;

szívátültetés;

- Tizenhat évesen meghalni nem túl szexi

Egy náthával indult, egy szívbeültetéssel végződött, és az utóbbi tizennégy évben kétszer is suhogtak baljós árnyak a lány feje felett.

Sarah 30 éves, hétköznapi nő. Élete 16 évesen vett váratlan fordulatot, amikor szívizomgyulladást diagnosztizáltak nála, és csak egy transzplan­táció tudta megmenteni. „Addig alig hiányoztam az iskolából, aztán egyszer megfáztam, és nem tudtam kijönni a náthából, egyre rosszabb lett, végül amikor már fölkelni sem volt erőm, a szüleim kórházba vittek – emlékezett Sarah a ZDF német közszolgálati csatorna 37 fok című dokumentumfilm-sorozatában.

A kórházban sokáig nem jöttek rá, mi a baj, aztán az egyik orvos javasolta, hogy nézzék meg a szívét. Kiderült, hogy a megfázás szövődményeként Sarah szívizomgyulladást kapott, a szíve egy része elhalt, és addig nem mehet haza, amíg nem kap új szívet. Gépek tartották életben, volt, hogy hetekig nem tudott felkelni, tizenegy hónap múltával tudták kiváltani a szívét.

Ez apróság

Egyik délelőtt szóltak neki az orvosok, hogy helikopter hozza a szívét, két órán belül megműtik.

„Vegyes érzéseim voltak, nagyon örültem, de féltem is: vajon, felébredek-e a műtét után. Az altatás előtt már nyugodtan mosolyogtam, tudtam, két lehetőség van: vagy meghalok, vagy minden rendben lesz – de a lényeg, véget ér a bizonytalanság, és nem maradok tovább kórházban. A műtét után sokszor eszembe jutott, hogy egy idegen ember szíve dobog bennem. Nem tudom, kiét kaptam meg, de az az ember megmentette az életem, én pedig úgy érzem, érte is felelősséggel tartozom. A sikeres beavatkozást követően nagyon türelmetlen lettem, nehezen fogadtam el, hogy még fájdalmaim vannak, pedig az ilyenkor normális. De otthon akartam végre lenni.”

Sarah-nak a transzplantáció óta reggel és este egyaránt tizenkét-tizenkét gyógyszert kell beszednie, többek között azért, hogy a szervezete ne lökje ki a beültetett szívet. Aki emiatt sajnálja, annak azt mondja, lehetne halott is, ahhoz képest ez apróság. Amikor hazaengedték, igyekezett mindent úgy csinálni, mint egy átlagos fiatal: érettségizett, továbbtanult, megszerezte a jogosítványt, edzőterembe járt, egyszóval panaszmentes volt. „Nem beteg vagyok, hanem szív­átültetett.”

Még egy dermesztő hír

Tíz év telt el nyugalomban Sarah életében, amikor 2017 novemberében a nőgyógyásznál az éves szűrés során derült ki, méhnyakrákja van. Napokig sírt, nem akarta elhinni, hogy elölről kezdődik a kálváriája. 2018 januárjában eltávolították a daganatot, szerencsére nem voltak áttétek, így ebből is sikerült felépülnie. „A történteket úgy dolgoztam fel, hogy mindenkinek elmondtam, mi történt. Annyira örültem a negatív leleteknek, hogy az első napokban vadidegeneknek is elmeséltem a dolgot, ha éppen olyan hangulatban voltam. Többen furcsán néztek rám.”

2019 márciusában Sarah otthon volt a lakásában, amikor több másodpercre megállt a szíve, majd újra elkezdett dobogni. Nem tudta, mi történt, elkezdett szédülni, elgyengült, és rövid időre elsötétült előtte minden – a kórházban mondták, hogy nyolc másodpercig nem dobogott a szíve. „Olyan félelmet éreztem, mint korábban soha. Amikor kicsit összeszedtem magam, beültem az autóba és bementem a kórházba, útközben arra gondoltam, hogy nem halhatok meg, amíg beérek. Ott azt mondták, be kell ültetni egy szívritmusszabályozót a hasonló esetek elkerülése érdekében. A beültetett szívemmel hamar összebarátkoztam, de a szívritmusszabályozó elfogadása hosszabb folyamat volt. Nem tudom, miért.”

