Németország;CDU/CSU;

- Nagyon visszaesett a CDU népszerűsége

A németek nagy része nem szeretné, ha a keresztény uniópártok vezetésével alakulna meg a következő kabinet

Minden jel szerint a német közvéleménynek nincs igazán ínyére, hogy a német keresztény uniópártok az egy héttel ezelőtti választási vereségük ellenére mégis kormányt akarnak alakítani. Legalábbis erről árulkodik a Forschungsgruppe Wahlen iroda felmérése, amely szerint a voksolás óta az uniópártok népszerűsége 4,1 százalékkal, 20 százalékra esett vissza. A voksoláson győztes szociáldemokratáké viszont 2,3 százalékkal emelkedett a választás óta, így már 28 százalékon állnak. Ez tehát azt jelenti, hogy a két nagy pártot már nyolc százalék választja el ezen közvélemény-kutatás szerint.

Nyilván más irodák más eredményt hoznak, de az egyértelmű, hogy a németek nagy része nem szeretné, ha a keresztény uniópártok vezetésével alakulna meg a következő kabinet. Arról pedig végképp hallani sem akarnak, hogy egy a CDU/CSU, a Zöldek, valamint a liberális FDP alkotta kormányt Armin Laschet irányítson kancellárként. Az Infratest Dimap ügynökség felmérése szerint már a megkérdezettek kétharmada, pontosa 66 százaléka látja úgy, hogy Laschetnak le kellene mondania a CDU éléről a választási fiaskó után.

Általában kedvezően vélekednek a németek Olaf Scholzról. Arra a kérdésre, hogy a szociáldemokraták kancellárjelöltje jó munkát végez-e Angela Merkel utódaként a szövetségi kormány élén, 50 százalék válaszolt igennel és 30 százalék nemmel. Természetesen igen nagyok a különbségek aszerint, hogy a megkérdezett személy melyik párt támogatója. Az SPD híveinek például 89 százaléka véli úgy, hogy Scholz jó kancellár lesz, a Zöldek támogatóinál 58, az FDP híveinél 43, a CDU szavazóinál pedig már csak 36 százalék ez az arány. Nem éppen meglepő módon a legkevésbé a jobboldali populista Alternatíva Németországért (AfD) szavazói optimisták Scholz képességeit illetően, mindössze 17 százalékuk véli úgy, hogy jó kancellár lenne.

A szociáldemokraták vasárnap kezdik meg az egyeztetéseket a Zökdekkel és az FDP-vel, és Scholz derűlátónak nyilatkozott a hárompárti kormány létrejöttét illetően. A Spiegelnek kifejtette, a németek szavazataikkal ezt a három pártot erősítették. „Ez egyértelmű üzenet a három politikai erő számára, hogy most azonnal tegyék a lépéseket a közös kormány megalakítása felé.” Scholz hangsúlyozta, hogy "a pártoknak egyenrangúan kell beszélniük egymással ". Kifejtette, azoknak, akik együtt akarnak kormányt alakítani, „bízniuk kell egymásban”. Mert később sok olyan feladatot kell megoldanunk, amelyek a koalíciós tárgyalások idején nem voltak előre láthatóak. Amikor az SPD, a Zöldek és az FDP eltérő politikai megközelítéseiről kérdezték, Scholz azt mondta, hogy már vannak „konkrét elképzelései arról, hogy ez hogyan férne össze”. 

Marina Rakova 2019-ben miniszterhelyettesként jogellenesen rendelkezett az Új Típusú Oktatásfejlesztési Alapnak nyújtandó állami támogatásról.