;

MNB;kamatemelés;forintgyengülés;

- Féléves mélyponton a forint

Most kettős szorításba került a jegybank: az infláció láthatóan nem enyhül, ugyanakkor az egy hónappal ezelőtti ígéret után furán venné ki magát, ha nagyobbat kamatemelésre kerülne sor 0,15 százaléknál.

Kamatdöntő ülést tart kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB), az egy hónappal ezelőtt hirdetett forgatókönyv szerint 0,15 százalékponttal évi 1,8 százalékra emeli az alapkamatot. Ám eközben az infláció újra felpörgött a KSH legutóbbi szeptemberi adatai szerint 5,5 százalékkal emelkedtek az árak, októberben-novemberben pedig akár hat százalékot meghaladó infláció is várható - vagyis az alapkamat és pénzromlás üteme között egyre nagyobb az olló.

Ráadásul a jegybank a legutóbbi kamatdöntő ülésén egy hónappal ezelőtt azzal számolt, hogy nemcsak magasabb, hanem elhúzódó is lesz az infláció, ennek ellenére lassított a kamatemelések ütemén. Ugyanis szeptemberig nem 0,15, hanem 0,3 százalékkal emelte havonta a kamatot a jegybank Monetáris Tanácsa, a döntéshozók a lassítást azzal indokolták, hogy az év utolsó negyedében már a magyar gazdaságra fékezőleg hat a koronavírus negyedik hulláma.

Most kettős szorításba került a jegybank: az infláció láthatóan nem enyhül, ugyanakkor az egy hónappal ezelőtti ígéret után furán venné ki magát, ha nagyobbat kamatemelésre kerülne sor 0,15 százaléknál. Még pedig a piac láthatóan nem elégedett a várható forgatókönyvvel,  a forint hétfőn látványosan gyengült: az euró árfolyama a reggeli 359,5 forintról egészen 362,5 emelkedett, utoljára hat hónapja volt ilyen drága az európai közös deviza – vagyis ilyen gyenge a forint. A piaci nyomásra utal, hogy az állampapírok hozama is jelentősen nőtt – legalábbis hosszú papírok esetében 0,15-0,2 százalékos emelkedésről adott számot az Államadósság Kezelő Központ.

Az elemzők is megosztottak és találgatnak: lenne bőven ok a gyorsabb kamatemelésre, hisz az inflációs környezet romlott az elmúlt egy hónapban, egyre aggasztóbb a kormány választások előtt költségvetési költekezése, és az energiaárak emelkedése. Mindezek alapján indokolható lenne a kamatemelések mértékének növelése, ha a jegybank egy hónappal ezelőtt nem döntött volna úgy, ahogy. A Portfolio.hu elemzői felmérése szerint a hazai makroelemzők túlnyomó része szerint csak 0,15 százalékot emel a jegybank – ám nem lehet teljesen kizárni egy magas kamatemelést akár már kedden, vagy a következő hónap(ok)ban – látva, hogy az infláció egyre nagyobb és tartósabb problémát jelent.    

Járó- és fekvőbetegeket is el tudnak majd látni.