;

DECODE pályázat;

- Történet az alkotás mögött

Ismét várja a fiatal építészek, valamint vizuális és alkalmazott művészek pályázatait a nettó 1,2 millió forint összdíjazású DECODE Díj, amelynek fődíja mellé idén először egy egyedi tervezésű díjtárgy, Zalavári Fruzsina alkotása is társul.

A BORD Építész Stúdió által 2018-ban alapított, s idén negyedszer, immár a DECODE Kortárs Építészeti és Művészeti Alapítvány szervezésében átadott elismerés célja, hogy szorosabbra fűzze a társművészeti ágak közti kapcsolatot, és hogy felhívja a figyelmet a gondolatok köré épülő alkotásra és ezáltal az értékteremtésre. A DECODE jelentése a díjalapítók számára az alkotásaikba kódként beépített történetek visszafejtése, amelyeket megbízóikkal és alkotótársaikkal közösen írtak. Hisznek a funkcionális, de karakteres és kreatív épületekben, ezért a koncepcionális tervezés jelentőségének kiemelésére született meg a DECODE díj és kiállítás gondolata.

Olyan pályázati anyagokat várnak, amelyek egy-egy történet köré épülnek fel. A kiállítás célja, hogy megmutassa az egyes építészeti és művészeti projektek mögött meghúzódó koncepciókat és gondolatvilágot, melyek értékes, egyedi alkotássá emelik a műveket. Ezért a pályázati munka legfőbb eleme nem a műalkotás, épület, vagy terv prezentálása, hanem magának a koncepciónak, az alkotás mögötti történetnek a bemutatása. Pályázhat minden 18-35 év közötti, magyar vagy külföldi felsőfokú, művészeti intézményhez kötődő építész vagy vizuális és alkalmazott művész. A terveket legfeljebb 3 perc, minimum 30 másodperc hosszúságú médiafájl formájában kell benyújtani. A követelményekről a www.decode-foundation.hu weboldalon tájékozódhatnak, regisztrálni október 20-ig kell. A műveket héttagú szakmai zsűri bírálja el, és választja ki a legígéretesebbnek tartott alkotásokat, illetve díjazottakat. A díjátadó novemberben lesz a Faur Zsófi Galériában, ahol a beérkezett anyagból válogatott kiállítás nyílik, amely virtuális séta keretében is elérhető lesz.

Elkezdődött a Késelés villával új szezonja: az első alkalom apropóját Milbacher Róbert a szépirodalom giccsesedéséről írt esszéje adta.