Németország;Szászország;AfD;

- Szászországban nyert, mégsem boldog az AfD

Németország legkeletibb tartományában a jobboldali populista párt szerezte meg a legtöbb voksot, országos szinten viszont csökkent szavazóik száma.

Az egykori keletnémet területeken látványosan előretört a jobboldali populista párt, az Alternatíva Németországért (AfD), hiszen a szavazatok 24,6 százalékát szerezte meg Szászországban, megelőzve az országosan győztes, a tartományban 19,3 százalékot elérő szociáldemokratákat. A kereszténydemokraták (CDU) a volt NDK területén 9,7 százalékkal kevesebb szavazatot gyűjtöttek, mint a legutóbbi választáson (17,2).  Szászországban 80 százalékos volt a részvételi arány, az AfD sikere nem okozott osztatlan örömöt Drezdában.

„Az mindig veszélyes, ha egy szélsőséges párt komoly befolyást szerez" – mondta lapunknak hétfő délután egy nyugdíjas házaspár női tagja a főpályaudvarnál. - "Várható volt, hogy így alakul, nincsenek jó megérzéseim.”

„Minden politikus hazudik" – jelentette ki a férj, aki Wilhelm néven mutatkozott be. - "Én vasárnap a Dynamo meccsén voltam és nagyon örülök, hogy 3-0-ra nyertünk a Bremen ellen. Teljesen mindegy, hogy mit mondunk, úgysem hallgat meg minket senki, a végén az lesz, amit a politikusok kitalálnak.”

„Tényleg Magyarországról idejöttél, hogy engem megkérdezz a választásról, hát ennyire unatkozol?" - kérdezte nagy hangon a gyorsétteremben dolgozó török Ilkay óriási derültséget keltve a közelben fogyasztók körében, majd komolyabban folytatta. - "A villamoson, autóbuszon gyakran kapok megjegyzéseket, hogy minek menekültem ide, miért nem maradtam otthon? Aki normálisabbnak tűnik, annak elmondom, hogy Berlinben születtem, édesapám sem elmenekült Törökországból, hanem ösztöndíjjal tanult Berlinben, itt megismerte édesanyámat és Németországban telepedett le. Én négy éve élek Drezdában, azután költöztem ide, hogy egy társkereső oldalon megismertem egy kedves itteni lányt, aki azóta már a menyasszonyom. A munkahelyemen még senki sem tett rám megjegyzést, de ez így normális, ide enni-inni járnak az emberek, hülyék lennének azt piszkálni, aki kiszolgálja őket.”

A helyi lap, a Sächsische Zeitung szerint az AfD sikere akkor érne valamit, ha sikerülne koalícióra lépnie valakivel, de ettől eddig minden párt elzárkózott.

„Jó volt a szlogenünk, a »Németország, de normális«, ez sok embert elért, az is jó döntésnek bizonyult, hogy a korábbiakhoz képest nem voltunk annyira harsányak, tényszerűen vetettünk fel olyan témákat, ami sokakat foglalkoztat, mint például a menekültkérdés, illetve az oltásellenesség" – nyilatkozta a lapnak Tino Chrupalla, az AfD egyik csúcsjelöltje. - "Van egy kör, amely mindig ránk szavaz, ezt a bázist azonban szélesíteni kell, elsősorban a nyugati országrészben, ahol sajnos nincs olyan súlyunk, amilyet szeretnénk. Amikor elindultunk, azt mondtuk, azért jöttünk, hogy maradjunk, ez teljesült, innen kell tovább lépnünk.”

Jörg Meuthen, az AfD EP-képviselője visszafogottan értékelte pártja szereplését. „A CDU megkapta méltó büntetését az elfogadhatatlan politizálásáért, nagy kár, hogy a párttól elforduló szavazókat nem sikerült megszólítanunk.”

Wolfgang Schroeder politológus úgy véli, az AfD már eddig is többet ért el annál, amire számítani lehetett. „Az óriási szó, hogy sikerült az AfD-nek kialakítani egy nagy szavazóbázist, de innen nagyon nehéz lesz előrébb jutnia, mert a legtöbb párt nem veszi komolyan a populistákat, elzárkózik bármilyen együttműködés elől és ez hatással van a választók hozzáállására is" – jelentette ki a szakember. - "Az oltásellenességgel mellé fogott az AfD, hiszen az kiderült, hogy ugyan sokan szeretnének maszk nélkül közlekedni, vásárolni, amíg jelen van a vírus, addig a német emberek többsége egyetért a járványügyi előírásokkal.”  

Az oltásellen, az AfD-t éltetveHétfő estére tüntetést szerveztek a drezdai főpályaudvar elé az oltás ellen tiltakozók, akik egyben az AfD győzelmét is meg akarták ünnepelni a helyi aktivistákkal. Az eseményen az előzetesen vártnál sokkal kevesebben, alig százan gyűltek össze. A felszólalók a helyi választások „igazságos és reális végeredménye” mellett arról beszéltek, hogy a koronavírus elleni oltás mennyire veszélyes, különösen a gyerekekre, az ő beoltatásukat halálos szülői vétségnek nevezték. A demonstráció békésen zajlott, a nagy számban jelen lévő rendőröknek nem kellett közbeavatkozniuk. Áprilisban több ezren tüntettek az oltások ellen ugyanitt, akkor a tiltakozás nem ért véget az előzetesen engedélyezett időpontig, és mivel többszöri felszólításra sem távoztak a jelenlévők, a rendőrség könnygáz bevetésével oszlatta fel a tömeget. 

Cikkünk elkészítéséhez a budapesti Goethe Intézet nyújtott támogatást.

Bár a vasárnapi német választáson csúfos kudarcot szenvedett kereszténydemokrata uniópártok kancellárjelöltje, Armin Laschet, a szociáldemokraták győzelme ellenére a következő szövetségi kormány élén képzeli el magát, egy újabb felmérés is azt igazolja, hogy a németek többsége hallani sem akar erről.