Dél-Európa egyes részein az extrém hőhullámok már nem kivételesek, a mindennapok részét képezik. Az új, pontos és megbízható időjárás-előrejelzési modellek segíthetnek hatékonyabban előrejelezni és felkészülni az egyre extrémebb időjárási eseményekre. Ezen a nyáron Szicíliában a hőmérő higanyszála elérte a perzselő 48,8 °C-os értéket is – amely valószínűleg az eddig mért legmagasabb hőmérséklet Európában. „Az átlaghőmérsékletek emelkedése az extrém hőmérsékletek emelkedését eredményezi, amely gyakoribb és forróbb hőhullámokhoz vezetnek. Ez különösen aggasztó azon régiók esetében, ahol már jelenleg is magas hőmérsékletek uralkodnak, mint például Dél-Európában" – nyilatkozta Rachel White, a University of British Columbia egyetem adjunktusa.
Az elmúlt évtizedekben bekövetkezett természeti katasztrófák közül a hőhullámok okozták a legtöbb halálesetet. És ha a hőmérsékletek továbbra is emelkednek, még több emberélet kerül veszélybe.
Az emberi életek megmentésének kulcsa az olyan pontos és megbízható időjárás-előrejelzési modellek használata, amelyek jóval túlmutatnak a mostani átlagos heti időjárás-előrejelzéseken. Az egyik ilyen modell az idényközi és szezonális előrejelzési modell (S2S).
Működése során az előrejelzés kezdetekor megfigyelt légkör állapotát használják fel, majd ebből kiindulva szimulációkat végeznek arra vonatkozóan, hogy valószínűleg miként fog változni az éghajlati rendszer az elkövetkező négy–nyolc hétben. „Jövőbe látó” képességének köszönhetően az S2S-előrejelzés képes hetekkel korábban pontosan előrejelezni az extrém időjárási eseményeket – amely elegendő idő arra, hogy az érintett területeken tartózkodók reagáljanak.
Korábbi kutatások eredményei azt mutatják, hogy az ember által kiváltott globális felmelegedés okozza azokat a nagyszabású légmozgásokat, amelyek gyakoribb hőhullámokhoz vezetnek. „Ez azt jelenti, hogy az éghajlatváltozásnak kétszeresen negatív hatása lehet a hőhullámokra nézve: nemcsak a hőmérséklet emelkedését eredményezi, de a légmozgásokban bekövetkezett változások miatt a hőhullámok gyakoriságát is megnöveli” – magyarázta Rachel White. Ezek a hullámok az erősségükről és arról a szokásukról ismertek, hogy hajlamosak „ott ragadni” például Dél-Európa fölött napokig vagy akár hetekig, és ezáltal olyan extrém és veszélyes hőhullámokat okoznak, mint amilyeneket 2021 nyarán is tapasztalhattunk. Az S2S-előrejelzések lehetőséget adnak arra, hogy ne csak a hőhullámok felszíni hőmérsékletének előrejelzésére legyenek használhatók, hanem az őket okozó légköri keringési körülmények előrejelzésére is” – tette hozzá Rachel White.
Bár az extrém hőhullámok mindig veszélyt jelentenek, a népsűrűség miatt különösen veszélyesek a városi térségekre nézve. Beniamino Russo, a RESCCUE projekt tudományos vezetője olyan új megoldások létrehozásában segít, amelyeket felhasználva a városok hatékonyabban előrejelezhetik az extrém időjárási eseményeket lehetővé téve a várostervezőknek és a vészhelyzeti terveket elkészítő személyeknek, hogy előre jelezzék és fel tudjanak készülni az olyan közepes és erős esőzésekre, mint amelyek Németországot, Belgiumot és Hollandiát sújtották 2021 nyarán.
Ez a cikk a Horizonban, az EU kutatasi es innovacios magazinjaban jelent meg.