Több, mint egymilliárd forintot kellene költenie Siófoknak a 15 éve átadott, ám mostanra életveszélyessé vált, s az idén júniusban bezárt Galerius fürdőre, írta szerdai Facebook-posztjában Lengyel Róbert, a balatoni város ellenzéki polgármestere. Elkészült ugyanis a fürdő teljes körű felújítására, annak költségeire vonatkozó szakértői vélemény, mely megállapította: még a korábbi, amúgy is borúlátó számításoknál – néhány hónapja még 200 milliós költséget emlegettek – is sokkal többet kell költenie Siófoknak a létesítményre.
- Ide jutott a 15 éve megépített épület – mondta a Népszavának Lengyel Róbert, aki szerint azon már nem érdemes lamentálni, hogy szükség volt-e anno a fürdőre, ilyen formában kellett-e, s oda, ahová építették. Egy Siófok méretű település számára ez elképesztően nagy összeg. Ha ezt saját erőből valósítanánk meg, az adott évre alig maradna egyéb fejlesztésekre, például járdákra, utakra. Pályázati lehetőség viszont jelenleg ilyen célra nincs, vagyis lesz min gondolkodnunk. Annyi bizonyos, hogy a következő képviselő-testületi ülésen tárgyalni fogjuk a felújítás lehetőségeit és pénzügyi feltételeit.
Mint arról a lapunk korábban elsőként beszámolt, az 1,2 milliárd forintért épített fürdő másfél évtized alatt teljesen tönkrement. Siófok akkori fideszes vezetése turistacsalogató látványosságként avatta fel 2006-ban a Galeriust, ám a folyamatosan romló állapotok miatt a jelenlegi, ellenzéki városvezetés szakértőt kért fel a hibák feltárására. A jelentés egyes részleteiről a Népszava a nyáron írt: az épület szellőzési rendszerének terve és kivitelezése sem felelt meg az előírásoknak, megfelelő szellőzés híján a gépészeti berendezéseket tönkretette a klóros-párás levegő, az amúgy is rossz minőségű tető és álmennyezet közötti szigetelés szétrohadt. Lapunk akkor megkereste Siófok 2014 előtt két évtizeden át regnáló, fideszes polgármesterét, Balázs Árpádot, aki nem válaszolt kérdéseinkre. A kivitelező Strabag érdeklődésünkre közölte, a 2006-ban átadott projektet a szerződésben foglaltak szerint teljesítették, ahogyan a felmerült garanciális igényeket is a garancia időszaka alatt, az átadás óta eltelt 15 év üzemeltetési gyakorlatát és annak körülményeit pedig nem ismerik.
A fürdő a koronavírus-járványt követően május közepétől ugyan a hétvégékre kinyitott, ám június végén a műszaki problémák és a balesetveszély miatt bezárt. Várkonyi Csaba, az üzemeltető Balaton Parti Kft. ügyvezetője szerint elkerülhetetlenné vált a fürdő teljes felújítása, akkor a tetőszerkezet javításának költségét, valamint a további karbantartási munkákat nagyjából 200 millió forintra becsülte. A fürdő üzemeltetésével kapcsolatos belső vizsgálat eredményét júliusban Lengyel Róbert hivatalból a rendőrségnek is elküldte, ugyanis a jelentés alapján több bűncselekmény gyanúja is felmerült.