A kormányváltás után bevezetnénk a vádkikényszerítés intézményét, ami azt jelenti, hogy ha az ügyészség nem emel vádat, e döntése bíróság előtt megtámadható. A bíróság pedig, ha úgy látja indokoltnak, vádemelést rendelhet el – közölte Facebook-oldalán a Momentum.
Az „Új Rendszerváltás Terve” nevet viselő programjuk alapján a már létező pótmagánvád speciális intézményét korrupciós ügyekben is elérhetővé tennék. Kifejtették, egy létrehozott ombudsmani jellegű hivatal vádemelés elmaradása esetén élhetne a pótmagánvád intézményével korrupciós ügyekben.
Az ellenzéki párt a Varga Judit igazságügyi miniszter által a parlement elé benyújtott törvénymódosító csomagjára reagált, amelynek egyik pontja szerint a legfőbb ügyészt, aki Polt Pétert nem lehetne leváltani egy esetleges kormányváltás után sem, csak kétharmados többséggel. A módosító beterjesztője tervét azzal indokolta, hogy az ügyészség irányítójának megválasztásához is kétharmados többség kell, és most csak „egységesítik” a jogszabályt.
A javaslattal kapcsolatban a 444 emlékeztetett, hogy Polt Pétert 2019 novemberében választották meg újabb 9 évre. A róla szóló törvény kimondja, hogy a legfőbb ügyészi jogköröket az új legfőbb ügyész megbízatása kezdetéig gyakorolja, így Polt a mandátumának 2028-as lejárta után sem lehetne lecserélni, ha a választásokon győztesnek nincs kétharmados többsége. Arról pedig nemrég a Népszava számolt be, hogy Polt Péter tökéletesen elégedett az általa vezetett ügyészség munkájával. Lényegében megdicsérte önmagát és sikerjelentést adott le a legfőbb ügyész az Országgyűlésnek benyújtott éves beszámolóban.
(Képünkön Polt Péter legfőbb ügyész és Kövér László házelnök a parlamentben)