;

kosárlabda;NBA;

- NBA: Indul a kora nyárig tartó szörnyvadászat

Várhatóan a Brooklyn lesz a címvédő Milwaukee legkomolyabb kihívója az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság, az NBA idei kiírásában.

Szerda virradóra megkezdődött az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság, az NBA soros idénye, azaz mire ezeket a sorokat olvassák, Milwaukeeban már helyére került az előző idény dicsőségét örökre hirdető bajnoki zászló, s az is kiderül, hogy a címvédő egyik legnagyobb kihívójának számító Brooklyn milyen megoldást talált ki, hogy pótolja sztárirányítóját, Kyrie Irvinget, akit lehet, hogy az egész bajnokságra elveszített. Sőt, előfordulhat, hogy örökre.

Noha a koronavírus miatt csonka tavalyi szezon után a tervek szerint az idén már ismét 82 meccses alapszakaszt rendeznek a tengerentúlon, a Covid-19, illetve a miatta bevezetett óvintézkedések és szigorítások alaposan átírhatják az erőviszonyokat. A Brooklyn például Irvinggel, illetve Kevin Duranttal, James Hardennel, Patty Millsszel, Blake Griffinnel, Paul Millsappel és LaMarcus Aldridge-zsal a soraiban első számú favoritnak számított a fogadóirodáknál, ám az amúgy is problémás Irving újabb agymenése alaposan átírhatja a fényesnek tervezett jövőt. Az irányító ugyanis nem hajlandó beadatni az oltást, így viszont az összes hazai mérkőzésről alapból kizárta magát, mivel a New York-i törvények szerint legalább egy oltással lehet csak pályára lépni a városban. Hasonló a helyzet San Franciscóban is, vagyis idegenben a Golden State ellen sem játszhat, illetve Kanadába, a Torontóhoz sem utazhat, ami alapból 45 meccs mínusz. Irving állítólag tiltakozásképp nem kér a tűszúrásból, saját bevallása szerint így akar demonstrálni mindazon munkavállalók mellett, akik nem szabad akaratukból, hanem főnöki nyomásra oltatták be magukat. Ezek alapján akár hősnek is titulálhatnánk, hiszen évi 34,9 millió dolláros szerződése alapján meccsenként 381 ezer dollártól esik el, árnyalja viszont a képet, hogy Irving azért hajlamos a szellemi csetlés-botlásra, így például bevallottan laposföld-hívő… - cseppet sem mellékesen, miután csapata az edzésektől is eltiltotta, a 2011-es draft első választottja bedurcizott, s közölte, ha el akarják cserélni valahová, ő bizony akár fel is hagy a kosárlabdával.

A Nets mindenesetre nélküle kezdte el az idényt Milwaukeeban, ahol természetesen abban reménykedik mindenki, hogy Jannisz Antetokunmpo, azaz a Görög Szörny, valamint Khris Middleton és Jrue Holiday vezérletével a Bucks képes lesz a címvédésre, ami a fél évszázaddal ezelőtti első bajnoki cím idején a legendás Kareem Abdul-Jabbar és Oscar Robertson repítette nagy elődöknek nem sikerült. Ehhez persze elsőként a Keleti-főcsoport mezőnyét kellene maga mögé utasítania a sörös város csapatának, például a Bam Adebayo és Jimmy Butler mellé Kyle Lowryt is megszerző – a sérülékeny szlovén, Goran Dragic ment érte cserébe Torontóba – Miamit, az állítólag újra száz százalékos Jayson Tatum és Al Horford vezette Bostont, a Trae Young, John Collins és a szerb Bogdan Bogdanovic fémjelezte Atlantát, a Derrick Rose-zal, Kemba Walkerrel és Evan Fournier-vel felturbózott New Yorkot, vagy éppen a koronavírus kanadai szigora miatti floridai száműzetésből végre hazatérő Torontót.

Nyugaton a tavalyi nagydöntő vesztese, a Phoenix ismét hosszú bajnokságra készülhet, mivel a legnagyobb ászokat, elsősorban Chris Pault – négy évre 120 millióért firkantott alá – sikerült megtartania a Sunsnak, más kérdés, hogy az arizonaiaknak a rájátszásba jutás elérése a kettes-alát jelenti, az igazi meló majd a playoffban kezdődik, s reményeik szerint három elbukott bajnoki döntő után végre bearanyozzák az idényt. Ehhez persze a fogadóirodák által nyugati topfavoritnak kikiáltott Los Angeles Lakresnek is lesz egy-két szava, de még inkább egy LeBron Jamese, aki elvileg felépült sérüléseiből, s meglehetősen komoly játszótársakkal vághat neki a szezonnak: Russell Westrbrook, Anthony Davis, Carlemo Anthony, Dwight Howard, Rajon Rondo, DeAndre Jordan akár egy All Star-hétvégén is összejöhettek volna, ám most arany-lilában találkoznak abban bízva, hogy együtt megszerezhetik a Lakers 18. bajnoki címét. Túlszárnyalná a tavalyi évet LA másik csapata, a tavasszal főcsoport-döntős Clippers is, mely 4 évre 176 millió dollárért láncolta magához a jelen egyik legnagyobb, de legalább annyira sérülékeny ászát, a 2019-ben a Torontóval csúcsra érő Kawhi Leonard-öt, s visszakerült a térképre a 2015-19 között sorozatban nagydöntőző, s ezekből hármat meg is nyerő, majd hirtelen a mélybe zuhanó Golden State is, mely Stephen Curryre alapozva ismét nagyot mer álmodni az idén. Ahogyan a tavalyi alapszakaszban igencsak komolyat villantó Utah is, mely Donovan Mitchell, Jordan Clarkson és Mike Conley mellett a két Rudyban, Gobert-ben és Gayben bízik, Denverben a szerb óriás, Nikola Jozic és Jamal Murray hatékonysága kell a hosszú szezonhoz, s bár a közvetlen esélyesek közé nem számolják, de a szlovén csodatini, Luka Doncic akár meglepetést is okozhat a Dallasszal. 

A Bajnokok Ligája selejtezőjében aratott tavalyi bravúrt nem tudta megismételni a Ferencváros Glasgow-ban, a papíron esélyesebb skótok nyertek 2-0-ra.