Egy idő után arra jutott, könnyebben tud együtt élni ezzel a helyzettel, ha elnevezi a szívritmus-szabályozóját, Hugónak keresztelte, és elkezdett beszélni hozzá, mert így könnyebb volt. „Mostanra egész jól összebarátkoztunk. Nagyon klassz lenne, ha megint mehetnék szörfözni, még nem voltam, amióta új szívem van.”

Újabb transzplantáció

A lány megpróbáltatásai még nem értek véget. A beültetett szívek általában 10-15 évig képesek helytállni, aztán újabb transzplantációra van szükség. Sarah-nak tizennégy éve van beültetett szíve, ismeri ezt a statisztikai adatot, de nem foglalkozik vele, saját magának ártana, ha ezen rágódna. Amikor itt lesz az ideje, befekszik a kórházba, és legalább már nem érheti meglepetés. „Az pedig nem érdekel, hogy átlagosan egy beültetett szív mennyit bír, mert én sem egy statisztikai adat vagyok, hanem hús-vér ember, aki boldog a szerelmével, és minden nehézség ellenére elégedett vagyok az életemmel. Eddig is sikerült mindent megoldani, nem lesz másképp a jövőben sem.”

14 éve követikHeike Kruse, a ZDF szerkesztője 2007-ben forgatott először Sarah-ról, amikor a kórházban az új szívre várt. Ettől kezdve az újságíró évről évre beszámolt egy-egy kisfilmmel a lány életének alakulásáról. „Megrázó volt az első találkozásunk, egy fiatal lányt láttam az intenzív osztályon, aki nem értette, mit keres nála 40-60 évvel idősebb betegek között, akiknek többsége ráadásul eszméletlenül feküdt, ez különösen nyomasztóan hatott rá. Őszintén és nagyon nyíltan beszélt a helyzetéről, az első felvételen azt mondta, két választási lehetősége van: meghal vagy vállalja a várakozást az intenzív osztályon, majd hozzátette, hogy tizenhat évesen meghalni nem túl szexi, ezért inkább vár. A szívátültetés után rengeteget foglalkoztatta, hogy egy halott ember szívével él tovább. Többször föltette a kérdést, vajon ez igazságos-e így, és bár később a kamerába azt mondta, nem érdemes ezzel foglalkozni, el kell fogadni, ami van, nekem az az érzésem, hogy erre a kérdésre sosem tud magának igazán megnyugtató választ adni.”

Veszítenivalója a Fidesznek van a 2022-es választáson. A kormánypárti politikusokat és pénzügyi-gazdasági holdudvarukat – az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek legalábbis elszántak – soha nem fenyegette még ennyire közelről a vagyon- vagy akár a szabadságvesztés. A NER jelen állapotában, persze, amikor a közmédia füle botját sem mozgatja előválasztás idején, a Médiahatóság szeme sem rebben közben, az ügyészségnek vakfoltja a százmilliárd fölötti vagyongyarapodás, a parlamenti kétharmad szent eskü alatt ügyet sem vet az újságírók megfigyelését feltáró Pegasus-ügyre – vagyis, amikor a kormánypártok korlátlanul megtehetnek bármit a közpénz és a közhatalom megtartásáért, nehéz elképzelni a fideszes ügyeket futószalagon a bíróságon. De szabadabb országokban, nem is olyan messze tőlünk, nem ritka a rabosított kormánytag. Ha volt megannyi trükkös húzás, amit megtettek Orbánék, hogy a bársonyszékből ne a törvényszékre kerüljenek, akkor most kell csak igazán csúcsra járatniuk a NER-t.