;

Kanada;parlamenti választás;Justin Trudeau;

- Északon a helyzet változatlan, továbbra is a liberálisok kormányozhatnak

Nem jött be Justin Trudeau miniszterelnök húzása, az előrehozott választáson sem szerzett abszolút többséget. Kisebbségben azért tovább kormányozhat.

Semmiért volt a sok hűhó, az ablakon dobták ki a hétfői parlamenti választásra elköltött 600 millió kanadai dollárt (141 milliárd forintot), a világ második legnagyobb országában nem változott a politikai helyzet. Bár a levélben leadott szavazatokat még napokig számolni fogják, a Liberális Párt a becslések szerint a 2019-es eredményéhez képest egyet veszítve, 156 képviselői helyet szerzett, vagyis ismét elmaradt a többséget jelentő 170-től és ugyanúgy külső támogatásra fog szorulni, mint idáig. Az ellenzéki konzervatívok sem lehetnek boldogok, valószínűleg be kell érjék az eddiginél csak eggyel több,122 mandátummal. A polgárok ugyan zokon vették, hogy Justin Trudeau miniszterelnök önző politikai céljai kedvéért a koronavírus-járvány idején az urnákhoz rángatta őket, de annyira azért nem, hogy jobbra fordítsák a kormányrudat.

A vesztes Erin O’Toole ezzel együtt szeretne a párt élén maradni, amiben segíti, hogy a leadott szavazatok számát tekintve voltaképpen ők nyertek (a százalékos eredmény 34:32.2), csak a brithez hasonló, „a győztes mindent visz” típusú, az egyéni körzetekre korlátozódó választási rendszer miatt szorultak a második helyre. A centrista politikus ellenezte a kötelező védőoltás vagy a vakcinaútlevél bevezetését, ám nem habozott megváltoztatni a párt néhány népszerűtlen, túlságosan is szélsőséges álláspontját – például a nagy hatóerejű lőfegyverek újraengedélyezésének ígéretét. A korábbi katonatisztből lett vállalati jogász hisz benne, hogy előbb-utóbb sikerül kiszélesítenie a konzervatívok szavazótáborát – vagyis a kanadai jobboldal az ő irányításával homlokegyenesen ellenkező stratégiát követ, mint a déli szomszédnál még mindig Donald Trump bűvöletében élő eszmetársak.

Más jelei is vannak, hogy a kanadai társadalom erősen különbözik az amerikaitól. Trudeau-nak a parlamentben valószínűleg egy turbánt viselő szikh politikus, Jagmeet Singh Új Demokrata Pártja segít majd elfogadni a törvényeket. A liberálisoktól balra álló, a gazdagok fokozott adóztatásával kampányoló tömörülés néhány mandátummal még bővítette is képviselőcsoportját, amely várhatóan 25 fős lesz. Singh azt ígérte, hogy a klímaváltozás elleni intézkedések, az elérhető árú lakhatás és az egészségügy fejlesztése érdekében fog nyomást gyakorolni a liberális kormányra.

A Zöldeknek csupán két hely juthat, míg a francia ajkúak Québeci Blokkja valószínűleg 34 fővel képviseltetheti magát az új törvényhozásban. Az utóbbi két párt szintén inkább baloldali, így O’Toole-nak abban feltétlenül igaza van, hogy a konzervatívokon hosszabb távon csak az új választói rétegek felé való nyitás segíthet. Hiába erősödött a kampány utolsó heteiben, nem jutott be a parlamentbe a vakcinaellenes érzelmeket meglovagoló, populista Kanadai Néppárt.

Trudeau a járvány leküzdésének és a gazdaság fellendítésének ígéretével kampányolt. Győzelmi beszédében azt emelte ki, hogy kormánya világos felhatalmazást kapott a választóktól és a kanadaiak milliói továbbra is az ő progresszív programját támogatják. A kommentárok szerint azonban nyilvánvalóan elszámította magát, amikor abban bízott, hogy a nagy többség által helyeselt járványügyi intézkedések farvizén abszolút többséget érhet el és megszabadul az új demokratákkal való együttműködés kényszerétől. A 49 esztendős kormányfő azonban egymás után harmadszor is megnyerte a választást – legfeljebb a hat éve szinte a semmiből felbukkant „csodagyerekből” időközben hétköznapi, középkorú, rutinos és kissé opportunista politikussá vált, akinek jobbról és balról is komoly ellenfelei vannak. 

Az orosz katonai hírszerzés egykori tisztjének sikertelen megmérgezési kísérlete véletlenül egy háromgyermekes brit nő halálához vezetett.