A héten ismét Orbán Viktor rezsiámokfutásának lehettünk tanúi. Kétségtelen: az irányadó gáztőzsde e heti, abszurd hullámzásait Európa összes politikai tényezője véleményezte. A legvalószínűbb ok, hogy egy eleve kiszolgáltatott helyzetben - Covid-kilábalás, Ázsia gázéhsége és lelassult tárolótöltések közepette - Putyin rálépett a gázfékre. Igaz, a 2006-os és 2009-es gázstopnál rafináltabban: bár hosszú távú szerződéseiket betartják, rövid távúakat nem kötnek. Bár Putyin ezt az olvasatot elveti, a tőzsdei felfordulásért - hasonlóan zavaros okfejtéssel - az EU zöldítési elképzeléseit tette felelőssé. Igaz, megjegyezte, azért adnak több gázt is - mire a tőzsdék zuhanásba fordultak.
Orbán Viktornak megint Putyin jelentette a kulcsingert és az irányt. Így az áremelkedés miatt végig csak a vevőt, vagyis az EU-t szapulta, ami nem is olyan könnyű az eladó szerepének firtatása nélkül. Így megtudhattuk, hogy Brüsszel "elhibázta, elrontotta, elbaltázta", Frans Timmermans alelnök pedig "elszámolta magát". Orbán Nyugaton hatalmas rezsiemelést lát (bár ezt a közműhatóság nyilvántartása nem támasztja alá). Szerinte ugyanakkor Magyarországot a folyamat "nem érinti", mert itt az árak nem nőhetnek egy szint fölé. Pedig ez legfeljebb a háztartások rezsijére igaz. A többi vevő, így a cégek, nem kevésbé pedig maga az energiaipar, igencsak nyögik a többszöröződő rezsit. Szakértőink szerint a dicső rezsicsökkentés jövőre több százmilliárdos lyukat üt az - immár zömmel állami és "baráti" - energiaipar kasszáján. Igaz, ezt a kabinet, szép csendben, amiként azt tették tavaly szilveszterkor az MVM-nél, bármikor feltöltheti a százmilliárdjainkkal.
Orbán - bevett fordulataikkal - az ellen is kikelt, hogy az EU a zöld átállás költségei miatt "titkon" a "nagy szolgáltatók", illetve "klímaromboló nemzetközi vállalatok" helyett a lakás- és autótulajdonosokat "adóztatná". De a jelenlegi klímakvóta-rendszer eltörlését is követelte. Ezt a katyvaszt talán nem is érdemes szétszálazni, hisz a lényeg: Putyin - és nyomában Orbán - az előbbi okozta áremelkedésre hivatkozva az uniós klímaharc leállítását követeli. Értsd: szmogot, szárazságokat, viharokat, drágulást, migrációt, betegséget, halált. Külön röhej, ahogy a Fidesz-agitprop óránként újrajelzőzi a kárhoztatott nagyvállalatokat, hogy a leírás minél kevésbé illeszkedjen a Molra, vagy épp a tavaly államivá vált, klíma- és közpénzromboló Mátrai Erőműre.
Lássunk tisztán. Mint minden más, a zöld átállás is pénzbe kerül. A nap végén a számlát mindenképp az emberek fizetik meg. Orbán ama állítása, hogy Brüsszel kifejezetten emelné a családi rezsit, szintén hazugság. Az EU azért küzd, hogy a környezetvédelmi szemléletváltás ne növelje, vagy akár csökkentse a terheket. Ebben a nyílt vitában várják az ötleteket. Orbánékét is.
Az eset kétségkívül megmutatta, hogy Európa energiaellátása még mindig a posztszovjet posztelvtársak jóindulatán múlik. Éppen ezért kell újult erővel folytatni a zöld átállást, emezeket minél gyorsabban eltakarítva az útból.