Mindkét oldal magát tekinti a szombati georgiai önkormányzati választás győztesének, ami borítékolja a tavaly ősz óta tartó politikai válság konzerválását és az országos ellenzéki tüntetéseket. A 2003-as rózsás forradalmat sikerre vivő Mihail Szaakasvili volt államfő hazatérése Ukrajnából és szombati bebörtönzése csak olaj volt az amúgy is parázsló indulatokra a volt szovjet tagköztársaságban.
Az urnazárás után ismertetett mindkét exit poll a kormánypárt vereségét mutatta. Az Ipsos Global iroda szerint az ellenzék 61,4, a kormányzó Grúz Álom 38,6 százalékot szerzett. Még a kormányközeli Imedi televízió számára végzett felmérés szerint is az ellenzék 52,4, a kormánypárt 47,6 százalékot gyűjtött be a 41 százalékos részvétel mellett lezajlott voksoláson. Bármilyen végeredményt jelent is be a központi választási iroda, a Szaakasvili nevével fémjelzett ellenzék azt minden bizonnyal nem ismeri el és követelni fogja az előrehozott parlamenti választást, arra hivatkozva, hogy a Charles Michel, az Európai Tanács elnök közvetítésével áprilisban létrejött megállapodás szerint amennyiben a Grúz Álom az önkormányzati választásokon nem ér el legalább 43 százalékos támogatottságot, akkor előrehozott parlamenti választást írnak ki. Csakhogy a tavaly őszi, az ellenzék szerint elcsalt választási győzelemmel hatalomra kerülő Grúz Álom népszerűségét tovább rombolta a koronavírus-járvány, s a romló mutatók fényében már júliusban felmondta a megállapodást és jelenleg is azon az állásponton van, hogy az önkormányzati voksolás eredménye nem kötelezi az előrehozott parlamenti választás kiírására. Vasárnap, még a hivatalos végeredmény előtt kihirdette saját győzelmét a kormánypárt.
Az ellenzék számára is szépséghibás a magának hitt győzelem. A szombati voksolást ugyanis tesztnek, az előrehozott választás főpróbájának tekintették, ám a viszonylag alacsony, 41 százalékos részvétel azt jelzi, marad az ország megosztottsága, egyelőre nincs meg az a tömeges támogatás, ami egy, a 2003-as rózsás forradalmat és rendszerváltást sikerre vitte, Szaakasvilit pedig hatalomba röpítette.
Pedig a grúz politika fenegyereke mindent megtett ennek érdekében ezúttal is. A tavaly őszi parlamenti választásokon már megígérte, hogy amennyiben a nevével fémjelzett, de kényszerű távolléte miatt Nika Melia által vezetett legnagyobb ellenzéki tömörülés, az Egyesült Nemzeti Mozgalom (UNM) győz, akkor hazatér és vállalja a miniszterelnökséget. Az előző ciklusban is kormányzó Grúz Álom azonban nagy fölénnyel nyerte meg a parlamenti választást, az UNM 27,07, a kormánypárt pedig 48,05 százalékot szerzett. Nemzetközi megfigyelők szerint bár voltak szépséghibái a voksolásnak, az eredményt befolyásoló csalás nem történt, az ellenzék szerint azonban sem tiszta, sem szabad nem volt a voksolás, így nem ismerték el a felálló kormányt és bojkottálták a parlament munkáját. Az EU által közvetített megállapodás ideiglenesen feloldotta ugyan ezt a patthelyzetet, de tartós rendezést nem tudott hozni. Az ellenzék esélyeit rontja a szétaprózottság is. Az új választási törvény ugyanis 1 százalékra vitte le a bejutási küszöböt így a két nagy választási blokk mellett még hét párt kapott helyet a grúz törvényhozásban.
Az ukrán államfő, Volodimir Zelenszkij reformtanácsadójaként tevékenykedő Mihail Szaakasvili is szombaton abban reménykedve tért haza, hogy jelenléte és buzdítása elegendő lesz a kormány megbuktatásához. Mivel a grúz hatóságok a volt államfőt már két esetben is jogerősen börtönbüntetésre ítélték, visszatértével szabadságát kockáztatta, különösen, hogy illegálisan lépte át a határt. Ám ő vélhetően épp őrizetbe vételére játszott, hiszen a közösségi médiában maga hozta nyilvánosságra, hogy Grúzia tartózkodik, saját maga által posztolt videón pedig mosolyogva vonult börtönbe a rendőrök kíséretében.
Hogy mire lesz elég Szaakasvili merész húzása, az egyelőre kiszámíthatatlan. Tüntetések lesznek és minden bizonnyal eltartanak egy ideig, de aligha oly mértékűek, hogy a népharag szabadítsa ki a bebörtönzött ex-elnököt. Volodimir Zelenszkij mindenesetre jelezte, ő személyesen és az ukrán diplomácia is mindent megtesz az ukrán állampolgár Szaakasvili kiszabadítása érdekében.