;

önkormányzatok;TÖOSZ;

- Követeléslistát küldenek a kormánynak a települési önkormányzatok

A feladatokat valóban fedező finanszírozást, az elvett adók visszaadását és tárgyalásokat sürget a legnagyobb önkormányzati szövetség.

A mintegy 1600 települést, vagyis a hazai önkormányzatok több mint felét képviselő Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) küldöttei a héten Siófokon egy ötoldalas dokumentumban rögzítették azt, szerintük milyen változtatásokra van szükség a települések normális működéséhez és fejlődéséhez. A Helyi Önkormányzatok Napjára (szeptember 30.) elfogadott „Elvárások és kezdeményezések” című anyagban konkrét követeléseket fogalmaztak meg a kormánynak címezve, és ismertették javaslataikat is.

Mindenekelőtt a több éve változatlan feladatfinanszírozás felülvizsgálatát várják az önkormányzatok, mert a gazdasági környezet változása és a járvány miatt ma sokkal nehezebb egy települést üzemeltetni, mint korábban. Az új támogatási rendszer az önkormányzatok adóbevételeire épülne, ami feltételezi több elvont adónem visszaadását. A hazai városok és falvak 90 százaléka ma nem tudja a központi támogatásokból működtetni a kötelező szolgáltatásait - hangzik az indoklás.

Az adók közül visszakérik az szja egy részét, mert a mostani szolidaritási hozzájárulás nem elég hatékony az egyenlőtlenségek felszámolásához. Visszakövetelik a települések a gépjárműadót is, amire már 2019-ben kidolgoztak egy javaslatot, de a helyi közlekedés fejlesztésére használható forrásnak még az addig helyben maradó 40 százalékát is elvette a kormány a veszélyhelyzetre hivatkozva. A TÖOSZ most azt fogalmazta meg, hogy 2023-tól legalább ezt kapják vissza az adóbeszedési jogosítvánnyal együtt. Azt viszont már most ősszel meg kellene lépni a jövő évi költségvetés módosításával, hogy álljon vissza az idegenforgalmi adó minden forintjához adott ugyanakkora állami támogatás rendszere.

A helyi iparűzési adó elosztásának igazságosabb módja lenne, ha azt a cégben dolgozók állandó lakóhelye kapná meg egy járás határain belül, ennek részletes terveit a TÖOSZ már korábban is eljuttatta a kormány képviselőinek – a jelek szerint eredménytelenül. Az önkormányzati szövetség azt is kéri, hogy olyan település ne kaphasson rendkívüli támogatást, amelyik nem vetett ki semmilyen helyi adót. Elfogadhatatlannak tartják, hogy a vagyonukat érintő jogszabályokig elmenve egyéni képviselői indítványokkal nyúljanak bele az életükbe, ezért a "TÖOSZ kezdeményezi és elvárja", hogy a törvényjavaslat benyújtása előtt üljön le tárgyalni a kormány az önkormányzati érdekszövetségekkel.

A hulladékgazdálkodásban a hatósági jogkörök pontosítását, a víziközműtársaságok esetében pedig a hasonló állami cégek támogatásával megegyező pénzügyi kiegészítést követelnek a települések. Nagyobb beleszólást várnak a fejlesztési pénzek elosztásának megtervezésekor, és várják a kisvárosokra kidolgozott fejlesztési csomagjuk megvalósítását is. A követeléslista a polgármesterek és az önkormányzati dolgozók béreinek rendezésével zárul.     

Új rendszer kellA Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) eheti tanácskozásán Gödöllőn a szervezet új szakértői anyagáról is tárgyaltak, amely a tervek szerint alapja lehet a hazai önkormányzatiság megújulásának. A helyi önkormányzati rendszer megújulásának irányai című dokumentumot vitaindítónak szánják, a tanulmányban előkerül sok egyéb mellett a közszolgáltatások helyzete, visszavétele, a megyék szerepének átalakítása.

Vissza kell hozni a rugalmas nyugdíjba vonulás lehetőségét – mondta az idősek világnapján Gúr Nándor, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának elnöke.