Több furcsasággal találkozhatott az ember a Magyar Táncsport Szakszövetség (MTáSz) megismételt közgyűlésén hétfőn. Az első meglepetést az okozta, hogy négy biztonsági ember tartózkodott a teremben, a másodikat, hogy bár a bejáratnál ellenőrizték mindenkinek a védettségi kártyáját, ezt a procedúrát Zsámboki Marcell, az MTáSz elnöke személyesen megismételte azoknál, akik szavazati jog nélkül tartózkodtak a teremben.
Miután a sportági vezető is ellenőrizte a személyi igazolványokat és védettségi igazolásokat (vajon milyen jogon tette?), bejelentette, hogy a szervezet alapszabálya értelmében kép- és hangfelvételek nem készülhetnek a közgyűlésről, a jegyzetelés nem volt tilos.
A tizennégy napirendi pont tárgyalása előtt Szentkirályi Enikő, a fegyelmi bizottság elnöke elmondta a küldötteknek, hogy közel hatvan tagszervezet ellen indult eljárás. A büntetések mértéke különböző lesz, akadnak, akik hét-, mások öt- vagy hatszámjegyű pénzbüntetést kapnak, de született döntés kizárásról, eltiltásról, működés felfüggesztéséről és felmentésről is. Elmondta azt is, hogy a fegyelmi határozatok megjelennek majd az MTáSz hivatalos honlapján is, ezzel több célt szeretnének elérni a szervezet irányítói, melyek között szerepel az elrettentés is a fegyelmi vétségektől.
A fegyelmi vizsgálatokban érintett tagszervezeteknek az volt a bűnük, hogy az augusztusi közgyűlésen nem fogadták el a napirendi pontokat, ezért nem sikerült megtartani a tanácskozást. Ennek az volt az oka, hogy az elnökség nem vette fel a napirendi pontok közé a szavazást Zsámboki Marcell elnök visszahívásáról. Az ellenzéki tagszervezetek tapssal fejezték ki nemtetszésüket az MTáSz első embernek beszéde alatt az előző közgyűlésen.
A hétfői megismételt közgyűlésen a fegyelmi bizottság elnökének tájékoztatásba rejtett fenyegetése után a szentesi egyesület vezetője azt mondta, hogy pisztolyt szegeztek több mint ötven klub fejéhez, a szegedi klub elnöke pedig megkérdezte, mit kell tennie azért, hogy ne kapjon fegyelmit a klubja? Elmondta, ő nem tett mást, mint képviselte az egyesülete érdekeit, demokratikus jogával élve szavazott, most pedig szankcionálni fogják. Kérdésére azt a választ kapta, hogy cselekedjen legjobb belátása szerint.
Ezek után kezdte elfogadni a közgyűlés a napirendi pontokat, voltak olyanok, melyeket sokkal korábban meg kellett volna szavazni, a 2020-ra vonatkozó szakmai és pénzügyi terv. Ezzel kapcsolatban elhangzott olyan javaslat, hogy ne döntsenek róla, inkább nézzenek előre és szavazzanak 2022-ről, de Zsámboki Marcell azt mondta, hogy kötelező szavazni erről a napirendi pontról. Elfogadták a küldöttek a biztonsági bizottság 2018-as (!) beszámolóját is.
A legnagyobb vitát az ellenőrző testület (ET) 2019-es és 2020 beszámolójának elfogadása váltotta ki, ezekről külön-külön szavaztak. A testület jelenlegi elnöke Kovács József, az ET tagja, Jenei Éva nem vett részt az eseményen, de küldött egy levelet, amelyben leírta, hogy csupán egyetlen ülésük volt. A szövetség gazdasági működését ellenőrizni hivatott ET tanácskozására a levél szerint Kovács előre megírt határozatokkal érkezett, a tanácskozásról nem készült jegyzőkönyv, enélkül viszont a jogszabályok értelmében a beszámolót nem lehetett volna a közgyűlés elé terjeszteni.
Ennek ellenére a beszámolót benyújtották és elfogadták, a szavazatokat minden esetben ketten számolták, majd egyeztettek a végeredményről, ennél a napirendi pontnál ez a párbeszéd zajlott le a számlálók között: „nekem 32 jött ki, nekem 33, akkor legyen 33”. Ez volt a tartózkodók száma, 58-an elfogadták a jegyzőkönyvvel nem alátámasztott határozatok alapján készült beszámolót.
Az egyik küldött azt kérte az MTáSz elnökétől, tegyen rendőrségi feljelentést, derüljön ki, miért nincsenek jegyzőkönyvek a határozatok mellett, ez ugyanis ebben a formában közokirat hamisítás, ami bűncselekmény, kérését a közgyűlési jegyzőkönyvben rögzítették.
Elfogadta a közgyűlés a 2021-2025 közötti sportstratégiai tervet, ami egy észrevétel szerint szinte a dátumok kivételével szinte megegyezik az előzővel, ami nem volt sikeres. „Befogott orral tudom elfogadni” – jegyezte meg a küldött, aki hozzátette, ennek ellenére mellette fog szavazni, mert enélkül működésképtelen lenne az MTáSz. Zsámboki Marcell erre úgy reagált, hogy a legtöbb szövetség pár oldalas stratégiával rendelkezik, ezzel szemben a táncosok anyaga 101 oldal.
Döntés született a break szakág megalapításáról is, ez azért fontos, mert a sportág szerepel a 2024-es párizsi olimpia programjában. Volt némi vita a voksolás után, hogy break vagy breaking legyen-e az elnevezés, végül előbbi mellett döntöttek.
Az MTáSz elnöke hangsúlyozta, ez azért fontos, mert a szakág megalakulása volt a feltétele annak, hogy a szövetség is tagja lehessen a Magyar Olimpiai Bizottságnak és jogosulttá váljon az olimpiai sportágaknak járó támogatásra.
Lapunk rendszeresen tudósít az olimpiai sportágak közgyűléseiről, ám ott nem szoktak lenni biztonsági őrök és sosem zavarják el a munkáját végezni akaró fotóst. Arra sem volt példa, hogy szövetségi elnökök ellenőriztek hivatalos okmányokat.