mentés;gyerekek;Thaiföld;barlang;focicsapat;

- Valószínűtlen hősök

Elizabeth Chai Vasarhelyi Oscar-díjas magyar származású dokumentumfilmes és férje Jimmy Chan újabb alkotással jelentkezett: a barlangban rekedt thaiföldi fiúk mentésének történetét mesélik el.

Pénteken mutatják be az amerikai mozik az Oscar-díjas dokumentumfilmes házaspár, Elizabeth Chai Vasarhelyi és Jimmy Chin filmjét. A mentés (The Rescue) a három évvel ezelőtti eseményekről szól, amelyekre akkor az egész világ lélegzetvisszafojtva figyelt: a Tham Luang-barlangi mentőakció 2018. június 23. és július 10. között zajlott a thaiföldi Nang Non-hegységben. Egy 12 tagú gyermekcsapatot és felnőtt vezetőjüket kellett kimenteni az esőzések miatt hirtelen vízzel elárasztódott barlangból.

A National Geographic-kal való együttműködésben készült filmet szeptemberben már két fesztiválon is bemutatták. Az alkotók 87 óra eredeti filmanyagot néztek át: ,,Megindító volt számunkra mint ázsiai szülőknek és mint történetmesélőknek is. Azt gondolom, hogy ez tényleg az elmúlt tíz év egyik legnagyobb sztorija” - mondta Vasarhelyi az AFP-nek. A filmeket a thaiföldi haditengerészettől - amelynek búvárai szintén részt vettek a mentésben - szerezték meg. Két év alatt a tárgyalásokon ,,a nem minden lehetséges formában” felhasználható mondat is elhangzott. ,,Ez nem volt szép tőlük, ha léteznek a felvételek, a világnak látnia kell őket” - jegyezte meg a magyar származású rendező.

91st Oscars Nominees Luncheon - Arrivals

A film leginkább a háttértörténetekre és a mentés hétköznapi hőseire koncentrál, azoknak a középkorú hobbibúvároknak a csapatára, akik a házi készítésű felszereléseikkel elértek a barlang olyan távoli pontjaira, amit a professzionális társaik még csak felmérni sem tudtak. ,,Hétvégi harcosok voltak: egy nyugdíjas tűzoltó, egy meteorlógus, egy IT-tanácsadó. Az életben háttérbe szorult emberek voltak, de megtalálták életük célját a hétvégi barlangi búvárkodásban, amelyben a világ legjobbjaivá váltak” - jegyzete meg róluk Elisabeth Chai. Nem csak interjúkban jelennek meg, a film számára újrajátszották a mentés kulcspillanatait. ,,Az egyetlen módja, hogy igazán megértsd a helyzet súlyát, amikor tudod, hogy egy hátrakötözött kezű gyerek fejét le kell nyomni a víz alá ahhoz, hogy biztonsággal megmentsd. Akkor mindent kockáztatsz” - mesélte tovább Vasarhelyi. Sok-sok hátborzongató részlet derül ki a mentésről, amelynek során a fiúk nyugtató koktélokat is kaptak: az egyik búvár eltévedt és visszafelé kezdett úszni a mentendő fiúval, a másik véletlenül megszúrta magát a nyugtató-injekcióstűvel, de szerencsére az üres volt, miközben a búvárokat figyelmeztette a nagykövetségük, hogy börtönbe kerülhetnek, ha bármelyik fiú meghal.

A film egy nappal azután kezdődik, hogy a 12 kamasz, a Vadkanok futballcsapat tagjai és edzőjük a korán jött monszunesők miatt a mély barlangban ragadtak. A nyílt vizekre kiképzett thaiföldi búvárok nem sokra mentek a sötét, sáros vízzel teli járatokban, miközben mindenki úgy vélte, a fiúk szinte rögtön megfulladtak. (Úgy menekültek meg, hogy egyre hátrébb húzódtak a barlang magasabb részeibe, miközben az alacsonyabb járatokat elöntötte a víz.) A film egyik főszereplője Rick Stanton a hatvanas éveihez közelítő nyugdíjas angol tűzoltó, aki azonnal jelentkezik a mentésre John Volanthen IT-tanácsadóval együtt. Ez a két valószínűtlen hős, valamint egy maroknyi ember, akik személyes felelősséget éreznek, hogy megmentsék ezeket a gyerekeket, mert tudják, hogy ők lehetnek az egyetlen emberek a világon, akik képesek rá.

Az alkotókElizabeth Chai Vasarhelyi és Jimmy Chin 2019-ben váltak világszerte ismertté, amikor megkapták a legjobb egészestés dokumentumfilmnek járó Oscar-díjat a Free Solo – Mászókötél nélkül című alkotásukért, amellyel egy nemmindennapi teljesítménynek állítottak emléket. Alex Honnold amerikai sziklamászó kötélbiztosítás nélkül kevesebb mint négy óra alatt megmászta a kaliforniai Yosemite Nemzeti Park El Capitan sziklafalát, ami a legtöbb sziklamászónak még kötéllel is szinte lehetetlen kihívást jelent. Vasarhelyi magyar apától és hongkongi anyától született New Yorkban. Nem tanult filmesnek, 2003 óta készít dokumentumfilmeket, és már első munkájával, a koszovói háborút dokumentáló A Normal Life-fal (Egy normális élet) elnyerte a Tribeca filmfesztivál díját. Férje Jimmy Chin fotós, ő volt az első amerikai, aki lesíelt a Mount Everestről, Meru című, szintén hegymászókról szóló filmjével már a Free Solo előtt is sikereket ért el.   

A Pátkai-tározóból szerették volna pótolni a hiányzó vízmennyiséget, ám gondok akadtak annak minőségével.