezetésével csalódást keltően szerepeltek a Zöldek a választáson. 

A nyugati hatalmak tiltakozása süket fülekre talál.