;

hitel;felmérés;moratórium;Intrum Justitia;

Illusztráció

- Törleszteni, de miből?

A lakosság jelentős részének merülőben vannak a pénzügyi tartalékai, aminek nem is annyira az állásuk elvesztése vagy a keresetük csökkenése az oka, hanem a fogyasztói árak növekedése.

Az Intrum követeléskezelő megbízásából készült felmérés szerint a 20-60 év közötti korosztály közel 60 százalékának az emelkedő árak miatt romlik az idén a pénzügyi helyzete. Az elszálló infláció erőteljesebben érinti vidékieket, a nőket és az idősebb korosztályt.

A bankok adatai szerint a lakossági folyószámlákon elhelyezett összeg ugyan jelentősen nőtt az elmúlt évben, a felmérés alapján azonban ez elsősorban egy szűkebb megtakarítói rétegnek köszönhető, a többségnek nem változott vagy csökkent a megtakarítása. A megkérdezettek szűk harmada legfeljebb egy hónapra elegendő félretett pénzzel rendelkezik, negyedük 1-2 hónap, ötödük 3-5 hónap kiadásait tudná fedezni megtakarításaiból.

A reprezentatív kutatás alapján a hitellel rendelkezők 47 százaléka vette igénybe a moratóriumot, a legnagyobb arányban a 100 és 200 ezer forint közötti keresetűek. Az elmúlt másfél évben mindössze 27 százalékuk kezdte újra fizetni a részleteket, több mint harmaduknak pedig még elképzelése sincs, mikor tudná újrakezdeni a törlesztést. A felmérés idején - július végén, augusztus elején -  még úgy volt, hogy októbertől mindenkinek ismét el kell kezdenie fizetni kölcsöne részleteit, ám nemrég a kormány október végéig meghosszabbította az általános hitelmoratóriumot. Novembertől viszont csak a gyermeket nevelők, a nyugdíjasok, a tavaly március óta legalább 30 napig álláskeresőként regisztráltak vagy közmunkásként dolgozók kérhetik jövő június végéig a fizetési halasztást, valamint azok, akiknek a háztartásában lecsökkent a jövedelem. Ez alsó hangon a jelenleg nem fizető mintegy 1,15 millió lakossági adós háromnegyedét érintheti.

Deszpot Károly, az Intrum kereskedelmi és fejlesztési igazgatója szerint a moratórium sok háztartásnak segített a felszín felett maradni, de a tartozások rendezését nem tette könnyebbé. A felmérés során ugyanis csak minden tizedik megkérdezett válaszolta azt, hogy az idén már könnyebben tudta törleszteni adósságait, 40 százalékuk szerint nehezebbé vált a visszafizetés. A jegybank és a pénzintézetek arra buzdítják az adósokat: ha tehetik, lépjenek ki a moratóriumból, hiszen minél tovább halogatják, annál többet kell majd végül visszafizetniük. Deszpot Károly szerint erre azonban ma még sokan nem állnak készen. A probléma leginkább az alacsonyabb jövedelműeket érinti. A 100 ezer forintnál kevesebbet keresők 36 százaléka számolt be tartozásállománya növekedéséről - többen, mint bármely más jövedelemcsoportban. A 300 ezer forint felett keresők 48 százalékának ugyanakkor még csökkent is az adóssága 2021-ben.  

Augusztusban kissé tovább javult a budapestiek uniós összevetésű rezsihelyzete. Ezen felbuzdulva a Fidesz ismét egy csúsztatásoktól hemzsegő, Gyurcsány- és baloldalellenes kirohanással élt.