nyugdíjak;

- Idősekről, idősekért tanácskoztak

Vissza kell állítani a társadalmi párbeszéd intézményét – egyebek mellett erről beszélt a főpolgármester Az idősek részvétele a döntéshozatalban címmel, az EURAG – Idősebb Generációk Európai Szövetsége –, a Nyugdíjas Klubok és az Idősek „Életet az éveknek” Országos Szövetsége közös konferenciáján.

Karácsony Gergely úgy fogalmazott: miniszterelnök-jelöltként fontosnak tartja, hogy újra legyen érdekegyeztetés, amelyben a munkaadók, a munkavállalók és a kormány mellett az idősek képviselői is szerepet kapnak. Az egyik fontos kérdés, amit közösen kell majd megoldani az az, hogy a nyugdíjak és a bérek közötti arány újra helyreálljon.

Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes arról beszélt, Budapest öregedési indexe meghaladja az országos átlagot. Mintegy 370 ezer nyugdíjas el a fővárosban, 3400-an idősotthonban laknak. A Fővárosi Idősügyi Tanács civil szervezetei tavaly fogadták el a város 65 évnél idősebb lakosairól szóló stratégiát, program alapelve, hogy megelőzze az idősek mentális egészségének megromlását és elősegítse a generációk közötti együttműködést.

Talyigás Katalin, a Nyugdíjas Klubok és Idősek „Életet az éveknek” Budapesti Szervezete elnöke megjegyezte: egész Európában probléma az idősödés, Magyarországon az idős lakosság aránya dinamikusan nő. 2070-re a hazai népesség egyharmada nyugdíjas lesz, szerinte ezért is lenne szükség egy idősügyi törvényre. Fontos lenne rögzíteni, hogyan biztosítsa az állam a méltó életet, és miként maradhassanak a társadalom teljes jogú tagjai az idősek. Beszélt arról is, hogy az idősek társadalmi kirekesztésének kockázata jelentős, Budapesten is tapasztalható az elszegényedés, elszigetelődés. Ennek kockázata 60 év felett emelkedik igazán – mondta. A nyugdíjasok relatív elszegényedési aránya is magas, félmillió idős ellátása a létminimum összegénél is kevesebb. Kifogásolta, hogy míg a 2002-ben létrejött Idősügyi Tanácsban jobb és baloldali idősügyi szervezetek képviselői vettek részt, 2010 óta az Idősek Tanácsává alakított szervezetben nekik már nem jutott hely. Karácsonyi Magdolna, a XIII. kerületi önkormányzat aljegyzője is beszélt az alacsony nyugdíjakról. Elmondta, hogy a nyugdíjas háztartások bevételük jelentős részét a lakhatási költségekre fordítják, ezt követik az élelmiszer- és a gyógyszerkiadások. Legkevesebb a szabadidő eltöltésével összefüggő kiadásokra jut. A kerületben a nők átlagnyugdíja 159 400 forint, a férfiaké ennél valamivel magasabb.

Brüsszel és a „brüsszeli bürokrácia” egyáltalán nem került szóba.