Szeptember közepe óta először tartott a brit kormány a Covid-19-cel kapcsolatos sajtótájékoztatót a Downing Street 10-ben. Az elmúlt hetekben, napokban nyugtalanítóan alakultak a járványügyi statisztikák, így Sajid Javid szükségesnek látta, hogy két közegészségügyi vezető társaságában az ezúttal személyesen megjelent újságírók elé lépjen és vázolja a kormány álláspontját.
Az egészségügyi miniszter azzal a sajnálatos evidenciával kezdte mondandóját, hogy a „koronavírusjárványnak nincs vége”. Javid kiemelte, az oltási programnak köszönhetően a kórházi ápolásra szorultak kisebb arányban vesztik életüket, mint a korábbi hullámokban. Javid megerősítette, hogy nem lehet a jelenlegi magas számok visszaesésére számítani. Immár nyolcadik napja jár folyamatosan 40 ezer felett az új esetek statisztikája, kedden pedig március eleje óta először emelkedett 223-ra a pozitív teszteredmény után 28 napon belül elhunytak rátája. A politikus olvasatában a Covidból eredő elhalálozások száma "szerencsére" alacsony, míg érzése szerint az NHS egészségbiztosítóra nehezedő nyomás egyelőre „nem elviselhetetlen”.
Miközben a héten a parlament szavazás nélkül meghosszabbította a pandémia kezeléséhez a kormánynak biztosított rendkívüli jogokat, nyilvánvaló, hogy a vezetés, de különösen Boris Johnson kormányfő „csak a testén keresztül” szánná el magát egy újabb, negyedik lezárásra. Paul Waugh, az „i” napilap politikai tudósítója szerint a múlt hónapban bemutatott „B-tervnek épp az a lényege, hogy nincs szükség több "lockdownra", ezt a kötelező arcmaszkviselés, a home office, az otthonról való munkavégzés és a Covid igazolvány bizonyos környezetekben való kötelezővé tétele tökéletesen kiváltja. Javid szerint azonban mindezek bevezetéséről szó sincs. A miniszter a járvány terjedésének megfékezéséhez "nagy különbségeket jelentő kis lépéseket" ajánlott, mint a társasági együttlétek lehetőleg szabadtéri megrendezését, a gyakori szellőztetést és a rendszeres gyorstesztelést.
A kormány mellett működő tudományos tanácsadó testület, a Sage arra figyelmeztetett, ha nem gyorsul fel ismét a vakcináció és legalább némely védekező mechanizmust, például az arcmaszk viselését nem vezetik be újra, a következő öt-hat hétben napi százezerre is emelkedhet az új esetek száma. A grémium egyik tagja, John Edmunds professzor „sürgősnek”, sőt „kritikusnak” nevezte, hogy az első két oltás védőhatásának nyilvánvaló csökkenése miatt a rendelkezésre álló emlékeztető oltóanyag mihamarabb bekerüljön különösen az idősek karjába.
Mint arról a járvány ideje alatt többször beszámoltunk, a brit kormány, amelynek a tartományok decentralizációja miatt valójában főleg az angliai intézkedésekre terjed ki a hatásköre, elsősorban az oltási programra alapozta védekezési stratégiáját. Hosszú ideig Anglia a világ leghatékonyabban immunizált népességei közé tartozott, de mostanra már a TOP 10-en kívülre került. Azon 8 millió személynek, aki már jogosult a harmadik, emlékeztető oltásra, mert eltelt a hat hónap a második beadása óta, csak a fele kapta meg azt, kétmilliót ezen a héten értesítenek a "booster" időzítéséről, félmillió különösen veszélyeztetett krónikus betegnek lakásában, vagy idősotthonában kellene beadni az oltást, így végeredményben másfél millióan nem válaszoltak az egészségbiztosító megkeresésére. Az egészségügyi miniszter bejelentette, mostantól szabadon jelentkezhetnek a határidőn túl lévő 50 éven felüliek a „ráerősítő” karbaszúrásra. Az Egyesült Királyságot alkotó négy országrész közül Anglia az egyetlen, ahol az elmúlt héten 17 százalékkal növekedett a napi új esetek száma, mindenütt máshol ezres nagyságrendben maradt.
Miközben a legnagyobb tartományban még a B-terv bevezetése is várat magára, a Telegraph értesülése szerint a kabinetiroda egy még drákóibb C-változatot fontolgat, melynek lényege a különböző háztartások belső térben való vegyülésének betiltása lenne. Családok, barátok csak május óta keveredhetnek otthonaikban, korábban csak kocsmák, éttermek külső helyiségeiben találkozhattak. Ez az állítólagos, még kezdetleges terv megtakarítaná Boris Johnsonnak, hogy ismét látványos hátraarcot kelljen végrehajtania, azaz az üzletek, vendéglátó és szállodaipari létesítmények nyitva tartásával meg tudná védeni a gazdaságot egy újabb összeomlástól.
A halálozási és kórházi ápolási statisztikát jelentősen javíthatja: az NHS két új vírusölő gyógyszerből 730 ezer adagot rendelt meg. Ezekhez a súlyos megbetegedést megakadályozó pirulákhoz, melyek még hivatalos jóváhagyásra várnak, a vírus által leginkább fenyegetettek és a már pozitív tesztet produkáltak juthatnak majd hozzá a következő hónapokban.