;

orosz gáz;rezsicsökkentés;Orbán-Putyin;

- Új orosz gázszerződés: a kormány állításával szemben semmi köze a lakossági díjak szinten tartásához

Orbán Viktor tegnap a közrádióban megismételte a gázárakkal kapcsolatos, többedszerre hangoztatott propagandafordulataikat.

A kormányfő szerint nincs elég földgáz Európában, és nagyon emelkednek az árak. Az alacsony gázárhoz gáz kell, az oroszokkal meg kell egyezni, mi megegyeztünk, 15 évre - mondta. Valamivel olcsóbban egyeztünk meg velük, mint az elmúlt években, miközben az egész világon emelkedik a gázár. Miniszterei azt is rendszeresen megjegyzik, hogy ez biztosítja a "rezsicsökkentés vívmányainak fenntartását".

E közlésekkel szemben a valóság, hogy az új szerződés szerinti orosz gázár is követi a - kétségkívül rekordszintű - tőzsdei árakat. Miközben a kormánytagok sosem felejtik el megjegyezni, hogy az új szerződés "kedvezőbb" az előzőnél, arra a valótlanságra hivatkozva, hogy az ár sehol Európában nem nyilvános, e tárgyban semminemű további, kézzelfogható részlettel nem szolgálnak. Ugyanakkor az nem cáfolt tény, hogy az orosz szerződés szerinti gázár, úgymond az általa nyújtott "biztonságra" hivatkozva, változatlanul magasabb a tőzsdeinél. Így az új szerződésnek semmi köze a 2014-ben beállított lakossági gázárak szinten tartásához. Utóbbiról ugyanis kizárólag Orbánék döntenek. A helyzet így a háztartások helyett a hazai gázipar hiányát növeli. Eme, ma már zömmel állami, illetve "baráti" kézben lévő cégeket viszont az adófizetők pénzéből a kabinet bármikor kisegítheti. Ismereteink szerint a hazai ellátásért felelős állami energiaipari csúcsholding, az MVM korábban valóban bevásárolhatott az akkor még olcsóbb gázból. Többen ugyanakkor a megmaradó belső feszültségeket kapcsolatba hozzák Kóbor György MVM-vezér tegnapi, váratlan távozásával.

Pénteken a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal is előállt egy - esetükben ritka - rezsidíjas fejtegetéssel. Közleményük szerint Ságvári Pál nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettes az Energiaszabályozók Európai Tanácsának a magas piaci árakkal foglalkozó közgyűlésén a rövid távú áremelkedések hatásai ellen védő ügyleteket javasolt. (A közlés e tárgyban nem említi példaként a hosszú távú orosz gázszerződéseket.) Az elnökhelyettes rögzítette: a magyar lakossági tarifákat rendelet szabályozza, tartja szinten és védi a mostani piaci hatásoktól. A közlemény tanúsága szerint a közgyűlésen a lehetséges intézkedések között felvetődött a szociális alapú tehermérséklés is.

Szerb nyitás, ukrán zárásTegnap reggel 6-kor Szerbia felől megérkeztek az első gázszállítmányok - közölte a Mol-hátterű FGSZ. (Bár a gázvezeték-üzemeltető nem nevezheti meg a kereskedőt, a kormány-nyilatkozatok alapján az orosz állami Gazprom kezdte meg a hétfőn megkötött, 15 éves szerződésbe foglalt, évi 3,5 milliárd köbméter gáz leszállítását. Az ezt lehetővé tévő, évi 8,5 milliárd köbméter továbbítására alkalmas csövet előző nap adták át.) Egyszersmind emlékeztetnek immár hat szomszédunkkal meglévő gázvezetékes összeköttetéseinkre. A közleményben Ferencz I. Szabolcs FGSZ-elnök arról értekezik, hogy növelik a vezetékek kihasználtságát, ami csökkenti a tarifaterheket és szerinte a klímapolitikai elvárásoknak is megfelel. A déli szállítások megindulásával egyidejűleg elapadt a Magyarországot orosz gázzal eddig ellátó ukrán cső - jelenti Kijevből a Ria.ru. Pedig a GTSZ nevű ukrán vezetékcég szerint 2022-ig érvényes az oroszokkal, napi 24,6 millió köbméter gáz Magyarországra szállításáról kötött egyezményük.

Bár a Paks 2-t övező komoly aggályok ellenére a kormánypropaganda mind ez idáig csakis a beruházás töretlen előrehaladásáról szólhatott, az engedélyezés utolsó pillanatában mégis homokszem került a gépezetbe.