bíróság;tragédia;Hableány;Viking Sigyn;

- Szétlopják a bűnjelként lefoglalt Hableány roncsát, miközben a bíróságon egymásra mutogatnak

A nyomozás idején a rendőrség figyeltette kamerákkal az elsüllyedt vízi járművet, a bírósági szakban viszont már nincs „gazdája” a tragédia bizonyítékának.

Továbbra is bűnjelként lefoglalva, a Népszigeten, az újpesti kikötőben áll a Hableány roncsa, de arra bárki felmászhat és arról bármit elvihet, a hajót ugyanis gyakorlatilag senki nem őrzi, és kordonnal sincs elkerítve – írja a Telex a több mint két évvel ezelőtti tragédia ügyében a Pesti Központi Kerületi Bíróságon (PKKB) folytatódott büntetőper keddi tárgyalásáról szóló tudósításában.

Emlékezetes, a Viking Sigyn szállodahajó 2019. május 29-én Budapesten, a Margit híd közelében nekiütközött és maga alá gyűrte a Hableány sétahajót, amely elsüllyedt. A sétahajón 35-en voltak: 33 dél-koreai turista és a kéttagú magyar személyzet. Hét turistát sikerült kimenteni, 27 áldozat holttestét megtalálták, egy dél-koreai utast továbbra is eltűntként tartanak nyilván. A szállodahajó 65 éves ukrán kapitányát az ügyészség vízi közlekedés halálos tömegszerencsétlenséget eredményező gondatlan veszélyeztetésével és segítségnyújtás elmulasztásával vádolja.

A keddi tárgyaláson részben azt próbálták meg tisztázni, kinek a felelőssége a bűnjelként lefoglalt hajó megóvása. Azzal még május 20-án szembesült a bíróság, hogy a 2019-ben elsüllyed vízijárművet őrizetlenül hagyták. A védelem által felkért magánszakértővel szemlét tartottak a hajónál. Néhány nappal később az egyik kormánypárti bulvárlap oldalára pedig felkerült egy tízperces videó, amit a hajóroncs belsejéről készítettek. 

Most Tóth M. Gábor, a vádlott védője rámutatott:

„A minisztériumi rendeletek egyértelműen fogalmaznak. Ebben az eljárásban pedig a rendelkezési jogkör gyakorlója az ügyet tárgyaló Pesti Központi Kerületi Bíróság. Ennek ellenére a kormánylapát tengelyéről például eltűnt a perlon kötél, a hajót folyamatosan rongálják. (...) Olyan, mintha az emberölés eszköze az eredeti állapothoz képest még tíz másik ujjlenyomatot tartalmazna, és a később eljáró szakértőnek így kellene vizsgálnia”

Németh Leona tanácselnök szerint azonban a bűnjel kezelése nem az eljáró bíró hatásköre, „erre külön csoport van, a bűnjel kezelési csoport, amely a Fővárosi Törvényszék hatásköre alá tartozik”.

A bíró szerint ő mindent tőle telhetőt megtett. Miután a Facebookon meglátta a hajóroncs belsejéről készült videót, felvette a kapcsolatot a tárolást végző céggel, és a törvényszék elnökségének is jelezte a problémát.

Azt már a portál tette hozzá, hogy a nyomozás alatt a hajóroncsot járőrök őrizték, később pedig térfigyelő kamerákkal figyelték a nap 24 órájában, melyek a Rendőrségi Igazgatási Központhoz voltak bekötve. Miután az ügy bírósági szakaszba lépett a kamerákat leszerelték. A Hableány tárolása havonta így is nagyjából 3-400 ezer forintba kerül. Az összeget az állam előlegezi meg, de a jogerős ítélet után, és a vádlott bűnössége esetén azt a Viking Sigyn kapitányának kell majd bűnügyi költségként kifizetnie.

(Képünkön a Hableány sétahajó roncsa látható a népszigeti hajójavítóban 2020. május 28-án)

A feketeöves kormánypropagandista szerint katasztrófa jön, ha az általa sátáni szörnyetegnek titulált Gyurcsány a hatalom közelébe kerül.