Tavaly november óta biztosan tudni lehet, hogy az ellenzéki pártok az előválasztás után, „legkésőbb 2021. október 23-án” közös miniszterelnök-jelölttel és 106 közös jelölttel szeretnének a választók elé állni. Idén tavasszal már tényként kezelték, hogy az ellenzék közös nagygyűlést tart az ötvenhatos nemzeti ünnepen. A rendezvény helyszínét több párttól is sikertelenül próbáltuk megtudni: bár október 23-ig csupán néhány hét van hátra, volt olyan politikus, aki lapunknak azt állította, hogy erről még nem állapodtak meg.
A Civil Összefogás Fórum (CÖF) júniusban jelentette be, hogy a forradalom és szabadságharc – valamint a 2006-os „gyurcsányi állami terror” – évfordulóján ismét megrendezik a kormánypárti Békemenetet.
Csizmadia László, a CÖF alapítója minapi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a Békemenet azon az útvonalon vonul végig, ahol „ők ezt a balhét elkövették”.
Kérdés, hogy kell-e tartani konfrontációtól. Mikecz Dániel politológus, a Republikon Intézet vezető kutatója lapunknak nyilatkozva emlékeztetett rá, hogy Magyarországon korábban elvétve került sor dulakodásra tüntetők és ellentüntetők között. Ezek közül az egyik legismertebb eset, amikor Ungváry Krisztián történészt – aki részt vett Orbán Viktor kifütyülésében az 1956-os forradalom 60. évfordulóján – fejbe ütötték. Támadások érték a Budapest Pride résztvevőit is, egy időben akár magán a felvonuláson, de általában azt követően, hogy távoztak onnan.
A rendőrség egyéb esetekben – például a Vér és Becsület rendezvényein, vagy a budavári kitörésre emlékező gyülekezéseken – több-kevesebb sikerrel el tudta különíteni a tüntetőket és az ellentüntetőket. Magyarországon tehát akkor fordulhat elő erőszak, amikor valakik meg akarnak zavarni egy tüntetést, vagy a résztvevők hazafelé tartanak a tüntetésről – összegzett Mikecz Dániel.
Volt már precedens arra is, 2018. március 15-én, hogy egy napon vonultak a Békemenet kormánypárti szimpatizánsai és az ellenzéki pártok támogatói. Az idei október 23-án azonban kiélezettebb politikai légkörben megy utcára a két tábor – állapította meg a szakértő. Nem csak a Békemenet kívánja megmutatni a kormány támogatottságát, de az ellenzékiek is motiváltabbak az előválasztási részvétel miatt.
A szervezőknek – hangsúlyozta Mikecz Dániel – minden bizonnyal nem célja az erőszakosság, a Békemenet szervezői is úgy tervezik, hogy „babakocsival, karon ülő gyerekekkel” vonulnak. Ha a két rendezvény szervezői ügyelnek rá, akkor nem kerül egymással szembe a két demonstráló tömeg.