előválasztás;régiók;ellenzéki összefogás;

- Változó keleti frontvonalak: megoldandó probléma az elvándorlás az észak-alföldi megyékben

Régiónként bemutatjuk az előválasztáson induló ellenzéki jelölteket, a köztük zajló küzdelmeket. Sorozatunk befejező része az észak-alföldi versengésről szól.

Az észak-alföldi megyékben az elvándorlás az egyik fő probléma, a kis falvak lassan elnéptelenednek. Aki mégis marad, azt Debrecen „szívja el”, ezzel fokozva a belső migrációt – így foglalták össze a régió legfőbb problémáját mindhárom megyében beszélgetőtársaink. Az, hogy a térség következő képviselői tudják-e lassítani, megfordítani ezeket a folyamatokat kérdéses, az viszont már biztos, hogy sokan vannak, akik megpróbálkoznának ezzel. A debreceni 1-es számú választókerületben több ismert jelölt is megméretteti magát: Pálinkás József az MTA volt elnöke az ÚVNP/Jobbik, míg Varga Zoltán országgyűlési képviselő a DK és a Liberálisok színeiben indul. Itt civil jelölt is rajthoz áll: Illés-Rácz Mariann a Civil Fórum Debrecen jelöltje, győzelme esetén a Jobbik frakciójába ülne be. Sokak megütközését vívta ki, hogy ebben a körzetben visszaléptették Fábián Istvánt, az MSZP-Párbeszéd korábbi jelöltjét, a Debreceni Egyetem volt rektorát. Ő a Népszavának azt mondta, javában dolgozott még a kampánystábjával, amikor kiderült, hogy politikai háttéralkuk miatt a momentumos induló, Szabó Bence mögé álltak be az addig őt támogató pártok. Hogy a jövő tavasszal esedékes országgyűlési választásokon esetleg mégis ringbe száll-e, azt előválasztási eredmények ismeretében dönti el – tette hozzá.

Szintén civilfórumos jelölt a másik debreceni körzetben Fülöp Olivér József, egy helyi sofőrszolgálat ügyvezető tulajdonosa, ugyanitt Mándi László egyéni vállalkozó, a Momentum helyi önkormányzati képviselője, és Vaszkó Imre a DK helyi önkormányzati képviselője méretteti meg magát. Igencsak kapós a 3-as számú debreceni választókerület, ahol öten is szeretnének képviselőjelöltté válni: Kosztin Mihály ügyvezető, vámospércsi önkormányzati képviselő; Salamon Gergő, akiről önéletrajza alapján annyit tudni, hogy az Országgyűlés hivatalában asszisztensként dolgozik; a civilfórumos Szabó Zsolt, aki tetőfedőként és tolmácsként határozta meg önmagát; Szórádi Sándor, egy tetőcserépgyártó cég kelet-magyarországi igazgatója, nyíracsádi önkormányzati képviselő, és Szörényi Károly, aki az Atommagkutató Intézet laborasszisztenséből lett a Gold Cekker Kft. bolt-, és ügyvezetője.

Berettyóújfalu térségében Bihari Judit egyéni ügyvéd mérkőzik meg Szabó Patrikkal, aki jelenleg a Debreceni Egyetemen sportközgazdász mesterképzésre jár, valamint Szántai Lászlóval egy mérnöki szolgáltató cég ügyvezetőjével. A hajdúszoboszlói körzetben ketten állnak rajthoz: a politikában jártas Bangóné Borbély Ildikó, jelenlegi szocialista parlamenti képviselő és Kiss László közgazdász, vidékfejlesztési szakértő, megyei önkormányzati képviselő. Hajdúböszörmény térségében két város polgármestere is úgy döntött, hogy kipróbálná magát a nagypolitikában. Hegedűs Péter jelenleg Balmazújváros, míg Tóth József Polgár település életét irányítja. Vetélytársuk Tömöry Zsolt Sándor, aki a Máv Zrt.-nél dolgozik projektszakértőként. A helyiek szerint a kormánypárt árgus szemekkel figyeli az előválasztást Hajdú-Bihar megyében, és sokan úgy vélik, hogy a mostani voksolás eredményétől függően még változhatnak a figurák a Fidesz sakktábláján is. Az egyik ilyen, nem előre lefutott körzetnek a debrecenit tekintik, ahol a helyi ügyekben járatos beszélgetőtársaink szerint nem százszázalékosan biztos Kósa Lajos újraindulása, hiszen lehetséges kormánypárti jelöltként felvetődött Széles Diána, a város jelenlegi alpolgármestere, és Halász János országgyűlési képviselő neve is.

