- olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének legfrissebb írásában, mely a Magyar Nemzet online felületén jelent meg hétfőn.
Matolcsy György szerint a cseh-magyar tükör azt mutatja, hogy a cseh előnyök ellenére az 1990. évi fejlettségi különbséget – számunkra hátrányt – a magyar modell részben ledolgozta, és az elmúlt 30 évben gyorsabban közeledett (összesen 23 százalékkal) az EU-27-ek átlagához, mint a cseh modell (13 százalék). Úgy véli, a magyar modell is jelentős eredményeket mutatott fel, így "bátran feltételezhetjük, hogy nem csupán a cseh, hanem a magyar modellel is ki lehet törni a közepes fejlettség csapdájából".
Az MNB-elnök szerint a magyar modell több előnnyel is rendelkezik. Ezek között megemlítette, hogy
a magyar modell jobb a szolgáltatások terén;
erősebb a tőke szerepe;
a cseheknél 91,5 százalék a külföldi tulajdon aránya a bankrendszerben, míg a magyarban 42,5 százalék;
a magyar adórendszer jobban segíti a növekedést;
vagy éppen az, hogy a magyar modellben magasabb a lakosság pénzügyi megtakarítása.
A magyar modell képes volt szűkíteni a cseh gazdaság velünk szemben fennálló előnyét az elmúlt 30 évben, mert egy sor területen már innovatívabb, mint a stabil, de több területen rugalmatlanabb cseh modell. Világos, hogy mit kell tennünk: ledolgozni hátrányainkat, fokozni előnyeinket és megnyerni a most alakuló jövő beruházásait - zárta írását Matolcsy György.
Ugyan nem derül ki a szövegből, hogy miért éppen ezt a témát választotta a jegybankelnök, de aligha lehet független attól a nyilatkozattól, melyről lapunk is beszámolt. Ebben Andrej Babis cseh kormányfő azt mondta, a magyar modell szerint alakítaná át hazája családtámogatási rendszerét.