A Paks 2-es beruházás elakadásának csalhatatlan jeleként a napokban megszaporodtak a tervezett atomerőmű-bővítés töretlen előrehaladásáról szóló kormányzati nyilatkozatok. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még kedd délután, úgymond Moszkvába indulván, fontosnak nevezte, hogy "sikerüljön tartani az előzetes terveket". A nukleáris energia melletti általános kiállás, illetve a meglévő engedélyek és felvonulási munkálatok felsorolása mellett arra is kitért, hogy az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) az erőmű lefontosabb, úgynevezett létesítési engedélykérelmére hiánypótlást rendelt el. Ezt az elkövetkező hónapokban el fogják végezni - fogalmazott, amiből legalábbis következtetés vonható le a további csúszás várható hosszára. Alekszej Lihacsovval, a kivitelezéssel megbízott, orosz állami Roszatom vezérigazgatójával folytatott moszkvai tárgyalásai után Szijjártó Péter annyit közölt az új paksi blokknak az évtized végére készen kell állniuk. Pontos dátumot ezúttal nem említett.
Az Országos Atomenergia Hivatal a halasztást eredetileg rendelkezésre álló, 15 hónaposra hosszabbított határidő utolsó napján, este hozta nyilvánosságra, miután Orbán Viktor az azt megelőző nap energiaügyi helyettes államtitkárát, Kádár Andreát nevezte ki a hatóság áprilisban lemondott főigazgatója, Fichtinger Gyula helyére. Magyarország csaknem negyven éve használ atomenergiát, amivel kapcsolatban Szijjártó Péter kifejezetten kedvező tapasztalatokat lát. Ez szavai szerint hozzájárult a környezet védelméhez, a rezsicsökkentés vívmányainak fenntartásához és az ország energiaellátásának biztosításához. Ezért is döntöttek a nukleáris energia-részarány növeléséről.
A Portfolio.hu-n tegnap megjelent, hosszú interjújában Kádár Andrea nem árulta el a hiánypótlási eljárás határidejét. Néhány általánosságon túl - a folyamatban lévő eljárásra hivatkozva - a halasztás tényleges okairól sem tett említést. (Pedig a Paks 2 orosz terveinek csapnivaló minőségéről szóló szóbeszédek mellett korábban már az OAH is közzétett erről néhány, igaz, kevéssé fajsúlyosnak tűnő megjegyzést.) Egy másik kérdésre ugyanakkor a létesítési kérelem elbírálásához további szakemberek felvételét is szükségesnek nevezte. Az új főigazgató kiállt a tervezett telephelyet földrengésbiztosnak minősítő korábbi hatósági nyilatkozatok mellett is. Közlése szerint a témában ezt módosító információ nem jutott a tudomására. (Pedig számos, a talaj földrengésvesélyességére utaló figyelmeztetés ismert.) A kormányból érkező, szakirányú végzettséggel nem rendelkező Kádár Andrea úgy véli, főigazgatóként teljes mértékben biztosítja a hatóság szakmaiságát, függetlenségét és továbbfejlesztését. Igaz, másutt, saját bevallása szerint is "kicsit kívül helyezkedve OAH-vezetői pozíciójából", hitet tesz az atomenergia-hasznosítás mellett, ami legalábbis alkalmas lehet a hatósági elfogulatlanság megkérdőjelezésére. Szintén változást sejtet, hogy míg az OAH az elmúlt évek során - a kormányzati kommunikációs vonaltól eltérve - minden kérdésünkre válaszolt, a Kádár Andrea vezette hatóságtól hasonló felvetéseinkre már nem érkezett felelet. Tegnap az Indexnek adott interjújában egyébként Mártha Imre, a Budapesti Közműveket irányító korábbi MVM-vezér újfent kiállt a jelenlegi atomblokkok további élettartam-hosszabbítása mellett, ennek fényében pedig a Paks 2-es beruházást szükségtelennek nevezte.