A népesség hatvannégy százalékának segített a zenehallgatás a világjárvány idején – derült ki az Artisjus Egyesület a Dalszerzők Napja alkalmából készített országos reprezentatív felméréséből, amely azt vizsgálta, a zene miként jelentett kapaszkodót az embereknek a rendkívüli körülményekben, váratlan helyzetekben az elmúlt időszakban. A kutatás arra is rákérdezett, mely megpróbáltatásokban adott erőt a zene: a válaszadók elsősorban a szomorú élethelyzeteket, a stressz kezelését és a magány csillapítását jelölték meg, de az unalom, a nyugtalanság, és a bezártsággal járó szorongás ellenszereként is sokan megjelölték a zenét.
Az Artisjus Egyesület közleményéből kiderül, a pop- és rockzene hallgatottsága évtizedek óta verhetetlenül vezet, így nem meglepő, hogy a krízisidőszakban is ezek a műfajok voltak a legnépszerűbbek. A harmadik leghallgatottabb stílus a rap/trap/hip-hop volt, aminek trendszerű térhódítása olyannyira megkerülhetetlen, hogy a Z generáció (1997–2012 között születettek) esetében a rockzenét is maga mögé sorolva, a második helyre tört. Az X generáció (1965–1980 között születettek) körében a klasszikus szerzemények, míg a baby boomereknél (1946–1964 között születettek) a latin/reggae foglalják el a harmadik helyet.
„A dal erőt ad” üzenet jegyében készült felmérés arra is kitért, miért meghatározó számunkra a zene: a megkérdezettek hatvanöt százaléka gondolja úgy, az élet üresebb és szürkébb lenne zene nélkül. A népesség közel fele vallja, hogy a hétköznapokban lényegesen feszültebb és nyugtalanabb lenne, és sokan tartanak attól is, hogy unatkoznának, ha az életükből hirtelen eltűnnének szeretett dalaik. Az eredmények szerint a magyarok háromnegyede hallgat terápiás céllal is zenét a járványhelyzettől függetlenül, és a megkérdezettek több mint fele vallja, hogy az újrakezdésben az új dalok, új zeneművek segítenek igazán.
Kőváry Zoltán pszichológus a felmérés kapcsán kiemelte: „A művészetek közül a zene az, ami leginkább képes közvetlenül és szinte azonnal megmozgatni minket; miként Kodály Zoltán is rámutatott, vannak a léleknek olyan területei, ahova csak a zene képes behatolni. Különösen nagy szükségünk van arra, hogy fel tudjuk használni lelkünk ezen zugaiban megbújó erőtartalékainkat akkor, amikor olyan mély, az élet minden szegmensét megrendítő válságon megyünk keresztül, mint ami a 2020–2021-es Covid-pandémia következtében alakult ki világszerte.”