Európai Unió;Szlovénia;LIBE;Janez Jansa;

- A szlovén miniszterelnöknek meggyűlt a baja az európai képviselőkkel

Janez Jansa a magyar kormánypropagandát másolva, nagyban sorosozott a Twitteren. A hazájába látogató EP-küldöttséget viszont nem fogadta.

Ritkán fordul elő, hogy uniós tagállamok vezetői a Twitteren ekézik egymást. Janez Jansa szlovén kormányfő, aki a közösségi médiát gyakran ellenfelei megbélyegzésére és lejáratására használja, ezt is elérte. Először Mark Rutte holland kormányfővel csapott össze, aki nyíltan bírálta, hogy kollégája — ebben a félévben az EU soros elnöki posztját betöltő ország vezetője — becsmérlő megjegyzéseket tett a Ljubljanában járt európai parlamenti képviselőkre.

Jansa egy azóta törölt fotómontázst posztolt a Twitteren, amely a Soros György által dróton rángatott uniós törvényhozók egy csoportját ábrázolta, köztük több holland politikust. Az amerikai milliárdos befektetőnek a fideszes médiából is jól ismert megjelenítése nagy felháborodást keltett a közösségi oldalon. Sokan ráolvasták Jansára, hogy antiszemita, és Rutte mellett az Európai Parlament elnöke, David Sassoli, valamint az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács elnöke, Charles Michel is kritikával illette.

Jansa azonban nem hagyott fel a provokatív posztokkal, a holland miniszterelnöknek például azt válaszolta, törődjön inkább azzal, hogy Amszterdamban nemrégiben agyonlőttek egy újságírót. Bejegyzésével arra kívánt utalni, hogy a németalföldi országban komolyabb veszélyek leselkednek a szabad sajtóra, mint Szlovéniában, ahol az állam hónapok óta a pénzügyi támogatás megvonásával próbálja kivéreztetni a független hírügynökséget. Pénteken újabb szúrós bejegyzésekkel jelentkezett a Twitteren, feltöltötte például azt a listát, amely a Soros által támogatott Nyílt Társadalom Alapítvány belső adatbázisát feltörő, a gyanú szerint az orosz titkosszolgálatnak dolgozó hackerek szivárogtattak ki néhány évvel ezelőtt a milliárdos nézeteit osztó EP-képviselőkről.

A populista, nacionalista politikus most azért húzta fel magát, mert a héten EP küldöttség járt Ljubljanában, hogy tájékozódjon a demokrácia és a jogállamiság helyzetéről. A holland liberális Sophie in’t Veld által vezetett héttagú delegációt az előzetes tervekkel szemben végül sem Jansa, sem kormányának tagjai nem fogadták. "Jansa miniszterelnök és kormánya elkerülte a parlamenti megfigyelőcsoporttal folytatott megbeszéléseket, ehelyett személyes támadásokat és megfélemlítő sértéseket zúdítottak ránk a közösségi médiában”, hangsúlyozta a pénteken befejeződött vizit végén Cyrus Engerer máltai szocialista képviselő.

Sophie in’t Veld delegációvezető pénteki ljubljanai sajtótájékoztatóján különösen aggasztónak ítélte a szlovén társadalom megosztottságát és a nyilvános viták hangnemét. “Feltűnő, hogy a kormány tagjai beleállnak olyan vitákba, amelyek nem illenek egy civilizált és demokratikus társadalomhoz. Emiatt kialakul a bizalmatlanság, az ellenségeskedés és a megfélemlítés légköre, ami aztán bizalmatlanságot szít a közintézmények iránt és között” - fogalmazott. A látogatás alatt kirobbant Twitter háborúra nem kívánt reagálni, csak annyit jegyzett meg, hogy a “hatalmon lévők dolga a demokratikus intézményekbe vetett bizalom erősítése és nem a gyengítése”. Az EP-képviselő szerint a délszláv országban nem tapasztalhatóak a jogállam és a demokrácia rendszerszintű leépítésének a jelei, de aggodalomra ad okot a szabad médiára és a független intézményekre nehezedő, egyre erősödő politikai nyomás. Brüsszelbe visszatérve a delegáció beszámolót készít látogatásról a parlament alapjogi bizottsága számára, a szocialisták képviselője pedig bejelentette, hogy az elkövetkező hetekben állásfoglalást fognak szorgalmazni a szlovéniai helyzetről.

A konzervatív Sir David Amesst a képviselői fogadóóráján késeltek halálra.