egészségügy;60 év;COVID-19;

- Tíz évig tartana a 60 éven felüliek oltása a mostani tempóban

Romlanak a járványadatok, a szakértők szerint pedig egyértelműen az oltatlan idősek viselik a legnagyobb kockázatot a negyedik hullámban. Ennek ellenére Magyarországon alig csökken az érintettek száma.

Az Európai Járványügyi Központ (ECDC) adatai szerint 523 ezer 60 évesnél idősebb ember nincs még beoltva koronavírus ellen hazánkban. A közelmúltban egy hét alatt is csak mintegy négyezerrel csökkent a számuk. Ezt a tempót tartva, mintegy tíz év alatt sikerülne teljesen „átoltani” a legveszélyeztetettebb korosztályt. A kormány a nyáron kivonult az oltásszervezésből augusztus elsejétől a háziorvosokra lőcsölte a feladatot, hogy vegyék rá a még oltatlan 60 felettieket az oltakozásra. Ez az akció nem hozott különösebb sikert.

Mint arról korábban a Népszava is beszámolt az augusztust megelőző hetekben átlagosan 6300 hatvan feletti kérte az oltást. A személyes agitációt előíró akció első öt hetében pedig csupán 21 ezren. Azaz átlagosan kereken heti négyezren. Azóta látványosan romlottak a járványadatok, de ez sem lendített nagyot az idősek oltásán. Szeptember második hetében a 60 évesnél idősebbek közül 5100-an kérték az első vakcinát, a rákövetkező héten már csak 4634-en, utána pedig 4172-en. Azaz hetente körülbelül 500-zal fogyatkozik körükben az oltásra jelentkezők száma.

Míg nálunk a 60 feletti népesség húsz százaléka még az első oltását sem kérte, az amerikai gyógyszerhatóság jóváhagyta a Pfizer-Biontech vakcináját a 65 évesnél idősebbek harmadik, megerősítő oltására. A gyógyszerhatóság azoknak 18–64 év közöttieknek is ajánlja a harmadik dózis felvételét, akik a munkájuk vagy más betegségük miatt az erősen veszélyeztetett kockázati csoportba tartoznak. 

Novemberben próbálkozhat először a hazai kabinet, hogy uniós szinten "visszavágjon" az északi országnak a 77 milliárd forint elvesztése miatt.