;

helyreállítási terv;

- Nem sikerült lecsillapítani a dühös európai parlamenti képviselőket

A jobbközéphez és a balliberális oldalhoz tartozó képviselők aggodalmuknak adtak hangot, hogy a brüsszeli pénzek ismét el fognak tűnni az Orbán-rendszer süllyesztőjében.

Az Európai Bizottság komolyan veszi az EU járvány utáni helyreállítási és gazdaságélénkítési alapjából származó pénzek felhasználásának az ellenőrzését, és megköveteli, hogy a tagállamok tegyenek hatékony intézkedéseket a korrupció és a csalás ellen. Paolo Gentiloni gazdasági és pénzügyi biztos ezzel próbálta leszerelni a dühödt európai parlamenti képviselőket, akik a magyar és a lengyel helyreállítási tervről faggatták az Európai Parlament (EP) szerdai plenáris vitájában. Az olasz politikus nem árult el részleteket a teljes titoktartás mellett folyó tárgyalásokról, amelyekről úgy hírlik, hogy néhány héten belül megállapodással végződhetnek. A két ország hónapok óta egyeztet beruházási és reformprogramjáról az Európai Bizottsággal. Magyarország esetében már kétszer kifutottak a megegyezésre kijelölt határidőből. Az Orbán kormány azzal vádolja az uniós testületet, hogy a homofóbnak bélyegzett gyermekvédelmi törvény miatt akadékoskodik, de ezt Brüsszelben cáfolják.

A parlamenti vitában a jobbközéphez és a balliberális oldalhoz tartozó képviselők aggodalmuknak adtak hangot, hogy a brüsszeli pénzek ismét el fognak tűnni az Orbán-rendszer süllyesztőjében. Felszólították a biztosi testületet, hogy addig ne adjon zöld jelzést a magyar tervnek, amíg nem tudja biztosítani, hogy a források oda jutnak, ahová szánták őket. A momentumos Cseh Katalin arra volt kíváncsi, mi táplálja a megegyezésre vonatkozó optimista várakozásokat: "Netán a magyar legfőbb ügyész időközben megszűnt párthű lenni?" Volt, aki nevetségesnek nevezte, hogy a Bizottság párhuzamosan készül a magyar terv elfogadására és az unió pénzügyi érdekeit sértő jogállami normaszegések szankcionálására. A szocialista Ujhelyi István úgy fogalmazott, hogy az "Orbán-kormány megint bolondot csinál a Bizottságból, ha fél év tárgyalás után most azt mondják nekik: minden rendben van és megkaphatják az uniós pénzeket." Kormánypárti lengyel képviselők ugyanakkor hatalmi túlkapásnak minősítették, hogy Brüsszel visszatartja a támogatást, a fideszes Győri Enikő pedig közölte: “Magyarország megkezdte a helyreállítást saját erőből, mert ez jár a magyar embereknek”.

Paolo Gentiloni zárszavában nem reagált a legtöbb felvetésre, de megerősítette, hogy az Európai Bizottság a jogszabály betűjéhez híven következetesen számon fogja kérni a szabályos pénzköltést és a pénzügyi érdekekkel összefüggő jogállami normák betartását minden tagállamon.  

A lelkész üzent: kitartanak.