Ha egy honfitársunkat az a megtiszteltetés érte, hogy Csehországból követhette nyomon a cseh választási kampányt, otthon érezhette magát. A kormánypárt, az Andrej Babis miniszterelnök által fémjelzett ANO nem fukarkodott a Brüsszel-elleni támadásokkal, és a menekültek elleni riogatásokkal. Különösen azt követően fokozta ezt a kampányt, hogy tavasszal a közvélemény-kutatásokban rosszul állt az ANO. Mindeközben szinte párját ritkító lejárató hadjárat indult a Kalózpárt és a STAN nevű liberális formáció szövetsége ellen. A félelemkeltésnek meg is lett az eredménye, egy idő óta már ismét az ANO áll a közvélemény-kutatások élén.
Babis ráadásul a jól bevált receptet alkalmazta, osztogatni kezdett, emelte a nyugdíjakat, megnyerve ezzel magának az idősebbeket. Másfél héttel a voksolás előtt Orbán Viktort is meghívta Prágába, az ottani szuverenisták nagy örömére, egyértelmű jelét adva ezzel annak, melyik oldalon is áll az Európai Unióban. Pedig pártjának képviselői a liberálisok padsoraiban foglalnak helyet az Európai Parlamentben, s az ANO által delegált, az átláthatóságért és értékekért felelős cseh uniós biztos, Vera Jourová többször, nagyon is határozottan bírálta Budapestet a jogállamiság megsértése miatt.
Úgy látszott, minden a cseh kormányfő elképzelései szerint alakul, a Stem ügynökség első szeptemberi közvélemény-kutatása például már azt jelezte, hogy a párt 12,4 százalékkal vezet a jobboldali pártokat tömörítő, úgynevezett Együtt koalíció előtt, sőt, a Kantarnál ez az előny augusztus közepén 14,5 százalékos is volt. Az adatokat nem csak Babis, hanem a mind több egészségügyi problémával küzdő Milos Zeman cseh elnök is megnyugvással szemlélte. Az államfő, a miniszterelnök politikai szövetségese, már év elején deklarálta, akkor is Babist bízza meg a kormány megalakításával, ha nem az ANO nyeri meg a választást. Mint mondta, azért, mert a többi esélyes politikai formáció, tehát az Együtt, illetve a kalózok és a Stan, szövetségben indulnak, tehát ha a pártok versenyét nézzük, akkor úgyis a kormánypárt lesz a legerősebb.
Sajátos megközelítés ugyan, de az ehhez hasonló egyedi jogértelmezések sosem álltak távol Milos Zemantól. Mindenesetre a finis mégsem úgy alakult, ahogy Babis és mentora remélték. A nagy diadalmenet végül elmaradt, ahogy közeledett a választás időpontja, úgy szűkült az olló az ANO és üldözői között. A Kantarnál például már csak 1,5. a Phoenix Researchnál 1,2 százalékos előnyt mért az Együttel szemben, a Stemnél és a Sanepnél viszont ez az öt százalékot is meghaladta.
A választás előtti utolsó hét aztán valóságos rémálommal ért fel Babis számára. A politikusok és közéleti személyiségek offshore számláit vizsgáló, múlt vasárnap nyilvánosságra hozott Pandora-aktákból kiderült, nem éppen transzparens módon vásárolt meg egy kastélyt és némi birtokot a francia Cote d’Azuron 15 millió euróért. A vételár Babis által ellenőrzött, washingtoni, monacói és a Brit Virgin-szigeteki offshore cégeken keresztül érkezett meg Franciaországba. Babis állítólag így akarta elrejteni az ügyletet, amit nem is jelentett a cseh adóhatóságoknak.
A cseh kormányfőnek ez már a sokadik zűrös ügye volt. Kiderült már róla, hogy együttműködött az egykori hírhedt cseh titkosrendőrséggel, az StB-vel, illetve az is, hogy jogtalanul vett fel uniós támogatásokat. De kormányfői alkalmasságáról sem lehettek sokan meggyőződve a koronavírus-járvány katasztrofális kezelése miatt, amelyben az országban 30 ezren haltak meg. Miután azonban Babis kiválóan ért a társadalom megosztásához, egyáltalán nem biztos, hogy a legújabb botrány miatt elvesztené a választást. Létezik ugyanis egy nem is jelentéktelen réteg, amely váltig ragaszkodik a személyéhez, csináljon, mondjon bármit.
Babisnak is nagy szerencséje lehet, hogy hiába vannak ellenzékben az Együtt koalíció pártjai, valamint a Kalózpárt és a Stan, egyrészt nem tekinthető a két blokk egymás természetes szövetségesének, kivált az Együttben akadnak olyanok, akik hallani sem akarnak a kalózokkal való kooperációról, másrészt az sem biztos, hogy közösen megszereznék a többséget a következő törvényhozásban. Igaz, az is lehet, hogy a ANO jelenlegi koalíciós partnere, a szociáldemokrata CSSD be sem jut a törvényhozásba.
Akad azonban egy mindennél rosszabb opció, ha Babis a szélsőjobboldali, a NATO-ból és az EU-ból való kilépést követelő Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) nevű tömörüléssel fogna össze. Amennyiben Tomio Okamura bevándorlásellenes pártja bekerülne a következő kabinetbe, az rémálommal érne fel Brüsszel számára.
Mint látható, rendkívül nehéz kormányalakításra van kilátás, de egy biztos: sorsdöntő választás lesz ez nem csak Csehország, az EU jövője szempontjából is.