női kézilabda-válogatott;Golovin Vlagyimir;

- Kemény harcra készülhet Golovin

Ilyen erős anyagi, szervezeti és politikai háttere kevés válogatottnak van a világon, a magyar azonban ennek ellenére messze van a fősodortól, az új kapitányra óriási feladat vár.

Három hete jelentette be a kézilabda szövetség, hogy a női válogatott szövetségi kapitányi posztjára az MTK és a juniorválogatott edzőjét, az odesszai születésű Golovin Vlagyimirt kéri fel. Korábban ugyan felvetődött, hogy pályázat útján töltik be a sportág egyik legfontosabb posztját, ám ez elmaradt, végül a szövetség nevezte ki a szakembert, aki a korosztályos válogatottakkal már junior világbajnokságot és Európa-bajnokságot is nyert. Megbízatása a 2024-es magyar-osztrák-svájci közös rendezésű Európa-bajnokság végéig szól, utódja megtalálásáig az MTK vezetőedzői posztját is ellátja.

A kézilabdás berkekben Vovának nevezett szakembernek hosszútávú célt fogalmaztak meg, minden erőforrást a párizsi olimpiai szereplés elérésére kell koncentrálnia. A másik kimondott elvárás vele szemben, hogy fejlődésre képes csapatot rakjon össze, ugyanis a női válogatott szereplése évtized óta talány. A közvélemény és sajnos a szakma sem tudja, hogy az adott világversenyen mit várhat a válogatottól, ennek kivédésre a szövetség újabban kimondott célkitűzés nélkül engedi el a csapatot, maximum annyi az elvárás, hogy „minél tovább jusson” a gárda. Meglehet, ez is az oka annak, hogy lassan tíz éve épül a jövő válogatottja, ami olyan hosszú intervallum, hogy időközben többen már ki is öregedtek a nemzetközi mezőnyből.

A párizsi olimpiára való kijutás azonban önmagában már kevés: ekkora hátszéllel megtámogatott sportág még Magyarországon is kevés van, a kézilabda a labdarúgás után a második legnagyobb taotámogatást élvező sportág; egymás után nyílnak az akadémiák, a kapitányoknak konkrétan nincs olyan kérése, amit a szövetség azonnal ne teljesítene. A majdhogynem korlátlan anyagi lehetőségek eddig nem köszöntek vissza az eredményességben. Nem istenkísértés tehát megfogalmazni azt, hogy a kijutás önmagában már kevés, emellett egy komolyabb eredmény elérése is cél a jövőben. Pláne, hogy máig nincs egzakt válasz arra, hogy a válogatott Tokióban kihozta-e magából a maximumot, vagy sem. Ennek megválaszolása nyilván szakmai kérdés, és a hetedik hely számszakilag ugyan vállalható végeredmény, de ezt ünnepelni nem kell, hiszen már a csoportból is csodával határos módon jutott tovább a csapat.

Messzebb tekintve sem jobb a helyzet: az utolsó nyolc világversenyen mindig akadt olyan válogatott (horvát, spanyol), amelyiknek volt legalább egy kiugró eredménye. Ez alól egyedül a magyar válogatott a kivétel. Holott a norvégok, hollandok, oroszok anyagi, szervezeti és politikai háttere semmivel sem erősebb a magyarnál.

Golovin Vova válogatottja három hónap múlva a spanyolországi világbajnokságon játszik. Addigra kellene egy olyan stabil gárdát összeraknia, amelyik nem túlélésre, hanem győzelemre játszik. A kérdés, amit önmagában már ezerszer feltehetett magában, így szólhat: „Min kell változtatni, hogy ne járjak úgy, mint az elődeim?”

A habitusán alighanem kell majd: eddig kis klubot vezetett, fiatalokat nevelt, és a szakma is igen jó véleménnyel van róla, de ebből a státuszból ki kell lépnie. Irányítani, diktálnia kell, a klubedzőkkel adott esetben olyan konfliktusokat is fel kell vállalnia, amikre korábban nem volt példa a karrierjében. El kell fogadtatnia, hogy mostantól ő a főnök. Erőt kell mutatnia, ami lehet, kicsit idegen lesz eddigi stílusától, de a magyar kézilabda olyan hely, ahol nem elég a szakértelem. Harcolni is meg kell tanulni. 

Golovin kihirdette első keretétKapusok: Bíró Blanka (FTC), Janurik Kinga (FTC), Szikora Melinda (Bietigheim, német). Jobbszélsők: Kovács Anett (FTC), Lukács Viktória (Győr). Jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC), Planéta Szimonetta (Debrecen), Tomori Zsuzsanna (Vipers, norvég). Irányítók: Lakatos Rita (Siófok), Tóth Eszter (Mosonmagyaróvár), Vámos Petra (Debrecen). Beállók: Bordás Réka (Debrecen), Helembai Fanny (Vác), Tóvizi Petra (Debrecen). Balátlövők: Háfra Noémi (Győr), Kácsor Gréta (Vác), Szöllősi-Zácsik Szandra (FTC). Balszélsők: Fodor Csenge (Győr), Márton Gréta (FTC), Schatzl Nadine (Győr).
Pigniczki is a stábbanGolovin Vlagyimir kérésére másodedzőként Pigniczki Krisztina, az olimpiai ezüstérmes játékos, kapusedzőként Duleba Norbert segíti a válogatottat. A kapitány és Pigniczki a női junior válogatottnál már sikerrel dolgoztak, együtt nyerték meg a 2018-as U20-as világbajnoki, és az egy évvel későbbi U19-es Eb-aranyat. Az erőnléti edző az elmúlt időszakhoz hasonlóan Holanek Zoltán lesz, akit a háttérben Juhász István is segít az MKSZ sporttudományos stábjával. Az egészségügyi stáb változatlan marad, míg a technikai vezetői teendőket a korábbi válogatott játékos, Pásztor Zsófia fogja össze. A válogatott október 6-án hazai pályán Portugália, október 10-én idegenben Szlovákia ellen lép pályára Eb-selejtezőn, majd a novemberi vb-felkészülést követően Spanyolországban szerepel a világbajnokságon.
A női válogatott a legutóbbi világversenyekenOlimpia • 2012: nem jutott ki • 2016: nem jutott ki • 2021: 7. hely Világbajnokság • 2015: 11. hely • 2017: 15. hely • 2019: 14. hely Európa-bajnokság • 2016: 12. hely • 2018: 7. hely • 2020: 10. hely

Nem ért egyet Thomas Müller azzal a vélekedéssel, hogy a bajor sztárcsapat a riválisok gyengítése céljából „ellopja” a legjobb labdarúgóit.