Csehország;Milos Zeman;Andrej Babis;

Vit Rakusan

- Prágában már tárcákat osztanak

Bár a leendő cseh koalíció pártjai azt remélik, hogy karácsonyig felállhat az új kabinet, a köztársasági elnök hónapokkal késleltetheti a kormányalakítást.

Andrej Babis a választás előtt tett egy olyan kósza ígéretet, hogy elhagyja a politikát, amennyiben pártja, az Ano elveszíti a parlamenti választást, ám az egyelőre még hivatalban lévő cseh miniszterelnök máris meggondolta magát. Mindenkit megnyugtatott: ő is ott ül majd a parlamentben, mert – ahogy fogalmazott – jelentős támogatást kapott az emberektől, és nem hagyhatja cserben őket. Rossz nyelvek szerint nem csak önfeláldozó hívei iránti mérhetetlen aggodalma miatt cseréli fel a kormányfői bársonyszéket a parlamentire, szeme előtt lebeghet a mentelmi jog is, amely megvédheti a különféle kellemetlen bírósági eljárásoktól, például attól, amelyik korrupció miatt fenyegeti.

Az a lehetőség is felmerült, hogy majd a most súlyos állapotban kórházban lévő, 77 éves Milos Zeman utóda lehet államfőként, hiszen 2022-ben új elnököt kell választani. Ez azonban komoly veszélyeket rejtene, mivel a cseh alkotmány más európai államokénál szélesebb jogköröket biztosít a legfőbb közjogi méltóságnak. Zeman sokszor így is feszegette az alaptörvény határait, s ezt most is megteheti, ha egyáltalán el tudja látni elnöki teendőit a prágai katonai kórházból. Kétszer egymás után ugyanis az általa mindig pártfogolt Babist bízhatja meg kormányalakítással. A miniszterelnöknek nincs esélye a kabinet életre hívására, mivel a győztes jobboldali Együtt pártszövetség, illetve a Kalózpárt és a Stan nevű polgármesteri tömörülés párosa a választásokat követően hűségesküt fogadott egymásnak, de az államfő akár hónapokkal is késleltetheti Babis leváltását, növelve ezzel a belpolitikai bizonytalanságot. Ezért is van nagy jelentősége annak, ki lesz a parlament elnöke. Ha ugyanis Zeman tényleg Babist bízná meg kétszer egymás után kormányalakítással, s a jelenlegi kormányfő nem tudna élni a lehetőséggel, akkor harmadszorra már a parlament elnöke dönthet arról, ki alakítsa meg az új kabinetet. Hírek szerint az alsóház élére az Együtt koalíció legkisebb pártja, a liberális TOP 09 elnöke, Markéta Pekarová Adamovát választhatják meg, aki már a jobboldali szövetséget vezető Petr Fialát tenné meg miniszterelnök-jelöltnek.

Bármeddig húzza is az időt Babis és Zeman, a két választási szövetség öt pártja már javában egyezkedik a miniszteri tárcák elosztásáról. Annak ellenére, hogy a voksolás egyik nagy vesztese a Kalózpárt volt, amely messze várakozások alatt szerepelve mindössze négy képviselőt juttatott a parlamentbe, a koalíciós tárgyalásokból győztesként kerülhet ki, mert két tisztséget is kaphat. Hírek szerint Ivan Bartos pártjáé lesz a regionális fejlesztési- és a munkaügyi és szociális tárca. Az aránytalan kormányzati képviseletet a jobboldali blokk pártjai sem vitatják. „Tudjuk, hogy megérdemlik, megdolgoztak érte” – mondta a Hospodárské Novinynak az Együtt koalíció egyik, magát megnevezni nem kívánó forrása.

Arról is egyetértés van, hogy Zbynek Stanjur, a jobboldali Polgári Demokrata Párt (ODS) politikusa legyen a pénzügyminiszter. Az ODS-t bízhatják meg ezenfelül a közlekedési, a védelmi és az igazságügyi tárca irányításával. A nevekről még tárgyalnak, de lapértesülések szerint a védelmi minisztérium élére női politikus kerülhet a parlamenti képviselő, Jana Cernochová személyében. Ő jelenleg az alsóház védelmi bizottságát vezeti, és már régóta pályázott a posztra, csakhogy arra a kereszténydemokrata KDU-CSL-nek is fáj a foga.

A belügyminisztérium élére Csehország legnépszerűbb politikusa, a polgármestereket tömörítő Stan párt elnöke, Vít Rakusan kerülhet. Az még kérdéses, hogy ki lesz a cseh diplomácia vezetője, a külügyminiszterségért egyelőre nagy csata dúl a leendő koalíciós partnerek között. 

A vállalatnak a határidő lejárta után még 30 nap türelmi idő áll rendelkezésére, hogy kifizesse a kamatokat, vagy különben törlesztési csődbe megy.