Jász-Nagykun-Szolnok megye 1-es számú választókerületében Szolnokon a korábban újságíróként, óraadó tanárként, majd jogtanácsosként dolgozó Kármán Irén Sziráki Pállal a Jászkun Volán Zrt. hajdani vezérigazgatójával és Tóth Áronnal, az LMP-frakció koordinátorával mérkőzik. Jászberényben a nagypolitikában is rutinos ügyvéd, Gedei József volt országgyűlési képviselő, hajdani jászberényi polgármester áll a rajtvonalhoz, akinek ellenfele Kertész Ottó nyugdíjas járási főállatorvos. A karcagi választókerületben Kozma Dániel egyetemista, helyi önkormányzati képviselő, Lukács László György, a jobbik országgyűlési képviselője, alelnöke és a Tiszaburán élő Turó Vilmos családgondozó szállt ringbe a képviselőjelölti helyért egy olyan körzetben, ahol nagyon erős a kormánypárt támogatottsága. Helyi elemzők szerint ebben a megyében a négy választókerületben egyedül itt tűnik biztosnak a fideszes győzelem, a másik három nyerhető az ellenzék számára. Utóbbiak közé tartozik a törökszentmiklósi választókerület is, ahol Csányi Tamás jobbikos országgyűlési képviselő az egyedüli jelölt. Ez a körzet azért érdekes, mert itt a Fidesz várhatóan nem indítja újra azt a Boldog Istvánt, aki ellen jelenleg büntetőeljárás folyik hivatali vesztegetés elfogadása és más bűncselekmények miatt a Fővárosi Törvényszéken. Az itteniek szerint elképzelhető, hogy karcagi fideszest transzportálnak Boldog helyére, s mások mellett Fazekas Sándor volt agrárminiszter neve is felvetődött a jelölti posztra.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye legtöbb körzetében kevés az országos politikában járatos jelölt, a többség újonc, vagy kistelepülési polgármesterként, önkormányzati képviselőként, civil szervezet aktivistájaként vetette észre magát eddig. Kivételnek számít a kisvárdai születésű Gyüre Csaba ügyvéd, a Jobbik megyei elnöke, aki több ciklus óta országgyűlési képviselő. Ő most a szabolcsi 2-es számú választókerületben indul Nyíregyházán, ahol ellenfele Aranyos Gábor szakoktató lesz, aki korábban képviselői munkatársként dolgozott a parlamentben. A másik nyíregyházi körzetben a korábban felszolgálóként, majd később az Európai Parlamentben személyi asszisztensként is tevékenykedő, jelenleg egyéni vállalkozóként dolgozó történész végzettségű Lengyel Máté mérkőzik meg Csipkés József Istvánnal a Nyírbátori Bátor Trade Kft termelési igazgatójával. A helyiekkel folytatott beszélgetés szerint ebben a megyében minden választókerületben nagyon erős a Fidesz beágyazottsága, így a kis falvas területeket vélhetően jövő tavasszal is „behúzzák majd” – Nyíregyházán viszont komoly esélye van a győzelemre az ellenzéknek, hiszen összefogással már az előző parlamenti voksoláson is bejutottak volna a parlamentbe.

A Kisvárdai körzetben Tóth Viktor István, Jakab Péter Jobbik-elnök asszisztense küzd majd meg Sárosy Zoltán ügyvezetővel, míg a vásárosnaményi körzetben Bíróné Dienes Csilla Szamossályi polgármestere veszi fel a kesztyűt a szintén jogász végzettségű Sápi Mónikával szemben. Az 5-ös számú mátészalkai választókerületben nem csupán az előválasztás idejére korlátozódik a harc:  Földi Istvánt, Kocsord jobbikos polgármesterét korrupciós ügyek felemlegetésével piszkálta fel korábban az ellen oldal tábora, miközben ők azt állították, hogy a másik jelölt, Papp Ildikó ügyvéd számára a Fidesz is gyűjtött ajánlásokat. Egyelőre nem tudni, hogy az itteni győztest mennyire támogatja majd a vesztes fél, ebben a csatában mindkét jelölt kapott sebeket. A nyírbátori körzetben négyen indulnak. A szocialista Tóth Viktor, a momentumos Pradlik Milán (aki jelenleg a Debreceni Egyetem politológus hallgatója), illetve ebben a kerületben birkózik még Bélteki Béla újfehértói háziorvos és Czirják Alexandra hajdúhadházi védőnő, a DK itteni választókerületének elnöke.

A csípő- vagy térdprotézisműtétre szorulók átlagosan 488, illetve 593 napi várnak az operációra. Az állami ellátórendszer képtelen ledolgozni a sort, egy piaci szereplő ugrása kész.